Kultūra

2020.10.27 16:35

Paveldo specialistai liepia atstatyti Žaliakalnyje nugriauto namo dalį, o savininkas kreipiasi į teismą

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.27 16:35

Kultūros paveldo specialistai nusprendė, kad Kaune, Žaliakalnyje, nugriauta namo dalis turi būti atstatyta. Sklypo savininkas teismui apskundė nurodymą stabdyti griovimo darbus ir spręs, ar į teismą kreiptis ir dėl reikalavimo atstatyti namo dalį.

Kauno nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, prieš penkerius metus namo neįtraukusi į Kultūros vertybių registrą, pirmadienį nusprendė pradėti jo įtraukimo į šį registrą procedūrą.

Architekto Aleksandro Gordevičiaus tarpukariu projektuotas namas Kaune, Žaliakalnyje, jau kelios savaitės kaip yra apgriautas.

Nuosprendis: Kauno Žaliakalnyje nugriauta namo dalis turi būti atstatyta

Savininkui pradėjus jį griauti, gyventojai iškvietė paveldosaugininkus, aplinkosaugininkus ir statybų inspektorius. Antradienį Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai paveldosaugininkai raštu patvirtino, kad nugriautą namo dalį savininkas turi atstatyti.

„Išlikusios autentiškos pastato dalys, kurios dabar yra, mėtosi statybvietėje, turi būti surinktos ir pagal galimybes išsaugotos“, – teigia Kultūros paveldo departamento specialistas Andrius Liakas. Anot jo, pastatas buvo kaip reta geros būklės ir išlikę daug autentiškų tarpukario elementų: unikalios tarpukarinės betoninės vazos, vitražas laiptinėje.

Namo savininkas žada tartis su teisininkais, ar skųs teismui šį sprendimą. Jis jau apskundė ankstesnį sprendimą mėnesiui stabdyti griovimo darbus.

„Paprasčiausiai institucijos manipuliuoja faktais, nuslepia tuos faktus, kurie jiems yra nenaudingi, pateikia interpretaciją savo, nes įstatymai konkrečiai aprašo kiekvieną veiksmą, aš viską dariau pagal įstatymus“, – komentavo sklypo savininkas Artūras Dankovskis.

Tačiau Kauno savivaldybės specialistai sako, kad leidimo reikėjo, nes namas yra saugomas paveldu paskelbtoje vietovėje – Žaliakalnyje.

Kauno miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, prieš penkerius metus neįtraukusi namo į Kultūros vertybių registrą, dabar pradeda procedūrą, kad pastatas į registrą būtų įrašytas.

„Šitas įvykis parodė nemažai mūsų sistemos silpnųjų, taisytinų vietų. Tikriausiai visi turėsime, apie ką pagalvoti ir pasidaryti tam tikrus namų darbus, kad tokie dalykai ateityje nepasikartotų“, – kalbėjo Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Kitą savaitę Kauno prokurorai spręs, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl visuomenininkų skundo dėl to, ar namas griautas teisėtai ir ar valdininkai atliko savo pareigas.

Taip pat skaitykite