Kultūra

2020.10.20 15:16

Vengrijoje protestai tęsiasi: užsibarikadavę studentai stiprina pajėgas, jungiasi Cate Blanchett ir kiti garsūs menininkai

LRT.lt2020.10.20 15:16

Šimtai studentų, garsių menininkų ir Vengrijos teatro ir kino meno universiteto (SZFE) dėstytojų protestavo prie Inovacijų ir technologijų ministerijos (ITM) Budapešte, ragindami Vyriausybę grąžinti jų institucijai autonomiją, rašo „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL).

Dešiniosios pakraipos ministro pirmininko Viktoro Orbano užsakytas 155 metus skaičiuojančio universiteto kapitalinis remontas laikomas paskutiniu žingsniu, bandant pertvarkyti Vengrijos viešąjį gyvenimą, kad jis atitiktų jo nacionalistines ir kultūriškai konservatyvias pažiūras.

Vyriausybė privertė nuo rugsėjo 1 d. perduoti viešosios įstaigos kontrolę privačiam fondui ir naujai suformuotai patikėtinių tarybai, kuri ir bus atsakinga už svarbiausių sprendimų legendinėje SZFE priėmimą.

Spalio 19 d. vykusio protesto, kuriame dalyvavo iki 200 žmonių, įskaitant žinomus menininkus, tokius kaip „Oskarui“ nominuota režisierė Ildiko Enyedi, metu, šalia ministerijos, atsakingos už Vengrijos aukštojo mokslo institucijų valdymą, pastato buvo skaitomi universiteto autonomiją palaikantys laiškai.

Taip pat skaitykite

„Kad galėtume funkcionuoti kaip tikras universitetas, privalome susigrąžinti universiteto autonomiją. Tik tiek. Viskas labai paprasta“, – protesto dalyviams kalbėjo I. Enyedi.

SZFE vadovybė ir keletas garbių profesorių, įskaitant ir I. Enyedi, atsistatydino, protestuodami prieš Vyriausybės žingsnį, o grupė studentų universiteto pastate užsibarikadavusi nuo rugsėjo 1 d.

Dar keliasdešimt studentų aukštosios mokyklos viduje užsibarikadavo spalio 16 d. ir iki šiol nepaklūsta naujojo Vyriausybės paskirto universiteto kanclerio, buvusio kariuomenės pulkininko Gaboro Szarka`os reikalavimui nutraukti blokadą.

Studentai saugo visas pastate esančias auditorijas.

„Mes, SZFE studentai, atmetame įsakymą apleisti universiteto patalpas, – spalio 16 d. prie pastato susirinkusiai maždaug 500 žmonių miniai sakė studentų atstovas. – Mes dar labiau sustiprinome savo pajėgas ir blokuosime pastatą tol, kol universitetui bus garantuota autonomija.“

Daugelį žymiausių Vengrijos režisierių ir filmų kūrėjų išugdžiusi institucija atsidūrė kultūrinio karo sūkuryje, ministro pirmininko Viktoro Orbano nacionalistų Vyriausybei siekiant performuoti šalies kultūrinį ir mokslinį gyvenimą.

V. Orbano vadovaujama partija „Fidesz“ pakeitė įstatymus, kad priverstų pasitraukti iš šalies Vidurio Europos universitetą – Vengrijoje gimusio JAV milijardieriaus ir filantropo George`o Soroso finansuojamą aukštąją mokyklą.

Ginčai dėl garsiosios kino ir teatro mokyklos valdymo sulaukė atgarsio ir už šalies ribų.

Praėjusį mėnesį keli tarptautiniu mastu pripažinti menininkai, rašytojai, režisieriai, aktoriai ir akademikai, tarp jų aktorės Cate Blanchett ir Helen Mirren bei rašytojas Salmanas Rushdie, pasirašė atvirą laišką, kuriame teigiama, kad pokyčiai yra Vengrijoje vykstančio „bendro kultūrinio karo, kuriuo siekiama atimti autonomiją iš visų kultūrinių erdvių ir įstaigų, dalis“.