Kultūra

2020.11.20 16:00

Nuotraukos languose: dėl karantino užverta Kauno fotografijos galerija ruošiasi parodai praeiviams

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2020.11.20 16:00

Prasidėjus antrajam karantinui, Kauno fotografijos galerija kvietė fotografus, kuratorius, menininkų grupes teikti siūlymus dėl kūrinių eksponavimo įstaigos languose ir langinėse. Per kiek daugiau nei savaitę sulaukta 35 paraiškų, netrukus kauniečiai ir miesto svečiai, eidami Vilniaus gatve, turės galimybę išvysti pirmąją parodą.

„Sulaukėme 35 paraiškų. Nudžiugino tai, kad galimybe eksponuoti darbus susidomėjo tiek ištikimi Kauno fotografijos galerijos lankytojai, mėgėjai, tiek šiuolaikinės fotografijos atstovai ir jau įsitvirtinę kūrėjai. Labai vertiname, kad yra daug norinčiųjų dalintis kūryba“, – portalui LRT.lt sakė Gintarė Krasuckaitė, Kauno fotografijos galerijos parodų ir rezidencijų programos kuratorė.

Pasak jos, didžioji dalis atsiųstų paraiškų buvo susijusios su gamta – tai buvo dominuojanti tema. Kita išryškėjusi kryptis – daiktiškumą, materialumą nagrinėjančios fotografijos, gauta siūlymų eksponuoti gatvės fotografijas. Konkurse, G. Krasuckaitės teigimu, dalyvavo tiek prie analoginės, tiek prie skaitmeninės fotografijos dirbantys fotografai. Taip pat buvo sulaukta archyvine medžiaga paremtų kūrinių, videodarbų, fotografijas papildančių garso įrašų ir poezijos kūrinių. Darbus, kurie bus eksponuojami, atrinko Kauno fotografijos galerijos komanda.

„Vertinant nebuvo teikiamas prioritetas profesionalams ar pripažinimo sulaukusiems kūrėjams. Buvo atsižvelgiama į vizualinį ir idėjinį išbaigtumą, svarbu, kad eksponuojamos fotografijos ne tik patrauktų akį, bet ir išliktų atmintyje, taptų priežastimi apmąstymams. Taip pat atsižvelgėme į vizualinę sąveiką su aplinka ir pastato architektūrinėmis savybėmis“, – komentavo G. Krasuckaitė.

Anot jos, šia paroda siekiama suteikti fizinės akistatos su meno kūriniais galimybę, kurios dabar gan trūksta, tad svarbu, ar fotografijos yra atkreipiančios dėmesį ir paveikios praeiviams.

„Tiesą pasakius, rengdami įprastas parodas galerijos erdvėje, visuomet apgalvodavome, kokį vaizdą pro langus mato gatvės praeiviai“, – pridūrė laikinosios sostinės Fotografijos galerijos atstovė.

Darbus eksponuoti planuota iki lapkričio 29 dienos – tiek, kiek truktų karantinas. Tačiau karantiną planuojama ilginti, todėl, kaip sakė G. Krasuckaitė, jau skelbiant kvietimą duota užuomina, kad kūriniai languose, atsižvelgiant į situaciją, galės būti eksponuojami ir ilgiau. Karantinas gali lemti ir ekspozicijos kaitą.

„Iš pradžių svarstėme galimybę eksponuoti skirtingų menininkų kūrinius. Visgi peržiūrėję pasiūlymus nusprendėme, kad skirtingų autorių kūriniai neturi sąveikų ir gali atrodyti kiek chaotiškai, tad pirmoje parodoje verčiau suteiksime erdvę vienam kūrėjui. Kaita, kaip ir kelių skirtingų autorių eksponavimas, yra galimi, tačiau tai priklausys nuo karantino trukmės“, – minėjo Kauno fotografijos galerijos parodų ir rezidencijų programos kuratorė.

Ji įsitikinusi, kad dabar bus eksponuojama viena paroda, tačiau, sulaukus konkrečių žinių dėl karantino nutraukimo ar pratęsimo ir jo trukmės, bus sprendžiama, ar ilgesnį laiką bus eksponuojama ta pati paroda, ar bus įrengta nauja ekspozicija. Kauno fotografijos galerijos komandai svarbu, kad dažnai einantieji palei galerijos langus turėtų galimybę atrasti ir naujų kūrinių. Šiuo metu derinami pirmos parodos instaliavimo darbai, tikimasi, kad jie neužtruks ilgai.

G. Krasuckaitė taip pat sakė, kad langų parodoms konkretus biudžetas iš Lietuvos kultūros tarybos ar Kauno miesto savivaldybės nėra skirtas, tad išlaidos bus padengtos iš Kauno fotografijos galerijos 2020 metų parodų veiklai skirtų lėšų. Sumos dydis priklausys nuo pasirinktos spaudos ir kitų aspektų.

Panašų sprendimą priėmė Vilniuje esanti galerija „Meno niša“. Prieš pat paskelbiant karantiną čia atidarytą personalinę Estijos menininkės Maarit Murkos parodą teko uždaryti. Tačiau galerija su dideliais vitrininiais langais, įsikūrusi judrioje gatvėje, nusprendė neišjungti šviesos ir naktį, todėl pro šalį einantys miestiečiai gali kūrinius pamatyti iš lauko.

Taip pat skaitykite