Kultūra

2020.10.20 20:23

Išminčius, visame pasaulyje išgarsinęs Vilnių: atidarytoje parodoje – kaip niekada arti mūsų

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.10.20 20:23

„Pati Tora prabilo: esu išmintis, kuri rado prieglobstį Elijo sieloje, ir per jį tapau žinoma visame pasaulyje“, – Elijo ben Saliamono Zalmano antkapyje iškaltas epitafijos fragmentas puikiai atkleidžia išminčiaus, geriau žinomo kaip Vilniaus Gaonas, reikšmę Lietuvos ir viso pasaulio žydų kultūrai. 

Minėdama Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, spalio 20-ąją Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB) atvėrė leidinių ir dokumentų parodą „Shenot Eliyahu/ Elijo metai: Vilniaus Gaono įtaka Lietuvos žydų kultūrai“.

Taip pat skaitykite

Parodoje pristatoma Vilniaus Gaono asmenybė, jo intelektinė ir pedagoginė veikla, įtaka Vilniaus žydams, jų mentalitetui ir kultūrai, rodomi išminčiaus gyvenimo epizodus atskleidžiantys dokumentai, Mokytojo ir jo mokinių darbai.

Vienas svarbiausių ir reikšmingiausių eksponatų yra Vilniaus Gaono sinagogos pinkas – metraštis. Jis saugomas YIVO žydų mokslinių tyrimų institute Niujorke. Parodoje rankraštis eksponuojamas pasitelkus holograminę projekciją.

Parodą ketinta atidaryti balandį, tačiau dėl koronaviruso pandemijos ji perkelta į rudenį. „Nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Per tą laiką parodą papildė eksponatai, kurių niekaip nebūtume galėję žiūrovams parodyti pavasarį“, – teigia LNB Judaikos tyrimų centro vadovė dr. Lara Lempertienė.

Tarkime, eksponuojami 1939 metais Gaono mauzoliejaus konkursui pateikti brėžiniai. Jie buvo saugomi LNB Judaikos centro kolekcijoje, tačiau balandį dar nebuvo žinoma tiksli konkurso rengimo data. Konkursą surengti sutrukdė prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas.

Per pastarąjį pusmetį atsirado ir įdomios tarpukario žydų periodikos medžiagos apie Gaono mokinius ir jį patį. „O Judaikos centro bičiulis iš Jeruzalės atsiuntė vaizdų, kurie dar nebūtų pasiekę parodos balandį“, – intriguoja L. Lempertienė. Minėti eksponatai dar niekada nebuvo rodyti visuomenei.

Paroda buvo atidaryta muzikos kūrinio „Elijo skambantis trikampis“ premjera, kurios autorius perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, instaliaciją sukūrė Grigorijus Zundelovičius. Pasitelkus trikampio muziką, performanso elementus, lazerių ir šviesų jungtis senovinis tekstas virto pasakojimu, leidžiančiu susipažinti su unikaliu Gaono mąstymu. Trikampis – ypatingas, jis buvo sukurtas specialiai šiam kūriniui.

Renginyje taip pat pristatyta 10 eurų kolekcinė sidabro moneta, skirta Vilniaus Gaono 300-osioms gimimo metinėms. Ją spalio 20-ąją išleido Lietuvos bankas. Monetos grafinį projektą sukūrė dailininkai Viktorija Sideraitė-Alon, Jūratė Juozėnienė ir Albinas Šimanauskas.