Kultūra

2020.10.23 23:59

Vincas Krėvė-Mickevičius – neįvertintas nacionalinio epo pradininkas

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.23 23:59

Po pusantrų metų renovacijos lankytojai laukiami rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus gimtosios sodybos name-muziejuje Subartonyse, Varėnos rajone. Subartonyse prabėgo rašytojo jaunystė, vėliau V. Krėvė-Mickevičius čia grįždavo rinkti dainų ir padavimų, jie gulė į žymiausius literatūros klasiko kūrinius. Pasak Rašytojų sąjungos pirmininkės Birutės Buržinskienės, nacionalinio epo pradininkas nepelnytai neįvertintas.

Subartonyse V. Krėvė-Mickevičius su tėvais gyveno iki 15 metų, mokėsi Merkinės mokykloje. Vėliau po studijų čia buvo dažnu svečiu, kelionės į gimtinę retėjo, rašytojui daugiau nei dešimtmetį gyvenant Azerbaidžane.

Į tėvų sodybą rašytojas atvykdavo vasarą rinkti liaudies tautosakos. Apie tai muziejuje pasakoja eksponuojamos nuotraukos, pats rašytojas taip pat daug fotografavo.

„Kai vis dėlto įstojo į universitetą, studijavo, tai grįžo į Subartonis netgi su trenksmu, parvyko su Eduarduo Volterio ekspedicija. Jis dalyvavo ekspedicijose, buvo tas, kuris nuvesdavo pas žmones, susitardavo su jais ir įrašinėdavo jau tuo metu liaudies dainas“, – pasakoja Merkinės krašto muziejaus atstovė Evelina Buržinskienė.

Rašytojų sąjungos pirmininkė sako, kad V. Krėvė-Mickevičius nėra tinkamai įvertintas. Nacionalinio epo pradininkas, pasak B. Jonuškaitės, pirmasis prieš daugiau nei šimtmetį kėlė žmogaus egzistencijos klausimus, jungė tradicinius lietuvių tautosakos motyvus su Rytų egzotika.

„Tai buvo žmogus orkestras, man gaila, kad ne tik Dzūkijoje, bet ir Lietuvoje mes apie Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, garsųjį dzūką, kalbame labai daug. Jis kaip ir turi tą savo vietą ir aš nemanau, kad mažesnė asmenybė yra V. Mickevičius-Krėvė“, – teigia B. Jonuškaitė.

Siekiant populiarinti V. Krėvės- Mickevičiaus asmenybę, jo indėlį į lietuvių literatūrą, kitąmet planuojama įsteigti rašytojo vardo premiją.

Po poros savaičių atnaujintame muziejuje lankytojus pasitiks interaktyvi ekspozicija, apie rašytoją baigiamas kurti filmas.