Kultūra

2020.10.25 14:00

Eteryje – tarantiniška radijo premjera: keturi Sigito Parulskio žulikėliai, senos sąskaitos ir netikėta atomazga

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.10.25 14:00

Šiandien, spalio 25 d., 18.10 val. LRT KLASIKOS eteryje – Sigito Parulskio radijo detektyvo „Labai triukšminga vieta gyventi“ premjera. Kūrinio kelią pavasarį nelemtai pristabdė koronav... patys žinot kas. Spektaklio aktoriai, ginkdie, per pirmą antkrytį nenukentėjo, o jų personažai – tie tikrai ne.

S. Parulskio kūrinio veiksmas vyksta Vilniaus rajone, kolektyviniuose soduose, virš galvos vis kylant ir leidžiantis lėktuvams. Personažai – keturi niekšeliai – mėgina suvesti senas sąskaitas, pralenkti vienas kitą gudrumu.

Pjesė praėjusią žiemą LRT RADIJUJE repetuota tris savaites. Iš pradžių nebuvo lengva atrasti jos žanrą, aktoriai ją skaitė pernelyg rimtai. Tik per paskutinį susitikimą išaiškėjo linksmas detektyvo charakteris.

Radiofonizacijos režisierius Juozas Javaitis teigia pjesės ėmęsis visų pirma dėl to, kad S. Parulskis – vienas mėgstamiausių jo autorių. Patinka jo literatūrinės kaukės, už kurių – jautrus ir labai nuoširdus žmogus.

Antra, režisierius patenkintas suburtu aktorių ketvertuku: radijo pjesėje vaidina Tauras Čižas (Vilius), Aleksas Kazanavičius (verslininkas Deividas), Gailė Butvilaitė (Agnė) ir Karolis Kasperavičius (Kivis).

„Sakyčiau, pavyko labai gražus balsų derinys“, – džiaugiasi J. Javaitis. Jam pritaria ir garso režisierė Sonata Jadevičienė.

Kuriant radijo detektyvą tam tikru orientyru J. Javaičiui tapo Quentino Tarantino „Bulvarinis skaitalas“. Tai lėmė ir savitus muzikinius sprendimus.

Apskritai S. Parulskio kūrinys pramoginis, tarsi „apie nieką“. Nėra jame nei politikos, nei religijos, nei didelių filosofijų. Ir nepaprastai lengvai klausosi, nes po kiekvieno epizodo (iš viso jų 8) požiūris į personažus keičiasi, keturi niekšeliai atsiskleidžia vis naujomis briaunomis. Ir taip iki atomazgos. O ji – visiškai netikėta.

Kai klestėjo raudoni ir žali švarkai

Aktorius T. Čižas LRT.lt teigė, esą S. Parulskio pjesė – įdomiai susuktas detektyvas. „Klasikinis, profesionalus. Iki pabaigos neaišku, kas yra kas ir kokie kiekvieno veikėjo motyvai“, – sakė jis.

Su J. Javaičiu juodu seni pažįstami. Tačiau šis į aktoriaus balsą dėmesį atkreipė tik dabar. „Nustebau, kad jis nustebo išgirdęs mano balsą. Tarsi pirmą kartą“, – šyptelėjo T. Čižas.

Pjesės radiofonizacijoje jam teko įgarsinti banditą Vilių, atsėdėjusį kalėjime, pakištą savo buvusių partnerių. Galima spėti – A. Kazanavičiaus personažo verslininko Deivido. Vilius mėgina atsikeršyti – tokia pasakojimo priešistorė.

Ilgus metus režisieriaus Eimunto Nekrošiaus asistentu dirbęs T. Čižas – radijo teatro debiutantas. Ne, garso įrašų studija jam gerai pažįstama, čia yra skaitęs poezijos, prozos, dar seniau – garsinęs filmus. Tačiau radijo teatre dirba pirmą kartą.

Laikas S. Parulskio pjesėje neįvardytas, tačiau aktorius supratęs, kad joje vaizduojami pirmi nepriklausomybės metai, laukinio kapitalizmo epocha. „Kai klestėjo raudoni ir žali švarkai“, – pašnekesį nuspalvina aktorius.

Balsu atskleisti madingas ano meto spalvas – ne taip paprasta. „Prisifantazuoji visko, o kai ateina laikas įrašinėti, teturi balsą. Tačiau J. Javaitis nori, kad spalvų būtų kuo mažiau, o personažas – vientisas lyg akmens luitas. Stabdo mane, neleidžia pernelyg varijuoti balsu“, – teigė T. Čižas.

Kalbėti taip, kad atsivertų vaizdai

Aktorius A. Kazanavičius įgarsino verslininką Deividą. Šis jau buvo begrįžtąs į doros kelią, ir štai iš kalėjimo paleidžiamas buvęs draugas Vilius. Metas suvesti senas sąskaitas.

A. Kazanavičius sako LRT RADIJUJE įgarsinęs 4–5 radijo spektaklius. Tačiau ir su J. Javaičiu, ir su kitais kolegomis radijuje dirbo pirmą kartą. O G. Butvilaitės apskritai nepažinojęs. Pirmas jųdviejų susitikimas įvyko per pjesės įrašą.

„Režisierius reikalauja, kad kiekvienas garsas būtų vizualizuotas, kitaip tariant, kad klausytojai ne tik girdėtų, bet ir išvystų vaizdus“, – nelengvą užduotį sako gavęs Lietuvos valstybinio jaunimo teatro aktorius.

Manipuliuotoja Venesuelos akcentais

Nuo dvejų iki 18 metų Venesueloje gyvenusi aktorė G. Butvilaitė radijo spektaklyje „Labai triukšminga vieta gyventi“ įgarsina Agnę. Jos tėvų sode rengiamasi nugalabyti verslininką Deividą.

J. Javaitis aktorę išvydo spektaklyje „Liučė čiuožia“ ir pakvietė radiofonizuoti S. Parulskio. Gailė LRT.lt teigė buvusi nustebinta, nes gimtąja kalba kalbanti su venesuelietiškomis intonacijomis.

G. Butvilaitė prisipažįsta visada norėjusi būti aktorė. Tačiau iš pradžių tapo modeliu, „kad galėtų išvažiuoti iš Venesuelos ir nereikėtų vaidinti serialuose“. Visada siekusi rimto darbo, tikro kelio, studijų.

Į Lietuvą su tėvais grįžo 2011-aisiais. Metus rengėsi studijoms Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, įstojusi pateko į Oskaro Koršunovo aktorinio meistriškumo kursą.

Manipuliuotojos Agnės vaidmenį radijo spektaklyje atlikusi Gailė neslėpė susižavėjimo A. Kazanavičiumi – žmogiškosiomis jo savybėmis, profesionalumu.

„OMG – Aleksas! Jis toks nepaprastas! Man taip buvo nesmagu klysti jo akivaizdoje“, – atsakomybės našta norėjo pasidalyti G. Butvilaitė.

Įdomi patirtis

Aktoriui Karoliui Kasperavičiui teko niekur nedirbančio jaunuolio, buvusio Agnės klasioko Kivio vaidmuo. K. Kasperavičius baigė Eglės Gabrėnaitės aktorinio meistriškumo kursą. Vaidinantį Jaunimo teatro premjeroje „Balkonas“ jį ir pastebėjo J. Javaitis.

Pjese „Labai triukšminga vieta gyventi“ K. Kasperavičius debiutuoja radijo teatre. „Labai įdomi patirtis. Visiškai kita specifika nei vaidinant teatre, seikėjant emocijas ir vedant mintį. Juozas labai tiksliai išsako pastabas. Esu garsinęs animacinius filmukus, bet tai kas kita. Nes juose vaidini, o čia aplinkybės kuriamos tik balsu“, – LRT.lt teigė K. Kasperavičius.

Laisvai samdomas menininkas šiuo metu vaidina 12–13 spektaklių – bene visuose sostinės teatruose, taip pat Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje, Šiauliuose.