Kultūra

2020.11.14 12:04

Nomeda Kazlaus ir Mūza Rubackytė atviraus apie psichologiją, karalienės motinos sprendimus ir tango dviese

LRT.lt2020.11.14 12:04

Iškili šių dienų pianistė Mūza Rubackytė jau nuo pat pirmųjų žingsnių pasaulio pažinimą pradėjo – muzika.

Pianistės profesionalumas ir atsidavimas muzikai atvėrė jai pasaulį.

Įtaigiai skambanti M.Rubackytės atliekama muzika ir aristokratiška laikysena sulaukė muzikos grandų pripažinimo.

Kilusi iš muzikų šeimos – mama ir teta pianistės, tėvas – operos dainininkas, tarsi natūraliai, kaip orą sugėrė muzikinę namų atmosferą, kurios vedina išbandė dainavimą, kompoziciją, bet labiausiai prisijaukino pianiną, kurio paslaptis, kaip sako pati pianistė profesionaliai studijavo devyniolika metų.

Nuo Konstantino Mikalojaus Čiurlionio meno mokyklos, kurioje ne tik mokėsi, bet ir patyrė pirmąsias savo kaip pianistės sėkmės akimirkas ir Lietuvos konservatorijos iki Maskvos Piotro Čaikovskio konservatorijos ir Prancūzijoje Europos konservatorijos.

Prieštaraujanti visiems patariantiems, kad surastų tą vienintelę autoriaus tiesą ir atskleistų unikalų skambesį – lyg po gilaus ir prasmingo pašnekesio su pačiu kompozitoriumi.

Audiencijos pas kūrėjus užtrunka – kol kiekviena nata tampa žodžiu, atodūsiu, pauze, kurie suskamba kaip viena mintis.

Pianistės ir kompozitoriaus dialogas – ilgas ir tada... fortepijono materialumas išnyksta – instrumentas tampa – karaliumi.

O tokioje karalystėje ritualai yra būtini- baltais klavišais bėga pirštai, neliesdami juodų, – tai tik poetinė vizija, bet pianistės pirštai nubėga ir juodaisiais, kad muzika įgautų ne tik spalvas, bet ir sparnus.

Puikūs pirmieji laimėjimai tarptautiniuose konkursuose ir susidūrimai su sovietinės sistemos geležiniais gniaužtais kiek pristabdė kelią į platesnį tarptautinį pripažinimą, bet ilgainiui pasaulis atsivėrė.

Išskirtinės asmenybės, karališki instrumentai ir koncertinės salės Mūzos Rubackytės kūrybiniame kelyje tapo prasmingais partneriais, su kuriais ji muzikine kalba dalijasi apie prieštaringo pasaulio harmoningą skambesį.

Pirmoje pokalbio dalyje apie karališką atranką Vilniaus Filharmonijai, svajones tapti operos diva, karalienės motinos lemtingus sprendimus bei siuntinius iš Vilniaus laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ šiandien, lapkričio 14 dieną 17.30 per LRT Plius.

Antroje pokalbio dalyje apie šnipą už nugaros, dešimtmetį trukusius pokalbius. sugulusius į autobiografinę knygą, gyvenimą pagal inkų kalendorių, apie namus ir pasaulį, rožes bei tango dviese laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ lapkričio 21 dieną 17.45 val. per LRT Plius.