Kultūra

2020.10.22 14:38

Kuratorių rekomendacijos LRT.lt skaitytojams: ką aplankyti per Vilniaus galerijų savaitgalį

atnaujinta nuotraukų galerija 18.18
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.22 14:38

Ketvirtadienį sostinėje prasideda 5-asis Vilniaus galerijų savaitgalis. Šiemet dalyvauti buvo priimtos ne tik šiuolaikinį meną reprezentuojančios erdvės. „Akcentuojame skirtumą ir daugiabalsiškumą“, – tvirtino viena iš renginio kuratorių Akvilė Anglickaitė.

Per keturias pasivaikščiojimų po parodas dienas lankytojai kviečiami susipažinti su Vilniaus meno erdvių įvairove, aplankyti jose veikiančias ekspozicijas ir susitikti su menininkais. Tradiciniu tapusį sostinės renginį šiemet kuruoja menininkė dr. A. Anglickaitė ir menotyrininkė Dovilė Tumpytė. Kuratorių duetas šįkart sudarė maršrutą po daugiau nei tris dešimtis meno erdvių.

„Norime atkreipti dėmesį, kokios skirtingos gali būti meno erdvės ir kokias skirtingas funkcijas jos atlieka. Akcentuojame skirtumą ir daugiabalsiškumą“, – tvirtino A. Anglickaitė. Pasak pašnekovės, būtent todėl šiemet dalyvauti buvo priimtos ne tik šiuolaikinį meną reprezentuojančios erdvės. Tad šįsyk dalyvauja daugiau nei paprastai galerijų.

„Mums buvo svarbu, kad meno erdvė turėtų savo programą, viziją, identitetą. Prašėme, kad surengtų kokį nors renginį“, – apie atrankos kriterijus ir sąlygas pasakoja kuratorė. Galerijų savaitgalio metu bus atidaryta 10 naujų parodų. Pro vitrinos galerijos „Apiece“ langą bus galima apžiūrėti Kazimiero Sližio instaliaciją. Ši galerija atsivėrė specialiai Galerijų savaitgalio proga.

Įvairių meno erdvių apžvalga kuratorei leido dar sykį įsitikinti, kad Lietuvoje komercinių galerijų sektorius dar vis nėra smarkiai išsivystęs. „O kūrybinio potencialo labai daug, todėl jis reiškiasi projektinėse erdvėse, kurias inicijuoja patys menininkai“, – teigė A. Anglickaitė.

Anot jos, nėra susiformavusios komercinių galerijų tradicijos – sovietmetis tam padarė įtaką. „Tam, kad tradicija kolekcionuoti meną susiformuotų, reikia laiko. Lietuvoje dar to reikia truputį palaukti“, – LRT.lt komentavo A. Anglickaitė.

Pasak kuratorės, Vilniaus galerijų savaitgalio tikslas – edukacija. „Daug žmonių, kurie retai susiduria su menu, bijo užeiti į galerijas, baiminasi, kad nesupras. Kuo dažniau jie užsuks į galerijas, tuo menas jiems taps artimesnis, gal net pavyks atrasti savo sritį, kuri jiems būtų įdomi. Mūsų tikslas – priartinti žiūrovą prie meno“, – pasakojo A. Anglickaitė.

Beje, Vilniaus galerijų savaitgalis – puiki proga išgirsti patį autorių, o tai aktualu ir paprastam žiūrovui, ir žinovui.

Pasak A. Anglickaitės, koronaviruso pandemija pakoregavo Vilniaus galerijų savaitgalio datą – paprastai renginys vyksta rudens pradžioje ir būna tarsi galerijų sezono atidarymas po vasaros. Organizatoriai turėjo imtis ir įvairių saugumo priemonių.

A. Anglickaitės rekomendacijos: ką aplankyti

Vilniaus galerijų savaitgalio kuratorės meno erdves suskirstė į kategorijas ir rekomenduoja pabandyti įvairius maršrutus: pavyzdžiui, per vieną dieną aplankyti visas galerijas, kitą dieną – projektų erdves ir pajusti skirtumus arba išsiaiškinti, kokios erdvės labiau patinka. Galbūt kils noras patikusias erdves įtraukti ir į kasdienius maršrutus.

Renginio organizatoriai maršrutą siūlo pradėti senojoje Vilniaus universiteto observatorijoje (dabar VU bibliotekos Baltojoje salėje), čia išvysite Aistės Ambrazevičiūtės instaliaciją. Meno erdvės buvo pakviestos pagalvoti, su kokiu dangaus kūnu jos tapatintųsi. Atsakymus A. Ambrazevičiūtė interpretavo ir sukūrė meno kūrinį. „Tai yra erdvinė, taktilinė instaliacija, čia kiekvienas dangaus kūnas vis kitaip įmedžiagintas“, – LRT.lt teigė dr. A. Anglickaitė.

Tiems, kurie domisi menu, rekomenduojame apsilankyti diskusijose. Pirmąją savaitgalio dieną, ketvirtadienį, organizatoriai kviečia aptarti šiuo metu kuriamo meno būvį, jam rūpimus klausimus ir jo santykius su dabartimi, pasauliu, institucijomis ir žiūrovais. Penktadienis skiriamas meno kritikos vaidmeniui aptarti, o šeštadienį aktyvūs meno lauko dalyviai ir edukatoriai svarstys, kokios meno ir edukacijos sankirtos galėtų būti produktyviausios ugdant kultūriškai brandžią visuomenę.

Parodų ir susitikimų erdvėje „Editorial“ (Latako g. 3, I aukštas, Vilnius) veiks grupinė paroda „Puse lūpų“. Parodoje eksponuojamus kūrinius suteikė menininkai, kurie per pastaruosius dvejus metus surengė pasirodymus „Editorial“ erdvėje. Paroda atidaroma spalio 22 d. 19 val.

„Studium P“ (Pylimo g. 20-24, Vilnius) – didelis butas, jame gyvena ir kuria jauni menininkai. Kiekvieną Vilniaus galerijų savaitgalio vakarą ten vyks vis kitoks renginys: pleneras, koncertas, poezijos skaitymai. A. Anglickaitė tai įvardija kaip labai eksperimentišką patirtį.

„VITRINA & Bench“ (Kauno g. 36, Vilnius) – projektų erdvė, vitrina, čia Dainius Liškevičius rengia parodas. Spalio 23 d. 16:00–18:00 vyks performansas ir susitikimas su menininku Mažvydu Truklicku, jo parodą galima apžiūrėti visomis Galerijų savaitgalio dienomis.

Tiems, kurie nėra parodų atidarymų mėgėjai, rekomenduojama apsilankyti koncerte. Vilniaus galerijų savaitgalį Viktoras Paukštelis galerijoje „Kunstkamera“ surengs du kamerinės muzikos koncertus (trukmė – 45 min.): spalio 23 d. 18:00 ir spalio 24 d. 16:00. Galerijos darbo metu galima aplankyti čia pristatomą V. Paukštelio kūrybos parodą.

Norintiesiems meną patirti vienoje vietoje rekomenduojamas didžiausias kultūros kompleksas „Sodas 2123“( Vitebsko g. 21 ir 23, Vilnius). „Daug zuikių vienoje vietoje“, – sako A. Anglickaitė.