Kultūra

2020.11.17 16:10

Gimtadienį mini Martinas Scorsese: astma vaikystėje, kritikų pagyros ir apdovanojimai

Audra Avižiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.11.17 16:10

Nors kino teatrai užverti ir naujos premjeros nukeliamos į kitus metus, tai dar tikrai nereiškia, kad kino pasaulyje niekas nevyksta. Štai, pavyzdžiui, antradienį 78-ąjį gimtadienį švenčia vienas svarbiausių Naujosios Holivudo eros atstovų – režisierius Martinas Scorsese.

M. Scorsese – režisierius, scenaristas, prodiuseris ir kino istorikas, laikomas vienu svarbiausių 20-ojo amžiaus kino pasaulio žmonių.

Martinui Scorsese – 78: laikomas vienu svarbiausių XX amžiaus kino pasaulio žmonių

Nuo mažens silpnos sveikatos, nes sirgo astma, berniukas didžiąją laiko dalį praleido namuose arba žiūrėdamas filmus. Kūrėjas augo katalikiškoje šeimoje ir kurį laiką planavo tapti kunigu – būdamas 14-os mokėsi jėzuitų seminarijoje, bet po metų ją paliko. Kad neliūdėtų namuose, tėvai dažnai vesdavosi jį į kino teatrą, čia ir gimė didžioji aistra.

Didysis proveržis įvyko pasirodžius „Bjaurioms gatvėms“. Tai pirmas filmas, kuriame jis turėjo visišką kūrybinę laisvę, o istorija apie keletą nedidelių vargingų apylinkių Niujorko Mažojoje Italijoje iškart buvo pripažinta šedevru. Filmas prisidėjo ir prie aktoriaus Roberto De Niro karjeros – ateityje jo ir Scorsese`ės keliai susitiks dar ne kartą. Beje, tai vienas išskirtinių režisieriaus bruožų – pamėgęs aktorių režisierius vėliau jį kviečia filmuotis ir kitose juostose.

Po trejų metų pasirodė „Taksi vairuotojas“ su R. De Niro ir Jodie Foster, atnešęs „Auksinę palmės šakelę“ ir padrąsinęs nerti į muzikinius filmus. Taip gimė „Niujorkas, Niujorkas“, kurio pažiba tapo to paties pavadinimo kūrinys, jį vėliau perdainavo Frankas Sinatra, o R. De Niro čia pasirodė kartu su Liza Minnelli.

9-ojo dešimtmečio pradžioje Johnas Hinckley jaunesnysis pasikėsino į Jungtinių Valstijų prezidento Ronaldo Reagano gyvybę. 26-erių jaunuolis vėliau teisinosi, kad norėjo išgarsėti ir padaryti įspūdį aktorei J. Foster, kurią įsimylėjo pamatęs M. Scorsese`s filme „Taksi vairuotojas“.

Bene prieštaringiausia režisieriaus juosta – „Paskutinis Kristaus gundymas“. Filmas, sukėlęs protestų, ne vienoje šalyje ilgai apskritai draustas rodyti, tačiau kritikai jį pripažįsta vienu svarbiausių režisieriaus darbų.

Sekantieji M. Scorsese`s kūrybinę veiklą žino, kad šiam režisieriui svarbu ne tik jo paties kūryba, bet ir praėjusių kartų palikimas. Dešimtajame dešimtmetyje jis įsteigė filmų fondą – organizaciją, siekiančią išsaugoti kino filmus. Beveik po dešimtmečio gimė ir dar vienas – pasaulio kino fondas.

Prie jų įkūrimo prisidėjo ir Woody Allenas, George`as Lucas`as, Francis Fordas Coppola, Clintas Eastwoodas, Stanley Kubrickas, Stevenas Spielbergas. Vėliau prisijungė ir tokie režisieriai kaip Wesas Andersonas ar Christopheris Nolanas. Kūrėjai renka senas, apgadintas juostas, jas restauruoja, o vėliau organizuoja filmų peržiūras.

90-ųjų „Geri vyrukai“ grąžino M. Scorsese`ei pasitikėjimą savimi ir kritikų pagyras – už jį režisierius pelnė BAFTA ir „Sidabrinį liūtą“ Venecijoje, kritikas Rogeris Ebertas juostą vadino geriausiu 90-ųjų filmu, o Amerikos filmų institutas – viena geriausių juostų apie gangsterius apskritai.

2002-ųjų „Niujorko gaujos“ žymi pradėtą draugystę su Leonardo DiCaprio, kuri vėliau tęsiasi 11-ai Oskarų nominuotame „Aviatoriuje“, „Infiltruotuosiuose“, „Kuždesių saloje“, „Volstryto vilke“ ir trumpametražėje „Perklausoje“. Visi filmai buvo itin sėkmingi, o pernai pranešta, kad duetas susitiks dar vienoje juostoje, kurios filmavimas, deja, šiuo metu sustabdytas dėl pandemijos.

M. Scorsese – ne tik kino, bet ir muzikos gerbėjas. Vienam garsiausių Michaelo Jacksono kūrinių „Bad“ 18-os minučių vaizdo klipą režisavo būtent jis. Taip pat režisierius yra sukūręs kelis dokumentinius filmus apie Bobo Dylano karjeros pradžią ir 1975-ųjų koncertinį turą, „The Rolling Stones“ koncertą viename garsiausių Manhatano teatrų.

Neabejingas jis ir serialams. Žymiausi – „Vinilas“ bei „Sausas įstatymas“.

Oskarui nominuotas 9 kartus – tai didžiausias nominacijų skaičius gyvam režisieriui ir šis rekordas priklauso būtent M. Scorsese`ei. Tiesa, pirmąją ir kol kas vienintelę statulėlę pelnė 2007-aisiais už „Infiltruotuosius“. Ją gavęs pašmaikštavo: „Gal galite patikrinti voką antrąkart?“

Be to, jo sąskaitoje – 4 „Auksiniai gaubliai“, 2 „Emmy“, 2 BAFTA statulėlės, „Sidabrinis lokys“ ir „Auksinė palmės šakelė“. Šiandien režisieriui sukanka 78-eri, o sustoti jis toli gražu nežada. Praėjusiais metais pristatyta juosta „Airis“ – beveik penkiolika metų brandintas tikrais faktais paremtas pasakojimas, vadintas geriausia metų premjera.

Jau dabar skelbiama bent apie 7 juostas, prie kurių M. Scorsese šiuo metu dirba. Vienoje iš jų galėsime išvysti ir R. De Niro bei L. DiCaprio, o šviežiausia režisieriaus premjera gerbėjus turėtų pasiekti kitais metais.