Naujienų srautas

Kultūra2016.02.11 10:18

Unikali kultūros paveldo mokykla Kurnėnuose – laukia pagalbos rankos

Nyksta apleistas, vienas unikaliausių kultūros paveldo objektų Alytaus rajone – Kurnėnų mokyklos statinių kompleksas. Mokykla finansuota ir statyta Čikagoje gyvenusio kraštiečio Lauryno Radziukyno. Kam galima būtų pritaikyti šį pastatą ir už kokius pinigus jį restauruoti – kol kas tik svarstoma.

L. Radziukyno mokyklos statinių kompleksas, statytas prieš 80 metų, – tuščias nuo 2008-ųjų. Alytaus rajono savivaldybė prieš penkerius metus buvo parengusi techninį ir investicinį projektus, tačiau europinio finansavimo negavo, ir pastatas toliau stovi apleistas.

Mokyklą už savo lėšas statė Kurnėnuose gimęs ir augęs inžinierius L. Radziukynas, vėliau apsigyvenęs Čikagoje. Iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Kurnėnus porą metų keliavo statybinės medžiagos, mokykliniai suolai, lentos, pastato įranga, buvo įvestas centrinis šildymas.

„Tai unikalus pastatas, ne tik Lietuvoje, bet ir visame regione. Vertinga ten yra viskas. Labai daug dalykų turėtų būti restauruojama, išsaugoma, ne pakeičiama naujais, o tvarkoma, kas yra išlikę“, – sako
Kultūros paveldo departamento Alytaus skyriaus vyr. valstybinė inspektorė Margarita Janušonienė.

Kam galima būtų pritaikyti šį pastatą ir iš kokių lėšų jį restauruoti – kol kas neaišku. Alytaus mokslininkų draugija siūlo čia įrengti edukacinį centrą, pritaikytą turistams.

„Galėtų būti ir muziejus. Greta Lenkijoje irgi yra išeivijos centras, manau, kad Amerikos lietuviai ir jų palikuonys mielai čia lankytųsi. Kol kas nėra pasirinkta aiški kryptis, į pastatą žiūrima kaip į naštą, o ne kaip į didelę galimybę turėti tokį paminklą labdaringam žmogui“, – teigia Alytaus mokslininkų draugijos „Vizija“ vadovas Kazimieras Sventickas.

Alytaus rajono mero Algirdo Vrubliausko manymu, pasitelkus ES lėšas kompleksas ne tik sukurtų darbo vietų, bet ir neštų tam tikras pajamas. Pasak A. Vrubliausko, yra siūlymų kompleksą panaudoti ir pramogų bei poilsio erdvėms, tačiau viskas priklausys nuo operatoriaus, kuriam panaudos sutartimi bus perduotas šis objektas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi