Kultūra

2020.10.30 20:02

Sutkus apie iškeliavusį legendinį Lietuvos fotografą Vitalijų Butyriną: fotoaparatų turėjo tiek, kiek metuose dienų

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.30 20:02

Penktadienį mirė legendinis Lietuvos fotografas Vitalijus Butyrinas. Jam buvo 73 metai. Apie netektį pranešė Lietuvos fotografijos meno draugijos iniciatorius ir ilgametis vadovas Antanas Sutkus. „Buvo fotografijos fanatikas. Jo darbai geriausi iš to meto sukurtų montažo technika“, – LRT.lt teigė A. Sutkus.

Fotomenininkas gimė 1947 metais Kaune, kaip fotografas debiutavo 20 a. 7-uoju dešimtmečiu, kai Lietuvoje įsitvirtino humanistinės fotografijos kryptis.

A. Sutkus LRT.lt tvirtino, kad kolega mirė po sunkios ligos, kankinusios jį keliasdešimt metų. Jiedu pabendraudavo telefonu, neseniai kalbėjosi, dalijosi prisiminimais.

„Avangardinis fotomenininkas turėjo didelį tarptautinį pasisekimą – daugiausia apdovanojimų Lietuvos fotomeno draugijoje“, – LRT.lt teigė A. Sutkus.

„Buvo fotografijos fanatikas, atsakingas už darbą su užsienio parodomis. Sukeisdavo sąrašus, kad nepamatytų, praleistų Glavlitas“, – prisimena A. Sutkus.

„Jo darbai geriausi iš to meto sukurtų montažo technika. Bendražygio mirtis, kai tau irgi ne 18, o 81 – labai liūdna. Nerandi nė žodžių. Numirė truputį užmirštas. Menininkai vyresni dabar nustumti. Ką darysi, ateina laikas, liūdnas laikas. Tai kolegos mirtis, su juo daug metų dirbta kartu“, – pasakojo A. Sutkus.

Anot A. Sutkaus, V. Butyrinas turėjo fotoaparatų kolekciją, joje buvo daugiau kaip 360 fotoaparatų. Pašnekovas teigė pradėjęs tartis, kad kolega būtų palaidotas Menininkų kalnelyje.

„Kalbant apie fotografiką, kas yra fotomontažas, jis buvo didžiausias meistras. Lietuvos fotografijos mokykla daugiau buvo orientuota į tikro gyvenimo fiksavimą“, – LRT.lt teigė fotomenininkas Tomas Pabedinskas.

„Vaizdą išversti į žodžius pavojinga, bet jo nuotraukose daug kosmologijos, kaitos, gyvybės, tai įkūnija moters figūra. Tai yra asmeninė mano interpretacija“, – kalbėjo T. Pabedinskas.

Požiūris. Pažintis su fotografo Vitalijaus Butyrino dirbtuvėmis

Šių metų Nidos fotomenininkų simpoziume buvo surengta V. Butyrino paroda. Pasak T. Pabedinsko, ten buvo galima pamatyti originalus – jie nedideli, subtilūs, labiau veikia kaip meno objektai nei reprodukcijos.

V. Butyrinas surengė 76 autorines parodas Lietuvoje ir kitose šalyse, pelnė daugiau nei 300 įvairių apdovanojimų.

Fotografas taip pat prisidėjo prie Lietuvos fotografijos mokyklos institucinio įtvirtinimo ir jos atstovų kūrybos sklaidos užsienyje, 1973–1980 metais dirbdamas Lietuvos fotomenininkų sąjungoje.

Fotografas taip pat kūrė montažus, kuriuose fotografinis atvaizdas naudotas tik kaip pradinė medžiaga.

Fotomenininko kūriniuose vyravo istorinės, mitologinės linijos.

V. Butyrinas sukūrė 13 fotografijų ciklų, išleido keturis fotoalbumus.

„Butyrino sukurtame fantastiniame pasaulėvaizdyje gamta siejama su žmogumi, o šios vienovės vaizdiniais mėginama kelti egzistencinius klausimus ir perteikti, atrodytų, universalias meilės, gimimo ir mirties, ryšio su dieviškuoju pasauliu temas.

Todėl Butyrino kūrybą galima laikyti ryškią ir savitą formą įgavusia Lietuvos fotografijos mokyklos atmaina, joje svarbiausia vieta, kaip ir kitų šios mokyklos atstovų darbuose, vis dėlto tenka žmogui ir apibendrintiems egzistenciniams klausimams“, – rašė fotomenininkas T. Pabedinskas.