Kultūra

2020.11.27 13:39

Šeštadienį LRT KLASIKOJE skambės Richardo Strausso opera

LRT.lt2020.11.27 13:39

„Operos vakarui“ savo archyvus atveria BBC radijas ir siūlo lapkričio 28 dieną, šeštadienį, nuo 18 valandos per LRT KLASIKĄ išgirsti 2017 m. Londono karališkojo „Covent Garden“ teatro spektaklį – Richardo Strausso „Kavalierių su rože“.

Ši opera sukurta 2010 m. pagal austrų dramaturgo Hugo von Hofmannsthalio libretą. Autoritetingas literatas sukūrė ir daugiau libretų Strausso operoms, tarp kurių – „Elektra“, „Ariadnė iš Naksos“, „Moteris be šešėlio“, „Arabela“ ir kt.

Tačiau Strausso ir Hofmennstahlio bendradarbiavimas neapsiribojo tik kūryba – jiedu buvo ir prestižinio Zalcburgo festivalio, kurio 100-metį šiemet minėjome, iniciatoriai.

„Kavalieriui su rože“ Hofmannstahlis sukūrė rafinuotą, Molière`o (Moljero) ir Beaumarchais (Bomaršė) komedijas primenantį libretą, savotišką 18 a. komiškosios operos stilizaciją.

Veiksmas vyksta Vienoje, imperatorienės Marijos Teresės valdymo laikais. Intriga lyg ir įprastinė, primenanti „Figaro vedybų“ siužetą – prasisiekęs turčius stengiasi išleisti dukrą už kilmingo senyvo, finansinių problemų turinčio barono, bet tikroji meilė suardo jų planus... „Kavalierius su rože“ – tai valsų stichija, kupina Vienos dvasios, šiam muzikos kultūros centrui būdingos elegancijos, šmaikštumo, grakštumo.

Opera reikalauja iškilaus soprano ferdmaršalienės vaidmeniui. 21 a. pradžioje šiame vaidmenyje sublizgo amerikiečių diva Renée Fleming, dabar jau pripažinta kaip neprilygstama Strausso operų atlikėja. Ji dalyvauja ir šiame Karališkosios operos spektaklyje, kurį diriguoja latvių maestro Andris Nelsons, karjerą pradėjęs Rygos operos teatre.

„Operos vakarą“ rengia muzikologė Jūratė Katinaitė.

Klausytis LRT KLASIKOS galima ir portale LRT.lt: čia.