Kultūra

2020.10.20 22:40

Spektaklyje „Bataclan“ išpuolį tiria Alisa, nebegyvenanti stebuklų šalyje: per ją skatina diskutuoti apie teisingumą

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.20 22:40

Nacionalinio dramos teatro premjerai „Alisa“ rengiasi režisierius Antanas Obcarskas. Drauge su dramaturgu Laurynu Adomaičiu jie kuria antrą bendrą darbą tokiu pat principu – spektaklio dramaturgiją konstruodami realius įvykius jungdami su literatūriniais kūriniais ir personažais.

Režisierius A. Obcarskas repetuoja spektaklį „Alisa“. Tai antras jo spektaklis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, tačiau jo premjera dėl teatro remonto vyks Menų spaustuvėje.

Nacionaliniame dramos teatre – Antano Obcarsko premjera „Alisa“

Šį kartą jis kuria drauge su dramaturgu L. Adomaičiu. Prieš porą metų jie bendradarbiavo spektaklyje „Voicekas“. Tuomet jie sujungė vokiečių dramaturgo Büchnerio pjesę „Voicekas“ ir realią piloto Andreaso Lubitzo istoriją, aki jis rėžęsis į Alpes pražudė šimtus žmonių. Spektaklyje jie bandė atsakyti į klausimą, kodėl žmonės ima žudyti.

Ir šįkart „Alisą“ kuria tokiu pačiu principu. Spektaklio tema – 2015-ųjų teroristinio išpuolio „Bataclan“ klube Paryžiuje pasekmės. Kaip galima atstatyti teisingumą, kai 130 žmonių neteko gyvybių? Režisierius sako taip kurti, kai dramaturgijoje persipina realybė ir fikcija padeda geriau perteikti norimą temą.

Tai jaunos advokatės Alisos, ieškančios teisingumo istorija. Vienintelio gyvo likusio įtariamojo Salaho Abdeslamo teismų procesas sudomina jauną advokatę Alisą (akt. Aistė Zabotkaitė). Ji įsidarbina žymaus Prancūzijos advokato Franko Bertono (akt. Vytautas Anužis), besiimančio išskirtinai kontraversiškų bylų, biure, tikėdamasi rasti beatodairišką bendražygį teisingumo paieškose.

„Tokių įvykių paliktais pėdsakais – vieniems tai gali būti trauma, kitiems gali būti baimė – tvarkytis, peržiūrėti, apie jas diskutuoti meninės priemones, pasitelkiant tuo pačiu ir klasikinius kūrinius, šiuo atveju Alisą stebuklų šalyje arba Alisos įvaizdį, mums yra mažiau skauda. Nes Alisa sugalvota, o tikrovė nesugalvota, ji tokia atsitiko. Mes per ją galime diskutuoti galime kalbėtis, turėti savo poziciją apie teisingumą“, – aiškino režisierius.

Dramaturgas L. Adomaitis sako, kurdami spektaklį grįsta realiais įvykiais gali ir išlaisvinti , ir apriboti, svarbiausia atrasti balansą.

„Dalis yra tikrais įvykiais pagrįstas spektaklis ir kažkokių nebūtų faktų mes tikrai neišgalvojome, eigos nepakeitėme. Bet tuo pačiu metu, nebuvo prie jų prisirišę, pati istorija tai nėra nei Salaho Abdeslamo, nei teroristinių išpuolių istorija. Mes labai sąmoningai to vengėme. Mes iš tikrųjų laikomės pozicijos, kad vaizduotėje ir mene būtent įvykius arba kaltinamuosius nėra prasminga (atvaizduoti – LRT.lt) ir tai neturėtų būti daroma. Ką mes norėjome pavaizduoti, tai yra emocinį poveikį žmonėms, nukentėjusiems ir profesionalams, kurie turėjo su visu tuo dorotis“, – teigia dramaturgas.

Spektaklio premjera Menų spaustuvėje penktadienį ir šeštadienį, šeštadienį spektaklis bus transliuojamas ir internetu.