Kultūra

2020.12.01 09:21

Litvakas iš Šiaulių sukūrė iki šiol JAV naudojamą Lincolno centą: pasiūlė dirbtuvės svečias – prezidentas Rooseveltas

Indrė Kaminckaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.01 09:21

Iš Lietuvos kilęs, Šiauliuose augęs žydų kilmės skulptorius ir medalistas Victoras Davidas Brenneris iki šiol žinomas kaip autorius darbo, kurį tikriausiai kiekvienas amerikietis nešiojasi savo piniginėje, LRT RADIJUI sako Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) menotyrininkė Vilma Gradinskaitė.

V. D. Brenneris per savo karjerą sukūrė daugiau nei 125 medalius su herbais, portretais ir emblemomis. Savo laiku jis buvo itin sėkminga, žinoma ir dažnai mistifikuojama asmenybė.


Šio menininko istorija prasideda 19 amžiaus 8-ojo dešimtmečio pradžioje. „Pagal vieną kalendorių jis gimė 1872 metų birželio 12 dieną, o pagal senąjį (kalendorių – LRT.lt) išeina 1871 metų gegužės 27 diena“, – tvirtina LNDM menotyrininkė V. Gradinskaitė.

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus Lietuvoje gimusiems, gyvenusiems ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusiems iškiliausiems litvakams prisiminti ir pagerbti. Dvidešimt šeštasis pasakojimas yra skiriamas skulptoriui ir medalistui V. D. Brenneriui.

Šiauliuose gyvenusi Brenerių šeima turėjo dirbtuvėlę, kur mokomas savo tėvo Viktoras pradėjo skleistis kaip menininkas.

Nuo pat mažens Avikdoras, arba Vikderis, o vėliau – Viktoras, buvo linkęs prie meno, pasakoja V. Gradinskaitė.

„Tėvas tai pastebėjo ir būtent jį paėmė kaip graverį į savo dirbtuvėlę, – sako menotyrininkė. – Yra žinoma, kad jau šešiolikos jis buvo laikomas gana kvalifikuotu graveriu ir gaudavo nemažus užsakymus.“

Kai prezidentas Rooseveltas apsilankė Brennerio studijoje, į akis jam krito bronzinė plaketė su Lincolno maketu.

Lietuvoje pradėti ugdyti gebėjimai V. D. Brennerį vėliau išgarsino JAV. Ten visa Brennerių šeima persikėlė 1890 metais. Niujorke V. D. Brenneris gavo puikų išsilavinimą, o vėliau studijas tęsė Paryžiuje.

1907-aisiais iš kelionės po Europą grįžęs į Niujorką, jis gavo vieną svarbiausių savo karjeros užsakymų.

„Jo vardas buvo žinomas, nes prieš tai jau buvo surengęs parodas ir Paryžiuje, ir Berlyne, ir Miunchene, ir Londone. Grįžęs į Niujorką jis iškart gavo du stambius užsakymus.

Pirmasis – sukurti prezidento Abrahamo Lincolno (16-asis JAV prezidentas, išsaugojęs šalį per Pilietinį karą, panaikinęs vergiją, ir pirmasis nužudytas prezidentas – LRT.lt) bareljefą.

Antrasis užsakymas – sukurti Panamos kanalo statybai skirtą medalį su prezidento Theodore`o Roosevelto (V. D. Brenerio amžininkas, 26-asis JAV prezidentas iki šiol tebėra jauniausias žmogus, išrinktas į tokį postą – LRT.lt) portretu.

Brennerio kurta moneta išsiskyrė tuo, kad joje buvo pavaizduotas konkretaus žmogaus atvaizdas.

Kai Th. Rooseveltas apsilankė V. D. Brennerio studijoje, į jo akiratį pateko bronzinė plaketė (dekoratyvinė plokštelė su reljefiniu vaizdu – LRT.lt) su Lincolno maketu.

Kaip tik artėjo A. Lincolno 100-osios gimimo metinės. Prezidentui Th. Rooseveltui labai patiko tas portretas ir jis pasiūlė dailininkui, kad šis (maketas – LRT.lt) būtų perkeltas ant vieno cento monetos“, – intriguojančią litvako istoriją pasakoja LNDM menotyrininkė.

Iki tol ant JAV monetų konkretūs žmonės nebuvo vaizduojami, pabrėžia V. Gradinskaitė. „Vienintelė (monetose vaizduota – LRT.lt) žmogaus figūra tada buvo Laisvės statula, – tikina ji. – Brennerio kurta moneta išsiskyrė būtent tuo, kad joje buvo pavaizduotas konkretaus žmogaus atvaizdas.“

LRT.lt informuoja, kad bronziniai A. Lincolno bareljefai, datuojami nuo 1907 m. ir turintys V. D. Brennerio parašą, vertinami aukcionuose nuo 4 tūkst. JAV dolerių.

Kaip pažymi menotyrininkė V. Gradinskaitė, V. D. Brenneris sukūrė apie 125 medalius su portretais, emblemomis ir herbais, o jo žymiausias darbas – jau minėtas vadinamasis Lincolno centas.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Pasakojimo apie Victorą Davidą Brennerį klausykitės ir radijo įraše:


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt