Kultūra

2016.02.16 23:04

Druskininkuose – paroda „Vardan Lietuvos“

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.02.16 23:04

Vytauto Kazimiero Jonyno galerijoje, Druskininkuose, eksponuojami kelių kartų, išeivijoje ir Lietuvoje gyvenančių, dailininkų darbai. Valstybės atkūrimo dienos proga tokia paroda kurorte surengta pirmą kartą.

Dešimties Lietuvoje ir svetur žinomų autorių kūrinių pagrindinė tema – meilė Tėvynei, patriotizmas ir pilietiškumas. Idėja surengti tokią parodą menotyrininkei Vidai Mažrimienei kilo Čikagoje, lankantis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio galerijoje, kur kaupiama kolekcija Lietuvai.

Dauguma kūrinių – išeivijos autorių. Tai Jono Šileikos tapytas nepriklausomybės akto signataro daktaro Jono Basanavičiaus portretas, nostalgija savo kraštui dvelkianti Bolivijoje ir Argentinoje kūrusio Jono Rimšos drobė. Vytauto Kazimiero Jonyno, Stasio Ušinsko ir Liudviko Strolio plakatai, sukurti Vytauto Didžiojo 500 mirties metinėms, mena 1930-uosius.

„Parodoje tiesiog norėjosi atskleisti tą nedalomą tautos visumą, kad kur mes bebūtume, ar Sibiro tremtiniai, ar Lietuvos, ar Rygos ar Tilžės lietuviai, ar misionieriai Afrikoje ar prie Amazonės – mes vis tiek esame nedalomi“, – kalbėjo parodos kuratorė V. Mažrimienė.

Nenutrūkstamas ryšys su Lietuva jaučiamas ir į Vakarus pasitraukusių dailininkų Vytauto Igno, Magdalenos Birutės Stankūnienės, Veronikos Švabienės darbuose. Dailininkė Ada Sutkuvienė savo meilę Tėvynei išreiškė gobelene „Tebūnie šviesa“.

„Jos darbuose gražiai atsispindi ir Lietuvos patriotinės idėjos, čia matome kūrinius, kuriuose tiesiog liejasi jos kančia Lietuvai, ji ją supranta“, – sakė V. Mažrimienė.

Dabartinės dailininkų kartos atstovės Aistės Voverytės darbuose – Lietuvos partizano Juozo Lukšos-Daumanto istorija, o tekstilės ciklas Neužmirštuolės – atminimo aukuras jaunoms lietuvaitėms-ryšininkėms, partizanams savo kasose nešusioms svarbius dokumentus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.