Kultūra

2020.11.24 17:59

Iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius šventes pasitinka su nauja knyga: Kalėdas kuriu vasarą

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.24 17:59

Kalėdas su nauja knyga iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius pasitinka ne pirmą kartą. Šią, naująją „Kalėdos! Kalėdos!“, pasirodžiusią šio mėnesio pradžioje, jis vadina hibridine knyga ir, sako, jos atsiradimo istorija ilga.

„Vienas knygas parašo rašytojas, o dailininkas iliustruoja, kitas populiarus variantas – kai pats iliustruotojas yra ir teksto autorius, abu dalykus daro pats, ir trečias, hibridinis, retesnis, aš turiu keturias tokias knygas“, – pasakoja K. Kasparavičius.

Kęstutis Kasparavičius kviečia Kalėdų laukti su nauja savo knyga

Pats nesitikėjo, kad kada nors ims rašyti

„Kai buvau tik iliustruotojas, nesitikėjau, kad kažkada pradėsiu pats rašyti“, – kalbėjo K. Kasparavičius. Kai dirbo su Vokietijos leidykla „Esslinger“, buvo taip sutarę – jie duodavo iliustruotojui kokią nors temą, menininkas susigalvodavo istoriją, nupiešdavo eskizus, nusiųsdavo jiems iliustracijas, tada leidykla rasdavo autorių, kuris parašydavo knygai tekstą.

„Piešdamas iliustracijas aš palikdavau vietos numatomam tekstui, kurio dar nebūdavo. Taip 1998 ir 1999 metais ir atsirado dvi mano kalėdinės knygos. Pirma „Familie Bär auf großer Weihnachtsfahrt“, kuri vėliau pavirto į lietuvišką „Meškelionę“, ir kita – apie Kalėdas meškinų šeimynoje „Joyeux Noël les ours... et autres animaux!“, – pasakoja K. Kasparavičius.

Atsirado proga ištaisyti klaidas

Praėjus dešimtmečiui, tas knygas liovėsi pardavinėti, leidykla dailininkui grąžino autorių teises ir jos gulėjo užmirštos. Tuomet dailininkas sako pagalvojęs, kad būtų galima jas kaip nors atgaivinti.

„Tuo metu jau buvau pats pradėjęs kurti ir rašyti istorijas. Taigi nusprendžiau pradėti nuo „Meškelionės“, jos pirmasis pavadinimas buvo „Kalėdinė meškinų kelionė aplink pasaulį“. Pats parašiau tekstą, knygą prieš 10 metų išleido leidykla „Baltos lankos“, vėliau perleido „Nieko rimto“, kuri pastaruoju metu ir leidžia mano knygas“, – pasakoja iliustruotojas.

Anot jo, leidėjams patiko ir kita kalėdinė istorija. „Bet buvo tokia bėda, kad aš per tiek daug metų, deja, neišsaugojau nė vienos iliustracijos originalo, net neturėjau jokio skaitmeninio failo. Beliko gal tik bandyti iš knygos skenuoti, bet tai būtų buvęs jau labai blogas variantas, nes kokybė būtų buvusi prasta“, – komentuoja pašnekovas.

Tada, pasakoja K. Kasparavičius, jis ėmėsi neįprasto sau dalyko, ko nebuvo daręs, nusprendė nupiešti viską iš naujo, perpiešti visas tas iliustracijas. Tačiau pradėjęs vartyti knygą sako radęs joje trūkumų, taigi atsirado proga klaidas ištaisyti ir sukurti naują.

„Knygelė „Kalėdos! Kalėdos!“ tapo didesnė, iš 32 puslapių – 49. Vietoje tų trumpų eilėraštukų atsirado vienuolika istorijų, vienuolika skirtingų gyvūnų šeimų, kurios laukia Kalėdų. Atsirado daug teksto, visiškai naujų iliustracijų, o tas senąsias taip perdariau, perpiešiau, kad jos beveik neatpažįstamos. Ir jei dabar palygintumėte šių dviejų knygų viršelius, tai visiškai skirtingos knygos.“

Kalėdų ir Naujųjų metų šventinės atmosferos kūrimas K. Kasparavičiui įprastas, jis yra ne tik iliustravęs kitų autorių ir sukūręs savo knygų, bet ir savo kūrybinį kelią pradėjo nuo šventinių atvirukų kūrimo. Baigęs pramoninį dizainą, knygas norėjo iliustruoti ir anksčiau, tačiau nedrįso. „Nei pats būčiau išdrįsęs imtis knygų iliustravimo, nei kas būtų drįsęs tokią užduotį man duoti“, – pasakoja iliustruotojas. Todėl, kaip nemažai kitų dailininkų, pradėjo nuo atvirukų piešimo. Sovietiniais laikais jie buvo skirti ne Kalėdoms, o Naujiesiems metams, jų tiražas būdavo didžiulis, vienas atvirukas būdavo išleidžiamas kelių šimtų tūkstančių tiražu.

Daug kas pradėdavo nuo šventinių atvirukų piešimo

„Mažą daikčiuką daug lengviau sugalvoti, nupiešti, daug kas taip pradeda, daug tų naujametinių atvirukų sovietiniais laikais pripaišiau. Sunku įsivaizduoti, kad tada tiek daug jų nupirkdavo. Žinoma, tada buvo labai populiaru siųsti sveikinimus, įstaigos sveikindavo, pašto dėžutėje pats rasdavau 20–30 atvirlaiškių iš įvairių vietų, paskui ta mada dingo. Gaila, kad jų neišsaugojau, tuo metu rimtai į juos nežiūrėjau, nevertinau. Dabar šiek tiek net gaila ne tiek tų atvirukų, kiek laiko, kurį išeikvojau juos kurdamas“, – kalbėjo K. Kasparavičius.

Dar vienas šventinis kūrinys – Advento kalendoriai, juos menininkas kūrė Vokietijos leidyklos užsakymu, jų Lietuvoje net nebuvo. „Vokietijoje jie buvo labai populiarūs iki kokių 2005 metų, kol Kinija neįsiterpė į šitą verslą ir sužlugdė visą kalendorių leidybą Vokietijoje. Visos leidyklos išleisdavo didžiulius kalendorius, jie būdavo kokio metro ilgio, kitoje jo pusėje – 24 langeliai su mažytėmis iliustracijomis, kai langelius pradarai – randi kitą iliustraciją. Kai kurie jų būdavo panoraminiai, išsilankstydavo kaip triptikai, pastatomi ant stalo, nemažai buvo mano darbelio įdėta, man gaila, kad tai dingo ir išnyko“, – prisimena menininkas.

Kalėdas kuria vasarą

K. Kasparavičius pasakoja, tam, kad per Kalėdas galėtų nudžiuginti nauja knyga, reikia pasiruošti iš anksto, taigi į kalėdinę, žiemišką nuotaiką jis pasineria karščiausiu metų laiku – vasarą.

„Tokia jau įprasta praktika, visada jas piešiu vasarą, nes paruoštą knygą reikia įteikti leidyklai ne vėliau nei rugsėjo 1 d., tada redagavimas, maketavimas, kad knyga spalio pradžioje jau būtų atspausdinta, o kalėdinis laikas trumpas, reikia suspėti, nes praėjus šventėms, jau skaitytojai ims laukti kitų Kalėdų“, – teigė K. Kasparavičius.

K. Kasparavičius savo knygose yra nupiešęs daugybę gyvūnų, žvėrelių, paukščių, tad sako šiai – naujajai – knygai reikėjo pasirinkti, kuriuos norėtų šįkart piešti ir su kuriais kvies vaikus drauge laukti Kalėdų. Šioje knygoje vienuolikos gyvūnų – zylių, meškinų ožkų, kačių, banginių, kiškių, pelių, pingvinų, baltųjų lokių ir voverių – šeimos kviečia švęsti Kalėdas drauge.

„Gana sunku buvo apsispręsti, aš gyvūnų daug esu pripiešęs, reikėjo apsispręsti, apie kuriuos rašyti, kad istorija būtų įdomi ir neįprasta. Banginių šeimos Kalėdos – turbūt nedaug kam ateitų į galvą tokį siužetą piešti, bet aš pagalvojau, kad banginiai dideli, plaukioja prie Arkties, vandenyne, ten sninga, tos nugaros užsnigtos, kaip kokios salos“, – teigia iliustratorius.

„Neatsisakyčiau ir pats atšvęsti su kai kuriais knygos personažais... Gal su ožkomis nesutikčiau, nes bijočiau slidinėti, su katėmis irgi ne, ant ledo su pačiūžomis nelipčiau, o va pas banginius – kodėl gi ne? Pas kiškius taip pat sutikčiau kartu pakasti sniego ir pelės man tiktų, ir voverės. Pas pingvinus nevykčiau, nes labai ten šalta ir Kalėdų sutikti su žuvimis po ledu taip pat nenorėčiau“, – nuotaikingai kalbėjo menininkas.

K. Kasparavičiaus knygos leidžiamos ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos, Azijos šalyse bei Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Jis yra iliustravęs daugiau nei 60 kitų autorių knygų, sukūręs keliasdešimt autorinių. Dailininko braižas labai atpažįstamas. Jo iliustracijų technika – pieštukas ir akvarelė. K. Kasparavičiaus knygą „Kalėdos! Kalėdos!“ išleido leidykla „Nieko rimto“. Knyga skirta 7–10 metų vaikams.