Kultūra

2020.10.26 16:39

MO reikšmė: muziejų atranda ne tik menininkų ir menotyrininkų „burbulas“

Marius Eidukonis, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.10.26 16:39

MO muziejus švenčia dvejų veiklos metų gimtadienį. Kultūros ir meno atstovai neabejoja, kad jo atsiradimas pakeitė požiūrį į muziejus Lietuvoje. „Išėję iš mūsų menotyrininkų ir menininkų „burbulo“ išgirstame, kad žmonės žino šį muziejų ir ateina į parodas. Net ir tie, kurie anksčiau niekada nesilankė muziejuose“, – LRT KLASIKAI sako menotyrininkė ir kuratorė Agnė Narušytė.

Prieš dvejus metus Vilniuje atidarytas MO muziejus, įkurtas privačiomis mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų lėšomis. Vienas muziejaus steigėjų, chemikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras, vienas biotechnologijų kompanijos „Fermentas“ vadovų V. Butkus sako, kad MO muziejus vystosi kaip gyvas organizmas.


„Jis vystosi nepriklausomai nuo mūsų. Beveik. Mes net negalime numatyti, kuriuo keliu bus sukama, – muziejų intriguojamai personifikuoja V. Butkus. – Pagrindinė muziejaus linija išliko ta pati, kokią buvome numatę, kai jį steigėme, – tenkinti didėjančius visuomenės poreikius kultūrai, naujam menui ir tokiu būdu tapti kultūros centru.“

Kaip lankytojai nubalsuos, tol tas muziejus ir gyvuos.

V. Butkus čia pat pripažįsta, kad be kūrybingo ir iniciatyvaus darbuotojų kolektyvo, muziejui vystytis ir atrasti savo kryptį nebūtų jau taip lengva. MO steigėjas ypač gerų žodžių negaili muziejaus direktorei Mildai Ivanauskienei, ją laiko atradimu. Anot jo, kūrybingų darbuotojų nuopelnu niekada negali žinoti, kokia idėja bus pasiūlyta ir kokios naujos iniciatyvos muziejuje atsiras.

Muziejus jiems kaip kūdikis. Pašnekovas atvirauja, esą tokiam meno centrui išleidžia daug savų lėšų, padeda mecenatai, rėmėjai, o taip pat prie muziejaus vystymosi prisideda ir lankytojai.

„Kaip lankytojai nubalsuos, tol tas muziejus ir gyvuos. Jei jų bus, jei parduosime bilietų, tada viskas judės į priekį. Mūsų galimybės ribotos, tad viskas priklausys nuo to, kaip pavyks patenkinti visuomenės lūkesčius ir poreikius“, – be skrupulų dėsto vienas MO muziejaus įkūrėjų.

Menotyrininkė ir kuratorė A. Narušytė, paklausta, ar tikėjosi, kad MO muziejus tiek išgyvens, sako visiškai nesistebinti tokia sėkme. Anot jos, meno centras yra aktualus ir reikalingas visuomenei, jis įnešė daug pozityvių dalykų ir pakeitė patį požiūrį į muziejų.

MO atvedė įvairesnius visuomenės sluoksnius į muziejų apskritai – tai yra didžiulis šio meno centro nuopelnas.

„Daugybė žmonių, maniusių, kad muziejai yra kažkas neįdomaus arba tie, kurie iš viso nesilankydavo juose, staiga sužinojo, kad MO kažkas įdomaus vyksta, kad jį reikia aplankyti, – maloniu pastebėjimu dalijasi A. Narušytė. – Išėjus iš mūsų menotyrininkų ir menininkų „burbulo“ išgirsti, kad žmonės žino šį muziejų ir stengiasi ateiti į parodas.“

Menotyrininkės manymu, MO atvedė įvairesnius visuomenės sluoksnius į muziejų apskritai – tai yra didžiulis šio meno centro nuopelnas.

A. Narušytė taip pat pastebi, kad MO daug investuoja į informacijos pateikimą lankytojui. „Negaliu sakyti, kad kiti muziejai to nedaro, tačiau MO su garso gidais bei ekskursijomis šią kartelę užkelia aukštyn. Taip pat MO įrodė, kad galima išleisti katalogą ne po metų, kaip įprasta, o dar prieš parodos atidarymą“, – muziejaus novatoriškumus ir kitiems muziejams užduodamą toną pristato A. Narušytė.

Nežinau ar čia pasaulinių muziejų įtaka, ar to paties MO, tačiau nemažai muziejų nusipučia dulkes – juose taip pat kas nors vyksta.

Ji taip pat pastebi, kad ir kituose šalies muziejuose vyksta permainos ir einama teigiamų pokyčių linkme. „Nežinau ar čia pasaulinių muziejų įtaka, ar to paties MO, tačiau nemažai muziejų nusipučia dulkes – juose taip pat kas nors vyksta“, – teigiamais pokyčiais džiaugiasi menotyrininkė A. Narušytė.

MO muziejaus direktorė M. Ivanauskienė sako, kad muziejui nesinori pamesti noro tobulėti. Anot jos, MO muziejus yra ir išliks atviras įvairaus žanro menininkams ir menotyrininkams kartu veikti.

„Kiekviena paroda atneša naujų požiūrių ir skirtingus tyrimus. Kiekvienas profesionalas turi savo tyrimų lauką. Kurdami parodą siekiame to lauko tyrėjus ir ekspertus prisitraukti, pasikviesti ir dirbti kartu“, – sako M. Ivanauskienė.

Plačiau apie MO muziejaus reikšmę Lietuvos kultūros gyvenimui – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.