Kultūra

2020.10.26 23:14

Paroda „Signalai ir giesmės“ – keramiko išpažintis ir kvietimas pasijusti tarsi tarp Scilės ir Charibdės

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.26 23:14

Vilniuje veikia alytiškio menininko, keramiko Audriaus Janušonio paroda „Signalai ir giesmės“, čia jis eksponuoja pastarųjų metų darbus. Pasak parodos rengėjų, paroda daugiasluoksnė, tiršta darbų, prasmių ir pasakojimų, literatūrinių nuorodų ir užslėptų asmeninių prasmių.

„Esu lipdytojas – gilinuosi į paviršius. Taip pat montuotojas – pjaustau ir jungiu“, – taip naująją savo parodą pristato keramikas A. Janušonis.

Parodų salių „Titanikas“ erdvėje jis eksponuoja pastarųjų trejų metų darbus. Pasak „Titaniko“ vadovo Vido Poškaus, A. Janušonis – mažakalbis kaip žmogus, tačiau labai plepus kaip menininkas. Tad ir pasirinko poziciją, kad apie jį kalbėtų jo darbai, o ne jis pats.

„Audrius šneka, kaip akmenis ridena. Yra toks specifiškas janušoniškas bendravimo būdas, netgi jį galima vadinti mažakalbišku, patį autorių – kaip gyvą menininką. Kita vertus, jei pažiūrėtume į jo darbus, tai jie yra ypač plepūs ir daugiakalbiai, menininkas, kaip ir kiekvienas iš mūsų, turi dvi asmenybės puses – menininkas kalba daug, o asmenybė – mažai. Jis sakė, kad norėtų užimti selindžerišką poziciją, kad apie jį kalbėtų ne jo žodžiai, o jo meno kūriniai“, – aiškina V. Poškus.

Daugiasluoksnė, tiršta darbų, prasmių ir pasakojimų: sostinėje veikia keramiko Audriaus Janušonio paroda

A. Janušonis yra baigęs keramikos mokslus Vilniaus dailės akademijoje, prieš tai mokėsi Alytaus dailės mokykloje, čia dirba iki šiol. Kalbėti apie jį vien kaip apie keramiką nėra tikslu, sako V. Poškus. Tai instaliacijas iš įvairiausių pavidalų, formų, situacijų ir analogijų kuriantis menininkas, jis žvelgia ironiškai, jausmingai ir analitiškai į tai, kas vyksta pasaulyje, o paskui tai perteikia darbais.

„Jei paimtume atskirai kiekvieną objektą, jis bus turtingas kontekstų ir intertekstų. Jis iš tų atskirų objektų dėlioja tarsi salas, atskirus instaliacijų fragmentus, iš to susiformuoja visuma, ją aš pats pavadinčiau ir iliadiška, ir odisėjiška, nes čia gausu literatūrinių nuorodų, simbolių, užslėptų asmeninių personalizuotų prasmių ir reikšmių. Daugiasluoksniškumas – viena iš kūrybos pusių. Bendra ekspozicija salų principu, nes tarp tų kūrinių galima plaukioti tartum tarp Scilės ir Charibdės. Tai mitologinis aspektas, kad mes sudaryti iš gėrio ir blogio. Prie kiekvieno (objekto – LRT.lt) galima sustoti, jie visi kalba apie tuos pačius dalykus, ką sako pavadinimas „Giesmės ir signalai“, – giesmes giedame, o signalais pranešame“, – tikina V. Poškus.

Pasak V. Poškaus, A. Janušonis – ne tik keramikas, bet ir puikus piešėjas. O keramikoje jam, kaip tapytojui, labai svarbi spalva.

„Spalviniai sprendimai jam svarbūs ir ryškiausias akcentas – skudurėlis, kuriuo uždengtas vienas kūrinys. Jis pasakoja apie Irane egzistuojančią parodų rengimo specifiką, kad prieš parodą apsilanko moralės policija ir pasako, kurie geri darbai, kurie neatitinka [taisyklių]. Tų kūrinių neišneša, bet tiesiog uždengia audiniais, hidžabais, taigi, vienas kūrinys yra cenzūruotas, autocenzūrai paklusęs“, – pasakoja parodų salių „Titanikas“ vadovas.

Keramiko A. Janušonio parodą „Titanike“ apžiūrėti galima iki lapkričio 7 dienos.