Kultūra

2020.10.31 10:31

Laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ garsus dirigentas Thomas Sanderling aiškins, kodėl nereikia nei kairės, nei dešinės

LRT.lt2020.10.31 10:31

Thomas Sanderling – įnoringos batutos meistras – žvaigždė iš Vokietijos, ne tik muzika, bet ir savo gyvenimo vingiais sujungė Rytus ir Vakarus.

Tėvai – pabėgėliai nuo nacių įsigalėjimo Vokietijoje, rado prieglobstį kitoje ideologijos pusėje. Ir tik ilgi dešimtmečiai priešpriešos išlygino Maestro gyvenimo kreivę, kur muzikai nereikia nei kairės, nei dešinės.

Kūrybiniame kelyje dirigentą Thomą Sanderlingą visuomet lydėjo didieji- Herbertas von Karajanas, Leonardas Bernšteinas ir ,žinoma, Dmitrijus Šostakovičius, kurio artumas ir genialumas suformavo Maestro muzikinį pasaulį.

Jo dėka Šostakovičiaus tryliktoji ir keturioliktoji simfonijos pateko į Vakarus ir muzikinis pasaulio priešpriešos sukurtų skaudulių demaskavimas pasiekė visus, galbūt, taip sustabdydamas žmonijos žingsnius prie neišvengiamos katastrofos.

Būti įsuptam istorijos švytuoklių ir likti ten, kur tavo vieta – su muzika, kad dabarčiai liudytum svarbiausius civilizacijos siekius- sukurti harmoningą žmogų.

Dirigento kūrybiniai keliai aplink pasaulį ir patirtis dirbant su įvairiais orkestrais irgi verti dėmesio: „Vokietijoje reikia būti mandagiam, Anglijoje ir Japonijoje irgi tik korektiškam, na, o Italijoje, patys suprantate, reikia dirbti gerokai griežčiau“, – juokais patirtį apibendrina Thomas Sanderling.

Jūsų dėmesiui pirmoje interviu dalyje dviejų muzikų pokalbis apie gyvenimą, patirtis, begalinius operos lobynus, Karajano tobulą balso ir orkestro balansą, tėvų pabėgimą iš Vakarų į Rytus bei grįžimą į Vokietiją, debiutą Halėje bei kaip nepateko į gerą kompaniją ir kaip pakerėjo Vienos operos muzikantus, publiką bei kaip elgtis su skirtingų šalių orkestrų muzikantais.

Žiūrėkite laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ šiandien, šeštadienį spalio 31 d. 17.30 per LRT Plius.