Kultūra

2020.11.05 17:25

Europos knygynai supranta skaitymo svarbą per karantiną: knyga – taip pat būtinoji prekė

Jolanta Paškevičiūtė, Gintarė Jackevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.05 17:25

Prancūzijos Vyriausybės sprendimas per karantiną uždaryti ir knygynus sukėlė didelį šurmulį. Knygų pardavėjas – tai profesija, pabrėžia knygynų savininkai ir darbuotojai. Skaitytojai taip pat nepatenkinti, juk per karantiną knyga lieka vienu iš gyvenimo malonumų. Knygų pardavėjai rado išeitį – sistemą „Spustelk ir pasiimk“.

Tai nėra originali knygų pardavėjų idėja. Smulkusis verslas daug kur taip verčiasi, kai neveikia nebūtinų prekių parduotuvės. Užsisakai ir pasiimi, kai prekės paruoštos. Tokia sistema padeda įsigyti nebūtinų, bet norimų daiktų, o verslui išsilaikyti paviršiuje. Vyriausybė tokią veiklą skatina – juk reikia mokesčius susirinkti. Kai valdžia nusprendė, kad knygynai turi būti uždaryti, knygų pardavėjai susiorganizavo, įsteigė masinio knygų platinimo platformą.

Žinios. Prancūzijos knygynai ieško karantininių sprendimų – sukūrė sistemą „Spustelk ir pasiimk“

„Pardavinėti knygas ir būti knygų pardavėju – skirtingi dalykai. Kai sakome „knygų pardavėjas“, turime galvoje profesiją, o ne „Amazon“ ar kitas platformas“, – teigė knygyno vadybininkas Marco Jeru.

Trys tūkstančiai knygynų Prancūzijoje taiko tokią sistemą kaip, pavyzdžiui, restoranai – prekės išsinešti.

Belgijoje knygų pardavėjams labiau pasisekė. Čia knygos, kaip ir maistas – svarbi prekė, nes dvasinė sveikata tokia pat svarbi kaip ir fizinė.

„Juolab skaitytojai dabar labiau krypsta į rimtąją literatūrą, o ne į pramoginę, kai toks poreikis skaityti, manau, knygynų paslaugos labai svarbios“, – komentavo knygų pardavėjas Marcas El Khademas.

Kitose Europos šalyse – Italijoje, Vokietijoje, Ispanijoje karantino sąlygos skiriasi, bet nuomonė viena – per krizę knyga padeda.