Kultūra

2020.10.24 13:31

Dzūkai susizgribo – reikia Krėvės premijos

Jūratė Mičiulienė2020.10.24 13:31

Subartonyse, Varėnos rajone, penktadienį po pusantrų metų pertraukos vėl duris atvėrė renovuotas rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus (1882–1954) gimtosios sodybos namas–memorialinis muziejus. 

Garsiausias Dainavos krašto rašytojas, šventėje dalyvavusios literatūrologės Redos Pabarčienės teigimu, parašęs nacionalinį epą, tikrai vertas didesnio populiarumo.

Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė savo kalboje nusistebėjo, kad dzūkai nėra įsteigę nė vienos kurio nors savo kraštiečio rašytojo literatūrinės premijos. Jos nuomone, jau seniai laikas įsteigti V. Krėvės premiją. Šventėje dalyvavęs rajono meras Algis Kašėta pažadėjo, kad premija bus.

Varėnos rajone po pusantrų metų rekonstruotas Krėvės-Mickevičiaus muziejus

V. Krėvės kūryba neatsiejama nuo gimtosios aplinkos, Lietuvos istorijos, liaudies kultūros konteksto, todėl renovuojant pastatą ypatingas dėmesys kreiptas XIX amžiaus pabaigos pastato autentikos išsaugojimui – kad čia apsilankantys pajustų Dzūkijos kaimo namų dvasią.

Seno sodybos klevo viršūnėje skulptorius Margiris Buržinskas įkurdino aitvarą, visų mintis nukreipusį į rašytojo padavimą „Aitvaras“, o taip pat simboliškai linkintį muziejui klestėjimo.

Atidaryme kalbėjęs Varėnos rajono meras A. Kašėta prisiminė, kaip dar pradinėse klasėse čia lankėsi pirmą kartą ir kokį jam, tada dar vaikui, padarė įspūdį rašytojo namas, visa sodybos aplinka. Jis išreiškė viltį, kad atsinaujinęs muziejus pritrauks moksleivių iš visos Lietuvos. Lankytojus bus siekiama sudominti ir atsinaujinusia ekspozicija.

Garsus Dzūkijos kolekcininkas Algimantas Antanevičius naujajam muziejaus vadovui literatui Deividui Preišegalavičiui padovanojo tarpukariu išleistus V. Krėvės kūrinius, priminęs, kad „Dainavos šalies senų žmonių padavimai“ tarpukariu buvo išleisti keturis kartus. Tokios garbės ir populiarumo nebuvo pelnęs nė vienas tarpukario rašytojas.

Renginį pradėjęs ir baigęs Merkinės etnokultūros klubas „Kukumbalis“, atlikęs garsaus dzūkų dainininko Petro Zalansko ir savo pačių užrašytas dainas, suvirpino rudenėjančius Subartonių laukus ir mažas kaimo kapinaites, kuriose 1992 metų spalį literatūrologo Alberto Zalatoriaus rūpesčiu iš JAV buvo parvežti ir perlaidoti rašytojo ir jo žmonos Onos Rebekos palaikai. Kapą puošia tautodailininko Ipolito Užkurnio sukurta ąžuolinė skulptūra „Dainavos šalies dainius“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt