Kultūra

2020.11.11 22:55

„Šokis skalbimo mašinai ir mamai“ kvies keliauti per atsiminimus apie motiną, kurios dukra beveik nepažinojo

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.11 22:55

Šeštadienį Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ pakvies į premjerą – šokėjos ir choreografės Gretos Grinevičiūtės spektaklį „Šokis skalbimo mašinai ir mamai“. Nors per karantiną apribotas renginių organizavimas, premjera įvyks ir taps pirmuoju šio teatro darbu, tiesiogiai transliuojamu internetu.

Teatro „Meno ir mokslo laboratorija“ erdvėje Vokiečių gatvės kieme šokėja ir choreografė G. Grinevičiūtė rengiasi spektaklio „Šokis skalbimo mašinai ir mamai“ premjerai. Ji buvo numatyta pavasarį ir neįvyko dėl karantino, dabar vėl įvedus karantiną kūrėjai sako – nebesinori vėl atidėti, todėl priėmė sprendimą spektaklio premjerą transliuoti internetu. Pasak šokėjos, jei gyvenimas diktuoja tokias taisykles, reikia jas priimti.

„Šokis skalbimo mašinai ir mamai“ – tai G. Grinevičūtės darbo „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“, sukurto prieš porą metų, tąsa. Pirmąjį paskyrusi tėčiui, dabar pasakoja apie mamą, kurios beveik neprisimena, šokėja pasakoja mamos netekusi būdama vos ketverių, ir per spektaklio kūrimo procesą ji svarsto, ar tie keli prisiminimai apie mamą tikri, ar įsivaizduojami. Spektaklis – tarsi kelionė po atmintį.

Šeimos santykiai per šokį: šeštadienį – choreografės Gretos Grinevičiūtės spektaklio premjera

„Pradėjome kvestionuoti ne tik mintį, atmintį galvoje, bet ir kūnišką atmintį, prisilietimą, kiek mes galime patirti ir prisiminti savo kūnu, galbūt jausmiškai, kvapą. Šio darbo atspirties taškas yra atmintis“, – sako G. Grinevičiūtė.

Mamos paveikslą suformavo kiti žmonės, pasakoja Greta – tėtis ir visi kiti, kurie gyvenime bandė atstoti mamą.

„Girdėdama visų kitų prisiminimus, supranti, kad kažkokia bendra atmintis – ji gali būti, nes klausant apie mamas, jie visi skirtingi, bet jie kartu ir panašūs, per juos galima susikonstruoti savo“, – pasakoja G. Grinevičiūtė.

Spektaklio bendraautorės – kompozitorė Agnė Matulevičiūtė, dramaturgės Kristina Steiblytė ir Sigita Ivaškaitė.

„Dirbant su šokėjais, svarbiausia išklausyti juos ir padėti jiems verbalizuoti – ar fizines ar tekstines prasmes, jų norimas intencijas išsakyti. Ji duoda idėjas, mes su jomis dirbam, žiūrim, kiek ko reikia. Gretai buvo svarbu susirinkti labai daug išorinių minčių, ką ji padarė, o mes dabar turime muzikinę formą, atsiminimus su lopšinės niūniavimais, nes jai ta atmintis susidaro iš aplinkos. Kita darbo pusė – ištraukti ir atsirinkti jos asmeninius dalykus ir padėti jai nepasislėpti“, – sako dramaturgė S. Ivaškaitė.

G. Grinevičiūtė sako, tai bus tęstinis projektas, kitų metų pavasariui jau yra gavusi finansavimą trečiai daliai – šokio spektakliui objektui ir vaikui.

Spektaklio premjera vyks šį šeštadienį „Meno ir mokslo laboratorijos“ interneto puslapyje ir „Facebook“ paskyroje.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt