Kultūra

2020.11.25 17:42

Naujame projekte žinomi Lietuvos kūrėjai apžvelgia muziejaus eksponatus: verta eiti net neturint tikslo

pirmasis kūrinys
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.11.25 17:42

Nuo lapkričio 25 d. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kartu su LRT įgyvendina projektą „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“, kurio metu žinomi Lietuvos kūrėjai dalinsis savo asmeninėmis įžvalgomis apie eksponatus. „Kiekvienas Šarūno Saukos paveikslas kaip skambanti simfonija. Matau jo paveikslą ir girdžiu muziką“, – teigia pirmasis dalyvis, operos režisierius Gediminas Šeduikis.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kviečia 30 kūrėjų – žinomų Lietuvos dailininkų, literatų, muzikų, architektų, dizainerių ir kultūros veikėjų – išsirinkti artimą, juos įkvepiantį eksponatą bet kurioje LNDM ekspozicijoje bei papasakoti, kodėl tas kūrinys yra jiems svarbus, artimas, kuo jis žavi ir kuo yra ypatingas.

„30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“ – asmenybių pasakojimai apie primirštus meno kūrinius

Projektas siekia populiarinti dailę ir muziejus, įgalina kalbėti su itin plačia auditorija apie muziejuje saugomus ir pristatomus eksponatus kitų kūrėjų lūpomis. Vaizdo klipus bus galima išvysti portale LRT.lt, LNDM interneto svetainėje bei socialiniuose tinkluose.

„Karantinas tinkamas laikas priminti, kad egzistuoja nuostabus, įdomus pasaulis ir už mūsų sienų. Turime daug įspūdingų kūrėjų Lietuvoje, pandemija buvo tas dėkingas laikas teikti šį projektą“, – kalbėjo Lietuvos nacionalinis dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas. Anot jo, dauguma kūrėjų gana tiksliai žinojo, kokio menininko it kurį kūrinį nori pristatyti. Kviečiant dalyvius, stengtasi išlaikyti proporcijas tarp meno sričių.

Projekto imtis padrąsino Niujorko Metropolitano muziejaus interneto svetainėje viešinamas Menininkų projektas. Nuo 2015 metų Metropolitanas kviečia menininkus pasakoti apie juos įkvepiančius kūrinius ar kolekcijas, įrašo jų balsą ir fotografijomis pristato tiek aptariamus kūrinius, tiek menininko vizitą į muziejų.

Projekte jau dalyvavo 120 menininkų. Metropolitanas teigia, kad pasakodami apie kūrinius menininkai atskleidžia muziejaus galią, o „unikalus ir aistringas menininkų žvilgsnis [...] skatina visus muziejaus lankytojus atrasti eksponatuose jiems asmeniškai svarbius dalykus“.

Projekto vadovė, režisierė – Eglė Marija Želvytė, prodiuseris – Vidmantas Valantiejus, kompozitorius – Jievaras Jasinskis, garso režisierius – Paulius Vaicekauskas-Plucando, operatorius – Tomas Bujauskas, montažas – Eglė Marija Želvytė, vadyba – Viktorija Stasiukynaitė ir Ugnė Utkutė.

Pirmame projekto „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“ pasakojime – operos režisieriaus Gedimino Šeduikio mintys apie Šarūno Saukos tapybą.

„Ilgiau žiūriu į tuos darbus, kuriuose yra daug veiksmo. Šarūno Saukos tapyboje aš matau daug veiksmo. Tapyba yra stop kadras, užfiksuota akimirka, bet jo teptukas, spalva ir ritmika suteikia paveikslui suteikia judesį“, – kalbėjo G. Šeduikis.

G. Šeduikiui menininkas Š. Sauka – muzikinis tapytojas. „Kiekvienas jo paveikslas kaip skambanti simfonija. Matau jo paveikslą ir girdžiu muziką“, – teigia operos režisierius. „Į galeriją vertą eiti net neturint tikslo, nes tu nežinai, ką ten pamatysi. Galerijos visąlaik stebina“, – sako jis.

Toliau G. Šeduikis aptaria Nacionalinėje dailės galerijoje esantį paveikslą „Autoportretas Nr. 6“:

„30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“. Gediminas Šeduikis apie Šarūno Saukos tapybą: kiekvienas jo paveikslas skamba simfonija