Kultūra

2020.10.29 14:08

Kultūrininkai nerimauja dėl nepelnytai pamirštos ministro kėdės: jis turi aktyviai gyventi kultūros gyvenimą

Austėja Kuskienė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.10.29 14:08

Kultūros bendruomenė pasigenda valdančiąją koaliciją formuojančių partijų kandidatų į kultūros ministrus. Kaip LRT KLASIKAI sako Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) Valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas, taip jau ydingai istoriškai susiklostė, kad Kultūros ministerija yra tarsi mainomoji moneta.

Anot jo, politikai privalo įsisąmoninti kultūros svarbą ir reikšmę šalies raidai, o naujuoju Kultūros ministru turi taip ne tik kompetencijų turintis, tačiau ir aktyviai kultūrinį gyvenimą gyvenantis kandidatas.

Kol kas tų kandidatų, rodos, vos vienas. O dar prieš rinkimus dabar valdančiąją koaliciją greičiausiai sudarysiančios politinės partijos: Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (LRLS) ir Laisvės partija (LP) garsiai akcentavo prioritetą kultūrai.


Tačiau po rinkimų praėjus visai nedaug laiko, ir vėl vyksta tradicinės derybos dėl didžiųjų ministerijų, o apie Kultūros ministeriją ir jos ministro kandidatūrą, deja, negirdime nieko. Ar ši ministerija tik rinkiminė korta, skirta rinkiminiams balsams pritraukti?

Mūsų šalyje susiformavo ydinga tradicija, kuomet taip vadinamos turtingosios ar įtakingosios ministerijos sulaukia daugiausiai dėmesio – jomis dalinamasi pirmiausiai. Tuo tarpu Kultūros ministerija lieka podukros vaidmenyje.

Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos (NKIKIA) valdybos pirmininkė Živilė Diawara sako, kad tokia situacija dėl Kultūros ministerijos svarbos susidėliojo istoriškai. „Niekam ne paslaptis, kad, nors ir sakoma, jog kultūra yra prioritetas, tačiau iš realių veiksmų matome, kad tai nėra prioritetas. Nesiveržiama nei dalintis postais, nei apskritai partijos domisi šiuo reikalu. Tai liūdina. Norėtųsi, kad šita situacija keistųsi“, – viliasi Ž. Diawara.

Dėmesio kultūrai sako pasigendanti ir Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė. Anot jos, visas kultūros sektorius yra pasigedęs tinkamo dėmesio. „Rinkiminės kampanijos metu buvo garsiai trimituojama apie būsimą dėmesį kultūros sektoriui. Aktyviai kėlėme kultūros, o kartu ir švietimo klausimus politinėms partijoms. Esame sunerimę ir liūdime, kad Kultūros ministerija padėta į paskutinę lentyną, – nusivylimo neslepia G. Masteikaitė. – Tikiuosi, kad kultūros problematikos iškėlimas viešon aikštėn primins politikams, kad kultūra nėra paskutinėje vietoje.“

Nacionalinio muziejaus LDK Valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas taip pat netrykšta optimizmu dėl kultūrai rodomo pernelyg mažo dėmesio. Daktaras pastebi, kad mūsų šalyje susiformavo ydinga tradicija, kuomet taip vadinamos turtingosios ar įtakingosios ministerijos sulaukia daugiausiai dėmesio – jomis dalinamasi pirmiausiai. Tuo tarpu Kultūros ministerija lieka podukros vaidmenyje.

„Na, o kultūra, kaip turbūt mažiausiai vertinga šiuo požiūriu politikams ministerija, paliekama tarsi tokia mainomoji moneta. Mes labai tikimės, kad to šį kartą nebus. Daugiausiai balsų gavusi politinė partija, tikimės, imsis atsakomybės ir iniciatyvos, dėl ko kultūra taps realiai prioritetine naujos Vyriausybės veikla“, – savo ir bendrai kultūrininkų lūkesčiais dalinasi LDK Valdovų rūmų direktorius V. Dolinskas.

Itin svarbu yra tai, kad naujasis ministras būtų aktyviai dalyvaujantis kultūros gyvenime ir apskritai išmanytų kultūros lauką.

Oficialiai šiuo metu deklaruojamas vienas pretendentas į Kultūros ministerijos ministrus. Tai liberalų sąjūdžio atstovas Simonas Kairys. LRT.lt primena, kad S. Kairys yra buvęs Kauno vicemeras, šiuo metu Kauno miesto mero patarėjas, LRLS pirmininkės pavaduotojas, valdybos narys, Kauno skyriaus pirmininko pavaduotojas.

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė G. Masteikaitė pastebi, o ir nusistebi, kad savo kandidato neįvardino daugiausiai balsų sulaukę konservatoriai.

Tuo tarpu V. Dolinskas pabrėžia, kad kultūra yra ne ką mažiau subtili sritis, nei kad švietimas. Anot jo, itin svarbu yra tai, kad naujasis ministras būtų aktyviai dalyvaujantis kultūros gyvenime ir apskritai išmanytų kultūros lauką.

Kultūros srityje reikia kompetencijos ir tam tikrų pasiekimų, kad žmogus būtų autoritetas kultūros srityje, humanitarikoje bei panašiose srityse. To reikia, kad žmogus tikrai galėtų užtikrinti proveržį, kultūrinį autoritetą ir panašius dalykus.

„Tiksliau pasakius, švietimas yra kultūros dalis, – neabejoja jis. – Norėtųsi, kad politikos lyderiai susimąstytų apie šiuos filosofinius klausimus. Kultūros srityje reikia kompetencijos ir tam tikrų pasiekimų, kad žmogus būtų autoritetas kultūros srityje, humanitarikoje bei panašiose srityse. To reikia, kad žmogus tikrai galėtų užtikrinti proveržį, kultūrinį autoritetą ir panašius dalykus.

Asmeninės savybės, skaidrumas, žinoma, taip pat turi tame dalyvauti, tačiau pirmiausiai turi būti kreipiamas dėmesys į asmeninį indėlį į kultūrą, tam tikrą patyrimą, išmanymą ir gyvenimą tame kultūros lauke.“

Platesnė kultūros bendruomenės atstovų diskusija – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.