Kultūra

2020.11.25 09:39

Uostamiestyje – magiški atradimai „Mažuosiuose pasauliuose“

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.25 09:39

Visoje Lietuvoje vyraujant ne itin linksmoms nuotaikoms dėl COVID-19 pandemijos, po Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro stogu gyvenimą pradeda įtraukiantys ir žavintys „Mažieji pasauliai“. Tiesa, didžiąją dalį miniatiūrų parodos, nukeliančios į Mėnulį, vienaragių ar baubų pasaulį, dėl karantino kol kas bus galima aplankyti tik virtualiai, tačiau viliamasi, kad per devynis mėnesius, kol „Mažieji pasauliai“ gyvens uostamiestyje, karantino reikalavimai sušvelnės ir parodą bus galima pamatyti gyvai.

Parodos atidarymas – internetu

Akis traukianti ir tarsi į kitą realybę panardinanti Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro miniatiūrų paroda „Mažieji pasauliai“ oficialiai bus atidaroma jau lapkričio 25 dieną 18 val.

Atidarymo renginys dėl šiuo metu galiojančių karantino reikalavimų vyks nuotoliniu būdu – numatoma tiesioginė transliacija Klaipėdos lėlių teatro socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Parodą jau atidarius ketinama parengti virtualų turą po „Mažuosius pasaulius“ – visa parodos ekspozicija bus nufotografuota specialia technika.

„Mes viską nufotografuosime ir apdorojus specialia programa bus galima pavaikščioti po erdvę. Paspaudus ant kai kurių durų, bus patenkama į tam tikrą kitą erdvę, kur lauks menininkų darbai. Bus galima eiti nuo darbo prie darbo“, – aiškino parodos kuratorė Monika Mikalauskaitė-Baužienė.

Paroda veiks iki rugpjūčio 1 d., tad viliamasi, kad per šį laiką COVID-19 pandemija bent jau sušvelnės ir visi norintieji parodą galės apžiūrėti ir gyvai.


Kai kuriuos eksponatus bus galima išvysti ir galiojant suvaržymams

„Parodos forma – miniatiūros. Tai ir sufleruoja, kad pamatysime labai mažus dalykus. Neįprastai mažus, sumažintus pasaulius, kuriuos bus galimybė pamatyti iš labai arti“, – dėstė M. Mikalauskaitė-Baužienė.

Parodoje bus galima išvysti 8 menininkų ar menininkų grupių, susibūrusių į parodą iš skirtingų Lietuvos miestų bei užsienio, darbus.

Kiemelyje, esančiame prie Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro, įsikurs Šilutės dailės mokyklos auklėtinių darbai, kuriuose – sumažinti miesteliai, įvairios scenos iš Šilutės ar net gyvūnų pasaulio kasdienybės.

„Šie sumažinti pasauliai bus stikliniuose cilindruose. Su jais įnešėme ir šviesos, tad vaizdas kiemelyje bus kalėdinis, malonus pažiūrėti“, – pasakojo pašnekovė.

Šiuos Šilutės dailės mokyklos mokinių kūrinius bus galima apžiūrėti ir vis dar galiojant karantino sugriežtinimams. Žmonių tik bus prašoma nesibūriuoti, laikytis kitų jau įprastų saugumo reikalavimų.


Iliustracijos – lyg magiška patirtis

Teatro edukacinio centro erdvėse įsikurs ir didesnė ekspozicija – numatoma iliustracijų paroda, įtrauksianti tarytum magiška patirtimi.

Jaunosios kartos menininkė Greta Alice, kuri yra iliustravusi jau ne vieną dešimtį knygų, skirtų mažiesiems skaitytojams, Lietuvos ir užsienio meno mylėtojams pristačiusi ir asmeninių parodų, surengusi meno dirbtuvių, kvies susipažinti su iš pirmo žvilgsnio visišką chaosą primenančiu kūriniu.

„Iš toli atrodo, kad nieko neįmanoma suprasti – tarsi košė makalošė, tačiau, pažvelgę pro raudoną stiklelį ar užsidėję raudonus akinukus, mes galime pamatyti labai aiškius kontūrus ir kas iš tiesų gyvena tame chaose“, – pasakojo M. Mikalauskaitė-Baužienė.


Klaipėdą nešantis banginis, baubai ir pelės kambarys

Erdvinių knygų kūrėja, iliustruotoja bei grafikos dizainerė, poparto kūrinių kūrėja Elena Selena parodai sukūrė paslaptingus sodus primenančius eksponatus. Šie Prancūzijoje kuriančios menininkės kūriniai, pasitelkus specialų apšvietimą, iš tiesų įgyja paslapties vaizdą.

Prie parodos jungiasi ir „Biržų duona“, jos komandos sukurtos miniatiūros žavi estetika – duonos gaminiai čia virsta kalnais ar kitomis pasaulio dalimis, aplink kurias verda, atrodytų, įprastas gyvenimas.

„Turėsime ir klaipėdietišką akcentą – banginį, kuris ant savo kupros neša visą Klaipėdos miestą“, – keramikės Annos Braginos kūrinį pristato parodos kuratorė M. Mikalauskaitė-Baužienė.

Lankant parodą bus galima nusikelti net į mažą pasaulėlį Mėnulyje ar pravėrus miniatiūrines dureles žvilgtelėti į mažos pelės kambarį. Pažvelgti į mūsų pasaulį iš aukščiau bus galima Karolio Liekio kūriniuose.

„Turėsime ir dvi mažąsias galerijas. Tai yra išskirtinis dalykas, kurį kuria menininkė Indrė Ercmonaitė. Šios mažosios galerijos yra skirtos vaikams. Viena iš jų yra apie vienaragius, tai, kaip jie gyvena ir ką veikia, o kita – apie baubus, kurie slepiasi po lova. Visa tai bus galima pamatyti iš arti“, – pasakojo M. Mikalauskaitė-Baužienė.


Parodoje – lėlinės animacijos užkulisiai

Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro palėpėje parodos metu įsikurs netgi nedidelė kino studija. Čia bus galima išvysti lietuvių kūrėjų lėlinės animacijos filmą „Matilda ir atsarginė galva“.

Ryškiaspalvis ir išraiškingų personažų nestokojantis filmas, anot jo autorių, pasakoja apie gebėjimą mokytis ir savarankiškai mąstyti.

Įdomu tai, kad parodos lankytojai galės ne tik išvysti filmą, bet ir žvilgtelėti į lėlinės animacijos užkulisius – susipažinti su filmo kūrimo procesu.

„Turime atsivežę kelias scenas su visomis dekoracijomis. Bus galima pamatyti, kaip viskas buvo daroma, kokios yra lėlės, kokios buvo daromos kadruotės. Yra ir pirminiai kūrėjų eskizai – kas ir kaip turėjo atrodyti“, – pasakojo parodos kuratorė.