Kultūra

2016.01.31 12:27

Anykštiečiai su latviais sieks atkurti bendrą karaliaus Mindaugo laikų istoriją

BNS2016.01.31 12:27

Anykščių savivaldybė, siekianti atstatyti medinę Vorutos pilį, ruošiasi bendrai paraiškai su Latvijos Agluonos savivaldybe. Pasak Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio, su Latvijos savivaldybe, iš kurios yra kilusi karalienė Morta, rengiamasi finansuoti bendrus abiejų savivaldybių projektus.

„Istoriškai įrodyta, kad tai (Agluona – BNS) buvo Mortos tėvonija, visai netoli, apie 178 kilometrai. Tai iš tos pusės mes turime sąsajas istorines Baltų vienybės, ši idėja būtų labai patraukli“, – kalbėjo meras.

Jis neatskleidžia, kokį tiksliai projektą su kaimyninės šalies savivaldybe planuoja rengti, tačiau užsiminė, jog bendrai iš jo būtų siekiama gauti apie 1 mln. eurų, o „ekonominę ir kitokią naudą Agluonos savivaldybė gautų, taip pat, kaip ir Lietuva“.

Anykščiai iš šių pinigų norėtų finansuoti Vorutos pilies atstatymo darbus. Pilį, garsią tuo, kad per susirėmimą jos teritorijoje 1251 metais Lietuvos karaliui Mindaugui pavyko apsiginti nuo lietuvių kunigaikščių, siekusių atimti iš jo valdžią, norima atstatyti iki 2017 metų.

Skaičiuojama, kad pirmajam statybų etapui reikėtų 430 tūkst. eurų – už juos būtų pastatyti du rąstiniai bokštai, sujungti rąstų galerijomis.

150 tūkst. šiems darbams savivaldybė yra numačiusi šių metų biudžete, kuris bus svarstomas vasario viduryje. Likusią sumą tikimasi gauti iš Europos Sąjungos projektų, o nepavykus gauti finansavimo iš jų, būtų ieškoma kitų partnerių.

Pasak K.Tubio, pilį bus siekiama atstatyti kuo autentiškesnę, šiuo klausimu tartasi ir su istorikais bei archeologais. Yra paruoštas ir darbų architektūrinis projektas, suderintas su atsakingomis institucijomis.

Meras įsitikinęs, kad šis projektas – svarbus ne tik Anykščiams, bet visai Lietuvai, ir būtų reikšmingas tautiškumo simbolis, skatinantis puoselėti tautinę kultūrą.

„Kai yra multikultūralizmas, grėsmę kelia ir tautiškumui, tautinės kultūros išlikimui, kai daug žmonių galvoja, ar ginti Lietuvos valstybę, ir panašiai, mes parodome, kad iš tikrųjų tie simboliai mūsų gyvi. (...) Pilis yra simbolis kaip vėliava, pilietis – žmogus kilęs nuo pilies“, – svarstė meras.

Jo teigimu, šiam projektui paramą yra išreiškę ir kelių ministerijų vadovai. Aplinkos viceministras Linas Jonauskas BNS sakė, kad ministerijos atstovai ne kartą su Anykščių vadovybe aptarė jų planus. Aplinkos ministerija galėtų padėti siekiant lėšų sutvarkyti Šeimyniškėlių piliakalnį, ant kurio turėtų iškilti ši pilis.

„Projektas yra unikalus – nežinau daugiau Europos Sąjungos šalių, kuriose būtų statoma ar atstatoma pilis, tai labai tikiuosi, kad savivaldybei pasiseks“, – sakė L. Jonauskas.

Pernai Agluonoje minint Baltų vienybės dieną atidengtas paminklas, skirtas Lietuvos karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai.

Mindaugas  Lietuvą valdė maždaug 1236-1263 metais, o karaliumi vainikuotas 1253-iaisiais.  Mindaugo  vainikavimo Lietuvos karaliumi diena - liepos 6-oji - yra Lietuvos valstybinė šventė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.