Kultūra

2020.11.17 09:31

„Džiazo ant stogo“ svečias Aurelijus Užameckis: reikia ne gyventi iš muzikos, o muzika turi gyventi iš tavęs

LRT.lt2020.11.17 09:31

„Ži rekomenduoja“ pokalbių ciklo „Džiazas ant stogo“ pašnekovas – kontrabosininkas Aurelijus Užameckis. „Mums trūksta laisvės, nes lygiuojamės vieni į kitus“, – teigia pašnekovas.

– Iš pradžių pakalbėkime apie instrumentą kontrabosą: kadangi jis labai didelių gabaritų, tai turbūt keliaujant iš taško A į tašką B jį vežtis nėra paprasta?

– Tikrai nėra paprasta, pavydžiu kitiems instrumentalistams, kai jie pasiima savo instrumentą, pavyzdžiui, saksofoną, ir iškart gali keliauti kur reikia, o man reikia galvoti, kaip instrumentą vežtis saugiai.

Nors randu ir alternatyvių būdų, kaip keliauti su kontrabosu, pavyzdžiui, Vilniuje, kai vyko paskutinis „Džiazlaif“ koncertas, po jo susikroviau daiktus ir man reikėjo netoli pavažiuoti, tik kilometrą, tad pasiėmiau paspirtuką, užsidėjau ant nugaros kontrabosą, bosinę gitarą, kuprinę priekyje ir važiavau. Tik nesakysiu, kokios kompanijos paspirtuku važiavau su tokiu kroviniu, nes pagal svorį turbūt viršijau normas.

– O kiek sveria kontrabosas?

– Nesveria gal tiek, kiek atrodo, bet 15–20 kilogramų.

– O skraidinantis kontrabosą reikia pirkti jam atskirą lėktuvo bilietą?

– Niekada neskrendu su kontrabosu, nes tai gana nesaugu. Yra problemų, kaip aviakompanijos elgiasi su bagažu, net kai mato, kad tai instrumentas, gali būti, kad jį mėtys, jis sulūš, todėl aš, kai turėjau nusivežti kontrabosą, pavyzdžiui, į Daniją, keliavau keltu.

– Kaip manai, ar muzikanto specialybė yra romantizuojama? Muzikantas atrodo toks laisvas žmogus, kuris groja, visada yra geros nuotaikos, yra ant scenos, gauna už tai pinigų, bet juk yra ir kita pusė, kūrybinės kančios, kai muzika – ne tik smagus užsiėmimas?

– Priklauso nuo to, koks esi muzikantas, ar tai tavo profesija, ar tai tavo gyvenimo būdas, net jei ir lėkštokai tai skamba. Vieniems muzika yra būdas užsidirbti pragyvenimui, ir, žinoma, tada muzika yra kitokia, populiaresnė, ji turi savo paskirtį. Jei kalbėtume labiau apie meną, muziką labiau kaip meninę išraišką, tai turėtų nebūti taip, kad muzika yra tavo darbas. Kai manęs klausia, ar pragyvenu iš muzikos, aš manau, kad reikėtų ne gyventi iš muzikos, o muzika turi gyventi iš tavęs.

Pokalbyje Aurelijus dar papasakos, ką reiškia studijos užsienyje ir kuo skiriasi muzikantų bendruomenės Lietuvoje ir Danijoje.

Pokalbių ciklas „Džiazas ant stogo“ kuriamas „Ži rekomenduoja“ iniciatyva, o jame dar išgirsite pokalbius su džiazo muzikos pasaulyje jau įsitvirtinusiais Simonu Šipavičiumi, Dovydu Stalmoku, Kazimieru Jušinsku, Jievaru Jasinskiu, Danieliumi Pancerovu, Arminu Bižiu.

„Džiazo ant stogo“ pokalbis su Aurelijumi Užameckiu:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt