Kultūra

2012.06.19 12:59

Nacionalinėje dailės galerijoje – T. Kantoro paroda

ELTA2012.06.19 12:59

Ketvirtadienį Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje atidaroma vieno žymiausių XX a. Lenkijos avangardo menininkų ir teatro reformatoriaus paroda „Tadeuszas Kantoras. Tapyba. Teatras“.

Ketvirtadienį Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje atidaroma vieno žymiausių XX a. Lenkijos avangardo menininkų ir teatro reformatoriaus paroda „Tadeuszas Kantoras. Tapyba. Teatras“.

Paroda surengta bendradarbiaujant su Tadeusz Kantoro kūrybos dokumentacijos centru „Cricoteka“ Krokuvoje. Projekto partneris – Lenkijos institutas Vilniuje.

T. Kantoras (1915–1990) – lenkų tapytojas, piešėjas, scenografas, režisierius, eksperimentinio teatro kūrėjas ir teoretikas, hepeningų ir meninių manifestų autorius, Krokuvos ir Hamburgo dailės akademijų profesorius, daug prisidėjęs prie avangardo terpės formavimosi Lenkijoje, ypač Krokuvoje.

Po tapybos ir scenografijos studijų Krokuvos dailės akademijoje (1934–1939) T. Kantoras įkūrė kelias menines grupes: Krokuvos Nepriklausomą pogrindinį teatrą (1942–1944), Jaunųjų dailininkų grupę (1943–1947), Menininkų klubą (1948–1949), 1957 m. – atnaujino prieškarinės „Krokuvos grupės“, maištavusios prieš tradicinį akademinį meną, veiklą.

Nuo 1955 m. T. Kantoras vadovavo savo įkurtam „Cricot 2“ teatrui. Jis sukūrė įvairias teatro koncepcijas. T. Kantoro teatrinė kūryba buvo stipriai susijusi su jo daile. „Tai buvo meilės trikampis. Aš, tapyba ir teatras“, – rašė menininkas.

T. Kantoro dailę įkvėpė anuomet naujos meno kryptys – siurrealizmas, beformė dailė ir konceptualusis menas – su kuriomis jis susipažino dažnų gastrolių užsienyje metu. Nuo 1964 m. dailėje ir teatre jis plėtojo savo sukurtą ambalažo meninę viziją, kurios kelis pavyzdžius bus galima išvysti parodoje Vilniuje.

Šio menininko kūryba darė įtaką ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos, ypač XX a. II p. meno scenai. T. Kantoro studijoje lankėsi Vincas Kisarauskas, jo kūriniai padrąsino Valentiną Antanavičių imtis asambliažo technikos.

Vienoje Nacionalinės dailės galerijos salėje bus rodoma specialiai parengta Lietuvos dailininkų, 7-ame dešimtmetyje kūrusių asambliažus, paroda, sudaryta dailėtyrininko Viktoro Liutkaus.

Projektą papildys filmų ir paskaitų apie T. Kantoro kūrybą programa.