Kultūra

2020.11.27 22:52

Bibliotekos prisitaikė dirbti pandemijos sąlygomis: siūlo meditacinę biblioterapiją, knygas gabena į namus

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.27 22:52

Per karantiną skaitytojai mažiau skaito sudėtingo turinio knygų, daugiau ieško psichologinių leidinių. Bibliotekų mokymai, parodos keliasi į virtualią erdvę, o dėl tebesitęsiančio karantino skaitytojams kuriamos mobiliosios programėlės – išgyvenantiems nerimą, nusivylimą savimi siūloma meditacinė biblioterapija.

Alytiškė Zofija Rauličkienė nesinaudojo internetu ar telefonu užsisakydama knygas, sako skaitys tai, ką parinks bibliotekininkės.

„Dabar šito karantino metu, jeigu būtų uždaryta (biblioteka – LRT.lt), būtų labai blogai, nes užtenka buvusio karantino metu mes vienas kito bibliotekas gerokai pasišvarinome, pasikeitėme tarpusavyje“, – pasakoja alytiškė.

Išgyvenantiems nerimą, nusivylimą savimi ar kitas problemas – meditacinė biblioterapija

Bibliotekininkės pastebi, kad per karantiną skaitytojai pageidauja lengvesnio turinio, psichologinių knygų. Per dieną pasikeisti knygų užeina apie 100 alytiškių. Kaip išlaikyti skaitytojus ir prisikviesti naujų, bibliotekos ieško įvairiausių būdų. Siūlo netgi stalo žaidimų.

Birštono biblioteka per karantiną knygas pristato į namus. Bibliotekininkės kartą per mėnesį aplanko apie 70 skaitytojų, gyvenančių kaimiškose vietovėse, išnešioja šimtus knygų.

Per karantiną parodos, knygų pristatymai ir festivaliai persikėlė į virtualią erdvę. Alytaus viešosios bibliotekos organizuojamą trumposios prozos skaitymų festivalį „Imbiero vakarai“ Jurgiui Kunčinui atminti taip pat galima stebėti internete.

„Tai bus du skaitymo vakarai, naktinio pašmaikštavimo blokas ir taip pat atskirai bus laureatų valanda. Paleisime balsavimą, žmonės per savaitgalį galės ramiai susipažinti su „Imbiero vakarų“ įrašyta programa, laureatus skelbsime antradienį“, – sako Alytaus J. Kunčino bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė.

Bibliotekininkai siūlo ir meditacinę biblioterapiją. Tokią mobiliąją programėlę sukūrė Birštono biblioteka. Tekstus apie neviltį ir stiprybę, tvirtumą kasdienybėje skaito profesionalūs aktoriai.

„Tekstus mums padėjo parinkti programėlei biblioterapijos asociacijos nariai ir pasirinkome labai įvairius tekstus – ir poeziją Janinos Degutytės, Vinco Mykolaičio-Putino, Jono Strielkūno, Edmundo Janušaičio, Jūratės Sučylaitės, Alvydo Daškaus, pasirinkome ištraukas iš knygų“, – pasakoja Birštono bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė.

Kiekvieną tekstą apibendrina psichoterapeutų komentarai, prie jų rekomenduojamos ir temą atitinkančios grožinės literatūros knygos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt