Kultūra

2020.11.11 17:15

Per karantiną uždaryti muziejai ir kino teatrai nusivylę: politikams smagiau, kai žmonės ateina prašyti išmaldos

Mindaugas Jackevičius, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.11.11 17:15

Nepalikdamas išimčių kultūros ar pramogų sektoriui antrasis karantinas privertė užrakinti muziejų ir galerijų, taip pat ir kino teatrų duris, nors šių atstovai sako, kad turima patirtis ir net moksliniai įrodymai esą įtikinamai rodo, jog čia – saugu. Bent jau ne mažiau saugu negu parduotuvėse, nors jose nekyla vargo norint įsigyti ne pačių būtiniausių prekių.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus turi devynis padalinius visoje šalyje, jų slenksčius lankytojai mynė nuo gegužės iki lapkričio pradžios, o dabar, kaip ir pavasarį, muziejus vėl nebedirba. Jo direktorius Arūnas Gelūnas sako, kad dabartinę situaciją tenka priimti, tačiau į kaimyninę Latviją kultūrininkai žvalgytis gali pavydžiai.


„Puikiai suprantame, kad virusas yra bendras priešas, su kuriuo reikia kovoti, ir jeigu tik ekspertai mano, kad tai padės suvaldyti – nors muziejuose nėra nė vieno užfiksuoto užsikrėtimo atvejo, – tikrai paklūstame tam reguliavimui. Bet Latvijoje, pavyzdžiui, muziejai yra atviri, uždarius kitas kultūros įstaigas. Manau, bent jau šiek tiek atslūgus viruso bangai, su kažkokiomis išlygomis, kompromisais, formuodami srautus, galėtume priimti lankytojus“, – LRT RADIJO laidai „Aktualijų studija“ sakė Nacionalinio muziejaus vadovas.

Jis apgailestauja, kad priimant sprendimus kultūra traktuota kaip „mažareikšmė teritorija“. Mat ne maisto prekių parduotuvės kaip dirbo, taip dirba, joms pakanka riboti tik klientų srautus ir užtikrinti dezinfekcijos ir vėdinimo sąlygas. O tą patį esą galėtų užtikrinti ir dauguma Lietuvos muziejų.

„Nusipirkti šluotą, varžtų, šepetį ar cemento, aišku, yra beprotiškai svarbu karantino metu, o aplankyti parodą, koncertą, šokį, spektaklį – labai labai tolima ir prioritetų sąraše žemai esanti reikmė“, – kalbėjo A. Gelūnas.

Pašnekovas sako, jog koronaviruso atvejų suvestinėse nebūta nė vieno žinomo atvejo, kad užsikrėsta muziejuje.

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka aiškina, kad „niekas nekvestionuoja kultūros svarbos“, tačiau rudens pradžioje į viršų šovusi naujų susirgimų koronavirusu kreivė privertė imtis drastiškų priemonių.

„Iš esmės visi uždarymai buvo susiję ne su ekonomika, bet su eksponentiniu COVID atvejų augimu“, – laidoje sakė viceministrė.

Kino teatrų prašymas padaryti išimtį taip pat nebuvo išpildytas. „Forum Cinemas“ generalinis direktorius Gintaras Plytnikas „Aktualijų studijoje“ sakė, kad į Vyriausybę apeliavo ir moksliniais tyrimais, atliktais užsienyje.

„Mes jau liepos mėnesį turėjome įrodymų, kad kino teatrų salės – o mes esame aukštų standartų kino teatrai – yra bene saugiausia vieta apskritai, kalbant apie visus virusus. Visų pirma, tai yra didelis tūris, antra, žmonės ten sėdi ramiai, daugeliu atvejų jie nekalba, visi kino teatrai turi ištraukiamąją ventiliaciją, kuri iš apačios tiekia orą ir ištraukia viską į viršų su pasišvilpavimais“, – sakė G. Plytnikas.

„Moksliškesnių tyrimų“ už minimąjį pašnekovas teigia nematęs. „Tai buvo rimto Berlyno universiteto, tokiuose tyrimuose besispecializuojančio, analizė. Ten buvo daugiau segmentų, tarp jų ir kino salės“, – aiškino didžiausio Lietuvoje kino teatrų tinklo vadovas.

Galėdami saugiai dirbti, kino teatrai būtų išsivertę ir be valstybės pagalbos – taip, kaip ir yra pratę, sako jis.

„Rugpjūtį–rugsėjį galėjome dirbti taip, kad neitume duoneliauti ir prašyti pašalpų. Bet tas švonderizmo sindromas, matyt, dabartiniam reguliuotojų kabinete yra toks gyvas, kad jiems smagiau, kai žmonės ateina prašyti išmaldos, negu kad siūlo patys užsidirbti dirbdami saugiai ir su visais įrodymais, kad yra būtent taip, bet ne kitaip“, – kalbėjo G. Plytnikas.

Matydamas tokią dalies verslų situaciją A. Gelūnas guodžiasi, kad muziejų situacija švelnesnė. Nacionalinis muziejus, primena jo vadovas, veiklai vykdyti iš valstybės biudžeto pinigų negauna, lėšos skiriamos tik atlyginimams ir pastatams išlaikyti.

„Klausydamas kino teatrų atstovo suprantu, kad mes esame dar labai dėkingoje padėtyje, nes esame Nacionalinis muziejus, turime valstybės dotaciją, nors praradimai reikšmingi, praradome daugiau kaip 50 proc. lankytojų. Per tą laikiną atsivėrimą nuo gegužės iki lapkričio galbūt gerokai prisivijome, bet negalima palyginti su normaliais metais. (...) Reikia pasakyti, kad mūsų steigėja Kultūros ministerija dalį praradimų yra kompensavusi, gavome ir lėšų infrastruktūrai atsinaujinti, tai buvo garsiai aptarinėjama, bet labai padėjo mūsų muziejui atsinaujinti ir geriau atrodyti“, – „Aktualijų studijoje“ kalbėjo buvęs kultūros ministras.

G. Plytnikas atkreipia dėmesį, kad nors kino teatrai gali būti vadinami ir pramogine, ir kultūrine vieta, jie dalyvauja verslo santykiuose. „Forum Cinemas“ vadovas sako besitikintis, kad netrukus darbą pradėsianti naujoji valdžia bus supratingesnė.

„Labai norisi, kad tie, kurie ateina mums valdyti gyvenimų, bent kažkiek būtų europietiškesni ir civilizuotesni, girdėtų, ką kiti žmonės, kitos bendruomenės jiems sako, o ne tik priiminėtų sprendimus pagal savo popierinius burtus ir biurokratų sienas“, – sakė pašnekovas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt