Kultūra

2016.02.16 10:22

Parodoje Vilniuje – meniniai stiklo dirbiniai

Ieva Balsiūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.02.16 10:22

Vilniaus dailės akademijoje (VDA) atidaryta retrospektyvinė meninių stiklo dirbinių paroda. Joje šių ir kelerių praėjusių metų studentų sukurti darbai.

Stiklas – ne tik buičiai, tai – dedikacija menui, grožiui, medžiagos universalumui. Parodoje „Kontekstas“ – Vilniaus dailės akademijos stiklo katedros bakalaurų ir magistrų darbai. Eksponuojami stiklo kūriniai labai įvairūs, tačiau visus juos jungia iš pirmo žvilgsnio nematomos detalės, konteksto paieškos.

„Kontekstas yra tai, ką žiūrovai suvoks kaip kontekstą, pamatę parodą. O ji – labai plataus spektro.  Kai įeinate – prasideda vienaip, o baigiasi jau truputį kitokiais darbais. Todėl ir parodos pavadinimas toks. Kiekvienas žiūrovas turėtų kontekstą atrasti pats“, – sako VDA Stiklo ir keramikos skyriaus vedėjas Valmantas Gutauskas.

Paroda retrospektyvinė – joje yra ir šių, ir kelerių praėjusių metų studentų sukurtų darbų. Profesorius V. Gutauskas sako, kad magistrantų darbai išsiskiria brandumu, pasirinktos temos analize, gilesne apeliacija į žiūrovus.

Ekspozicijoje stiklas jungiamas su kitomis medžiagomis, tokiomis kaip medis ar metalas. Ekspozicijos darbai – ne tik estetiški, bet ir unikalūs, kiekvienas jų turi savą istoriją.

„Esu pasirinkusi temą, kurioje nagrinėju, ar realybė veidrodyje yra tikra, ar žmogus iš tiesų save matydamas veidrodyje nesuklysta. Visi esame susidūrę su tuo, kad atsikėlę ryte, pamatę save veidrodyje, matome ir jaučiame save vienaip, o aplinkiniai – visai kitaip. [Mano darbe – LRT.lt] randamas gyvūnų motyvas – tarsi žmogaus laisvės šauksmas, kažkas slypintis viduje, noras išsiveržti, pratrūkti“, – pasakojo viena iš parodos autorių Kamilė Stanevičiūtė.

Stiklo dirbinių kūryba – daug kruopštumo, technikos išmanymo ir kantrybės reikalaujanti veikla. Parodos autoriai teigia, kad reikia nuolat būti pasiruošus staigmenoms – stiklas ne visada pavaldus kruopščiam planavimui.

„Stiklas turi tarsi savo charakterį, savo asmenybę. Tu turi susitaikyti: ne stiklas taikosi prie tavęs, bet tu taikaisi prie stiklo. Jis visada yra linkęs dūžti, net tada, kai tu nusprendi, kad darbas pasibaigęs, jis gali nutarti, kad vis dėlto šiandien aš sudušiu, įtrūksiu ar kažkas atsitiks“, – kūrybos užkulisius, dirbant su stiklu, atvėrė menininkė K. Stanevičiūtė.

Paroda „Kontekstas“ eksponuojama Vilniaus dailės akademijos galerijoje „Titanikas“ ir veiks iki vasario 29 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.