Kultūra

2016.02.23 09:59

J. Urbono paroda Klaipėdoje kviečia į alternatyvią realybę

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.02.23 09:59

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose atidaryta menininko, dizainerio, tyrėjo ir inžinieriaus Julijono Urbono objektų paroda „Alternatyvių realybių prototipai“.

Londono karališkojo meno koledžo doktorantas J. Urbonas gilindamasis į technologijų ir meno sąveiką kūryboje jungia įvairias sritis – dizainą, inžineriją, mediciną, teatrą, šokį ir socialinę fantastiką.

Pavyzdžiui, vienas menininko projektas orientuotas į nuo psichikos sutrikimo kenčiančius žmones, kurie viską aplink skaičiuoja. Kitas – apie sapnų režisūrą. Čia ir bokso pirštinės, skaičiuojančios smūgius, ir naminis žemės drebėjimo sukėlėjas.

„Tokie kontraversiški radikalūs projektai, kurie realybėje gal ir neįsivaizduojami, bet tokioje mokslinėje fantastikoje jie puikiausiai gali egzistuoti tiek kaip pramoginis žanras, tiek kaip diskursyvus žanras, kuris įžiebia diskusijas tarp skirtingų publikų“, – aiškina J. Urbonas.

Vienas žinomiausių menininko projektų pasaulyje – „Eutanazijos kalneliai“. Pirmą kartą Lietuvoje eksponuojamas ir vienas naujausių jo darbų – „Orgazmo karuselės“. Savo kūrybą J. Urbonas sieja su vaikyste, kuri prabėgo jo tėvo vadovaujamame atrakcionų parke. Anot menininko, atrakcionai, kurių jis nemėgo, – unikalus reiškinys.

„Ko jie ateina? Šaukti, apsivemti, prakaituoti, ir ateina kitą dieną vėl to pačio. Tas man pasirodė baisiai unikalu, ir aš pradėjau tyrinėti iš įvairiausių perspektyvų. Pakeičiau šiek tiek savo profesinį profilį iš inžinieriaus dizainerio perėjau į meninę plotmę ir pradėjau tyrimus Karališkajame meno koledže Londone. Ir tada pradėjau dėlioti alternatyvius atrakcionus alternatyviom realybėm“, – pasakoja J. Urbonas.

Kurdamas objektus menininkas sako išlaikantis tam tikrą atstumą, kad žiūrovas galėtų interpretuoti, o svarbiausia keltų klausimus apie tuos reiškinius.

J. Urbono paroda Klaipėdos Parodų rūmuose veiks iki kovo 20 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.