Kultūra

2016.02.18 21:54

Knygų mugėje – ypatingas dėmesys Ukrainos rašytojams

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.02.18 21:54

„Personažas ieško autoriaus“ – tokia šių metų Vilniaus knygų mugės tema. Kaip teigia jos rengėjai, mugėje bus diskutuojama, kas yra tikrieji knygų personažai, koks santykis tarp kūrėjo ir jo sukurtų charakterių, ar gali autorius pats būti personažas. Mugėje didžiausias stendas bus skirtas ukrainiečių kūrėjams.

Likus savaitei iki Vilniaus knygų mugės pradžios, jos rengėjai pristatė programą ir mugės temą – „Personažas ieško autoriaus“. Kaip teigia mugės organizatoriai, be personažo nebūtų jokios – nei grožinės, nei specializuotos – literatūros. Pirmąją mugės dieną bus surengta diskusija „Rašytojas ir personažas: kas ko ieško?“, kurioje bus kalbama apie personažo, skaitytojo ir autoriaus santykį, kaip autorius atranda personažą, kaip su juo susikalba, kaip skaitytojas žiūri į personažą, ar jis sutapatina personažą su autoriumi.

„Leidėjai ieškokime vieni kitų, ieškokime žmonių, galbūt pro mus praeina daugybė istorijų, kurios gali virsti knygomis. Mes norime padėti ir padrąsinti žmones, kurie galbūt turi knygą“, – sako Vilniaus knygų mugės organizacinio komiteto narė Lolita Varanavičienė.

Mugėje šiemet laukiama daugiau nei trisdešimties rašytojų ir knygų dailininkų. Didžiausias stendas bus skirtas ukrainiečių kūrėjams – rašytojams, leidėjams ir iliustruotojams. Taip pat mugėje veiks iliustravimo dirbtuvės Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių vaikams, dauguma jų – iš Donecko ir Luhansko sričių.

„Norėčiau atkreipti dėmesį į ukrainiečių rašytoją Andrejų Kurkovą, kurio kūriniai labiausiai verčiami į užsienio kalbas. Šis rašytojas nesėdi dramblio kaulo bokšte, jis yra žurnalistas ir rašo knygas apie šiuolaikinės Ukrainos istoriją, apie tai, kokia šalis yra šiandien“, – pasakoja L. Varanavičienė.

Renginio metu vyks apie keturi šimtai renginių ir susitikimų, bus surengta per trisdešimt gyvos muzikos koncertų, veiks kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“.

Mugė Litexpo parodų rūmuose tradiciškai prasidės ketvirtadienį ir truks iki sekmadienio. Paskutinė diena skelbiama Personažų sekmadieniu, lankytojai kviečiami atvykti persirengę kokios nors knygos personažo kostiumu ir taip į mugę patekti nemokamai. Daug knygų mugės renginių filmuos LRT televizija, mugėje taip pat veiks ir LRT studija, iš kurios bus transliuojamos laidos, vyks pokalbiai su autoriais ir diskusijos.