Kultūra

2020.11.09 23:01

Kultūros atstovų nerimas – nukėlus renginius, paramą teks grąžinti?

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.09 23:01

Kultūros renginių organizatoriai dalį renginių dėl karantino atšaukia ir kelia juos į kitus metus. Kultūros taryba teigia, kad tokia galimybe jau pasinaudojo ne vienas kūrėjas, tačiau neaišku, ar nukelti projektai galės gauti valstybinę paramą. Konstitucinis teismas (KT) išaiškino, kad metų pabaigoje nepanaudotos lėšos turi būti grąžintos į biudžetą. Iki šiol leidžiama dalį lėšų perkelti į kitus metus.

Aktualiosios muzikos festivalio „Gaida“ koncertas – tuščioje Nacionalinės filharmonijos salėje. Paskelbus karantiną ir uždraudus kultūros renginių lankymą, festivalio organizatoriai šį koncertą ir dar vieną antradienį nusprendė žiūrovams transliuoti internetu. Dar du koncertus nukėlė į kitų metų pavasarį.

„Nesame tikri, ar kovo mėnuo leis vykti renginiams, bet rengdami festivalį turime turėti ne vieną atsarginį planą“, – teigia festivalio meno vadovas Remigijus Merkelys.

Dėl karantino į kitus metus nukeltiems kultūros renginiams – grėsmė likti be finansavimo, gali tekti grąžinti gautas lėšas

Kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“ šią savaitę bus atidaryta Jaunojo tapytojo konkurso paroda. Organizatoriai teigia, kad atidėjus ne vieną renginį norėjosi bent šį projektą įgyvendinti.

„Teko nutraukti arba perkelti į ateinančius metus netgi dvi parodas, Lietuvoje ir Portugalijoje. Tačiau, kas liečia mano organizuojamą projektą, Jaunojo tapytojo prizą, pasitarę su kolega Vilmantu Marcinkevičiumi visgi nutarėme nepasiduoti masinei nusivylimo bangai ir atrasti būdų tęsti projektą“, – tikina „Jaunojo tapytojo prizo“ vadovė Julija Dailidėnaitė.

Organizatoriai teigia, kad ekspoziciją bus galima apžiūrėti pro langus arba internetu.

Kultūros taryba, iki šiol leido valstybės finansuojamus kultūros renginius nukelti į kitus metus. Nes klausytis muzikos internetu arba žiūrėti į parodą pro langus – nėra tikrasis kultūros pažinimas.

Tačiau gali nutikti taip, kad šiemet planuoti, bet neįvykę ir nukelti į kitus metus renginiai gali likti be finansavimo. KT įvardijo, kad visos projektams skirtos lėšos turi būti panaudotos arba grąžintos į biudžetą.

„Ką tai reiškia – jeigu mes sutinkame su projektų vykdytojais ir jiems padedame perkeldami renginius į kitus metus, tai vadinasi tie pinigai, kur buvo rezervuojami kitų metų biudžete, kad tie renginiai vyktų, ne šiais metais – kitais, jie turės būti grąžinti. Tai yra visiškai neaiški situacija“, – nurodo Kultūros tarybos pirmininkė Daina Urbanavičienė.

Kultūros taryba turėtų grąžinti ir sukauptą 2 milijonų eurų rezervą. Jis skirtas pagalbai nukentėjusiems menininkams, jei jos prireiktų kitąmet.

Dar daugiau – KT sprendimu ir pats Kultūros rėmimo fondo finansavimas prieštarauja Konstitucijai. Iki šiol fondui lėšos buvo skiriamos iš pinigų, surinktų už alkoholio, tabako ir azartinių lošimų akcizą. Pasak Kultūros tarybos pirmininkės, artėja kitų metų biudžeto tvirtinimas, bet kol kas neaišku, ar jį bus galima tvirtinti, jei nėra numatyto kito finansavimo šaltinio.

„Gruodžio mėnesį turi tvirtinti kitų metų biudžetą, tačiau niekas jokių alternatyvų nesiūlė, nesiėmė veiksmų“, – nurodo ji.

Kultūros taryba teigia, kad, jei nebus rasta išeitis, gali tekti meno projektų organizatorių paprašyti pinigus grąžinti į biudžetą.