Kultūra

2020.11.06 12:30

Į paskutinę kelionę palydėtas Faustas Latėnas: išėjo teatras

nuotraukų galerija papildyta 13.57
LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2020.11.06 12:30

Trečiadienio naktį mirė kompozitorius Faustas Latėnas. „Faustas buvo visoks, bet labiausiai – žmogus, kuris nemelavo. Jis nevyniojo žodžių į vatą. Jis arba nieko nesakydavo, arba sakydavo tiesą“, – talentingą kūrėją prisimena aktorė Larisa Kalpokaitė.

Atsisveikinimas su menininku ketvirtadienį ir penktadienį vyko Lietuvos kompozitorių sąjungoje. Velionis palaidotas Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. Artimieji prašė pagarbą kompozitoriui išreikšti gėlės žiedu, be to, laikytis saugumo rekomendacijų, saugoti vieniems kitus.

Į paskutinę kelionę išlydėtas kompozitorius Faustas Latėnas

„Būsiu banali, bet išėjo teatras. Kažkoks studentas man pasakė, kad to teatro, apie kurį kalbu, jau seniai nebėra. Jis yra, aš tuo tikiu. Mes darėme teatrą: ir Tuminas, ir aš, ir Faustas, ir visi mes. Ir išėjo Faustas – išėjo teatras. Skaudžiausia, kad nespėji pasakyti. Glostyti galvas vaikams mėgstame, o draugui paglostyti galvą kažkaip nepatogu, nes verkti pradės. O šiandien glosčiau Faustą ir galvojau, aš verkiu, o ne Faustas“, – kalbėjo aktorė Eglė Gabrėnaitė.

„Labai liūdna situacija, labai gaila žmogaus, kuris buvo gyvybingas, optimistiškas, taip man atrodydavo, mylintis gyvenimą. Tokių labai trūksta“, – LRT TELEVIZIJAI teigė Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. Vytautas Ladsbergis.

„Jis visąlaik buvo labai geras organizatorius, koordinatorius, patarėjas, draugas, turėjo gerą juodo humoro jausmą. Kai jau nebežinodavau, ką daryti, iškildavo klausimas, skambindavau Faustui. Ką darysime be Fausto“, – su ašaromis akyse kalbėjo režisierė Gabrielė Tuminaitė.


F. Latėnas 1990–1991 metais vadovavo Vilniaus „Lėlės“ teatrui, 1995–1996 m. ėjo Lietuvos valstybinio akademinio dramos teatro direktoriaus pareigas, 2000–2005 metais vadovavo Vilniaus mažajam teatrui, kelis kartus ėjo kultūros viceministro pareigas, patarė Lietuvos Respublikos premjerams kultūros klausimais, buvo kultūros atašė Rusijoje.

Pasaulinio garso violončelininkas, F. Latėno kūrybos interpretuotojas Davidas Geringas teigė, kad F. Latėnas buvo labai kultūringas, atidus, jausmingas – išskirtinis.

Kūrybos metas. Tarp juoko ir ašarų. Kompozitorius Faustas Latėnas: būdamas vienas aš negaliu mąstyti

„Teatro muzika man įdomi tuo, kad, kurdamas ją, aš esu nuolatinėje gyvenimo ir kūrybinėje kelionėje: naujos pjesės, repeticijos, nauji aktoriai, ieškojimai“, – 2016 metais LRT.lt sakė F. Latėnas.

Anot muzikologės Jūratės Katinaitės, F. Latėnas yra pirmasis lietuvių kompozitorius – teatro muzikos reformatorius. Būtent su juo, su jo karta ir netgi jo asmeniu konkrečiai teatro muzika įgavo savarankiškumo.„Jis įteisino iki tol laikytas kaip ir neskoningomis tokias muzikines formas, kaip humoras, banalybė arba sentimentalumas. Visa tai įgavo muzikinę išraišką, tapo labai svarbu tiek pačiam spektakliui, tiek žiūrovams, jie atpažino melodingumą, galėjo iš spektaklio eidami niūniuoti“, – LRT RADIJUI pasakoja muzikologė.

„Faustas buvo visoks, bet labiausiai – žmogus, kuris nemelavo. Jis nevyniojo žodžių į vatą. Jis arba nieko nesakydavo, arba sakydavo tiesą“, – talentingą kūrėją prisimena aktorė L. Kalpokaitė.

Scenografą Adomą Jacovskį visada lydės šviesūs atsiminimai apie artimą bičiulį F. Latėną, kai abu dar devintojo dešimtmečio pradžioje dirbo su a. a. Eimuntu Nekrošiumi, paskiau tapo Rimo Tumino bendražygiais.

„Trise dirbome jau turbūt 30 metų. Nežinau, kas R. Tuminui dabar pakeis Faustą, – nėra kam pakeisti. Jie suprato vienas kitą iš pusės žodžio. Fausto muzika buvo labai svarbi spektakliuose“, – sako A. Jacovskis.

„Tokia neteisybė, kartais net sunku kvėpuoti“, – LRT.lt sakė režisierius R. Tuminas.

Kompozitorius F. Latėnas sukūrė muziką ne vienam garsiam lietuviškam kino filmui.

Baigęs Juozo Gruodžio muzikos mokyklą, Giedriaus Kuprevičiaus kompozicijos klasę, F. Latėnas vėliau kompozicijos studijas tęsė tuometėje konservatorijoje pas Eduardą Balsį.

F. Latėnas sukūrė kūrinių orkestrui, solo instrumentams, vokalui, chorui, filmams, bet daugiausia kūrė teatrui – sukūrė muziką keliems šimtams spektaklių.

Kompozitorius F. Latėnas įvertintas daugybe premijų: tarptautine Konstantino Stanislavskio premija už muziką E. Nekrošiaus, R. Tumino spektakliams, „Kristoforo“ prizu už muziką spektakliui „Nusišypsok mums, Viešpatie“. 2014 m. jam įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija už Lietuvos teatro skambesį, muziką kaip visavertę teatrinio vyksmo dalyvę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt