Kultūra

2016.02.03 17:21

Mirė dirigentas, orkestrų vadovas profesorius S. Sondeckis

LRT RADIJAS, 15min.lt, LRT.lt2016.02.03 17:21

Eidamas 88-uosius, mirė dirigentas, orkestrų vadovas profesorius Saulius Sondeckis. „Dar negreit Lietuvoje turėsime kitą menininką savo veikla prilygstantį Sauliui Sondeckiui“, – sako Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė.

„Manau, kad tai didis žmogus ir labai didelė asmenybė, ir labai gaila, kad Lietuva praranda tokius žmones, bet, aišku, laikas bėga ir tai neišvengiama“, – BNS sakė Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovas Gintaras Rinkevičius.

G. Rinkevičius kolegą prisimena kaip protingą ir labai diplomatišką žmogų, puikų dirigentą, režisierių bei vadovą. Pasak Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro dirigento, maestro S. Sondeckis tapo istorine asmenybe Lietuvos muzikai.

„Tai buvo toks žmogus, be kurio neįvykdavo tam tikri Lietuvos muzikinės kultūros gyvenimo reiškiniai. Visur jo buvo labai daug: ir Filharmonijoje, ir Muzikos ir teatro akademijoje, ir šiaip didžiulė įtaka Lietuvos muzikinės kultūros formavime ir gyvenime“, – kalbėjo G. Rinkevičius.

Daugiau nei 50 metų skyręs kūrybiniam darbui S. Sondeckis buvo visame pasaulyje pripažintas orkestrų vadovas, dirigavęs daugiau nei 3 000 koncertų.

S. Sondeckis gimė 1928 m. Šiauliuose. Gimtajame mieste baigęs gimnaziją, 1948–1952 m. studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje smuiko specialybę pas profesorių Aleksandrą Livontą. Mokslus tęsė Maskvos konservatorijoje, dirigavimo mokėsi pas Igorį Markevičių.

S. Sondeckio dirigento karjera prasidėjo Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, kur jis ėmėsi vadovauti moksleivių orkestrui. 1976 m. legendinio dirigento Herberto von Karajano jaunųjų orkestrų koncerte S. Sondeckio vadovaujamas orkestras pelnė aukso medalį, o apdovanojimą įteikdamas von Karajanas tarė: „Matydamas tokius orkestrų ugdytojus, dėl muzikos ateities aš esu ramus“.

1960 m. S. Sondeckis subūrė Lietuvos kamerinį orkestrą, kuriam vadovavo iki 2004 m. Per daugiau nei keturis dešimtmečius, orkestras dalyvavo daugybėje tarptautinių konkursų, pelnė prestižinio Echternacho festivalio „Didžiojo Liūto“ prizą, koncertavo su pasaulinio garso muzikos žvaigždėmis: Mstislavu Rostropovičiumi, Tatjana Grindenko, Olegu Kaganu, Gidonu Kremeriu, Davidu Geringu, Natalija Gutman ir kt.

Maestro 1989 m. buvo pakviestas į Sankt Peterburgą vadovauti orkestrui „Camerata Sankt Peterburg“. Nuo 2004 m. S. Sondeckis buvo kamerinio orkestro „Maskvos virtuozai“ kviestinis dirigentas,  2005 m. tapo Lietuvos Baltijos kamerinio orkestro vadovu.

S. Sondeckis vadovavo jaunimo orkestrams, buvo tarptautinių konkursų žiuri narys.

S. Sondeckis per savo gyvenimą pelnė kelias dešimtis apdovanojimų – jis buvo Valstybinės, Vyriausybės, Nacionalinės kultūros ir meno premijų laureatas, apdovanotas Gedimino I ir V laipsnio ordinais, Sausio 13-osios medaliu, Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“, Austrijos I laipsnio garbės kryžiumi už nuopelnus mokslui ir menui, Estijos Marijos žemės baltojo kryžiaus ordinu, Lenkijos garbės kavalieriaus ordinu už nuopelnus Lenkijos respublikai; jis buvo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Šiaulių universiteto garbės daktaras, Šiaulių ir Mažeikių garbės pilietis.

2006 m. S. Sondeckiui suteiktas Sankt Peterburgo N. A. Rimskio-Korsakovo muzikos akademijos garbės profesoriaus vardas. 2009 m. įteiktas Vilniaus miesto apdovanojimas – Žygimanto Augusto medalis – bei Rusijos Garbės ordinas.

2010 m. S. Sondeckio vardu buvo pavadinta Šiaulių konservatorija.

Prezidentė ir premjeras reiškia užuojautą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl vieno žymiausių muzikų, dirigento, profesorius Sauliaus Sondeckio mirties.

„Sauliaus Sondeckio vardas visada bus siejamas su Lietuvos muzikos kultūra, kaip jos legenda, ištisa muzikinė epocha. Išskirtinio talento dirigento įkurtas, daug dešimtmečių vadovautas Lietuvos kamerinis orkestras tapo labai reikšminga nacionalinės kultūros dalimi“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius taip pat reiškia užuojautą dėl maestro mirties.

„Išėjo žmogus, svajojęs apie Didžią Lietuvą – didžią ne teritorija, o mintimi, polėkiu, kūryba, ir pats dešimtmečiais kūręs tokią Lietuvą. Išėjo profesorius Saulius Sondeckis.

Maestro buvo savotiškas krašto talento simbolis. Be jo nacionalinėje kultūroje liko spraga, ją užpildys šimtai Sauliaus Sondeckio mokinių, o mūsų visų darbai Lietuvai ir kultūrai bus jo svajonių įgyvendinimas.

Profesorius buvo žmogus, kuriam rūpėjo Lietuva ir žmonės. Išauklėtas tėvo, stovėjusio prie Lietuvos socialdemokratijos ištakų, jis kvietė visus mus nenukreipti akių nuo žmogaus, siekė socialdemokratinės minties tęstinumo Lietuvoje.“

Ministras Pirmininkas reiškia nuoširdžią užuojautą maestro Sauliaus Sondeckio šeimai, jo mokiniams ir artimiesiems, visai Lietuvos kultūros bendruomenei.

J. Domarkas: S. Sondeckis – didis mūsų tautos žmogus

S. Sondeckis yra reiškinys Lietuvos kultūrinėje panoramoje, LRT RADIJUI sako Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro garbės dirigentas, ilgametis orkestro vadovas ir vyriausiasis dirigentas Juozas Domarkas. Jo tvirtinimu, apmaudu, kad žmonės, kuriems reikėtų dar pagyventi, turi išeiti taip, kaip gamta to reikalauja.

„S. Sondeckis negali būti pervertinamas. Jis yra reiškinys Lietuvos kultūrinėje panoramoje. Kartu su šiuo savo kolega man teko bendrauti ilgus metus ir aš jį labai gerai pažinojau. Didžiuodavausi juo kaip dirigentu, pedagogu, Lietuvos kultūros puoselėtoju“, – tvirtina J. Domarkas.

Dirigentas primena, kad S. Sondeckis, būdamas puikus smuikininkas ir pedagogas, įkūrė Lietuvos kamerinį orkestrą. „Tai jau seni laikai – daugiau kaip 50 metų. Jis įkūrė orkestrą ir su juo nuėjo ilgus kelius, įveikė akmenis, kad pakeltų Lietuvos autoritetą pačioje šalyje ir už jos ribų. S. Sondeckis buvo kaip tik tas pirmasis, prasiveržęs pro geležinę uždangą. Jis pareiškė, kad egzistuoja tokia Lietuva, kuri turi savo kultūrą“, – sako J. Domarkas.

Anot jo, negalima užmiršti ir to, kad S. Sondeckis kartu su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mokiniais – jaunaisiais muzikantais – dar tarybiniais laikais Berlyne laimėjo didžiulę premiją ir taip garsino Lietuvos vardą.

„Dar galiu pridėti, kad S. Sondeckis nebuvo vien tik muzikantas. Jam rūpėjo visa kultūra, visos peripetijos, kurios veikė kultūrą, aplinką Lietuvoje. Kai atgavome nepriklausomybę, buvo užsimota panaikinti visas ar bent didelę dalį muzikos mokyklų. S. Sondeckis stojo mūru už tai, kad jos nebūtų naikinamos. Tai didžiulis pasiekimas“, – tikina J. Domarkas.

Anot jo, apie S. Sondeckį būtų galima kalbėti labai daug, tačiau net ir tokią liūdną dieną derėtų pasidžiaugti, kad jis – didis mūsų tautos žmogus. 

Trečiadienį Kultūros ministerija pranešė, kad S. Sondeckis bus palaidotas Antakalnio kapinėse. Laidotuvės vyks šeštadienį. Jomis rūpinasi vyriausybinė komisija, kuriai vadovauja kultūros ministras Šarūnas Birutis. Ketvirtadienį ir penktadienį atsisveikinimas su velioniu vyks Vilniaus laidojimo rūmuose. Šeštadienį šv. Mišios bus aukojamos Šv. Kazimiero bažnyčioje. 

Kviečiame prisiminti dirigentą S. Sondeckį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt