Kultūra

2020.10.19 20:07

Vytautas Landsbergis apie išėjusį Vaclovą Daunorą: karalius be sosto, o vis dėlto – Lietuvos legenda

21.56 papildyta Sofijos Jonaitytės komentaru
Mindaugas Klusas, Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.19 20:07

Eidamas 84-uosius mirė vienas vienas žymiausių visų laikų Lietuvos operos solistų – bosas Vaclovas Daunoras. „Jis tiesiog netilpo esamame teatre. Norėjo kitokio teatro Lietuvoje. Veržėsi į pasaulines operų scenas ir jose švytėjo“, – LRT.lt teigė profesorius Vytautas Landsbergis.

V. Landsbergis sako prisiminsiąs V. Daunorą kaip nepaprastai ryškią Lietuvos artistinio, teatrinio gyvenimo asmenybę. „Jis tiesiog netilpo esamame teatre. Norėjo kitokio teatro Lietuvoje. Veržėsi į pasaulines operų scenas ir jose švytėjo“, – LRT.lt teigė V. Landsbergis.

Anot jo, būdamas maištininko dvasios, Atgimimo metais kilo ir į politinę sceną. Trumpai, bet aktyviai pasireiškė Lietuvos sąjūdyje. „Daug kas jį prisimins ir iš to laikotarpio“, – sako profesorius.

Pašnekovas svarsto, ar V. Daunoras būtų pritapęs nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje. „Tad liko karaliumi be sosto. Tik senatvę vėl praleido tėvynėje. Karalius be sosto – o vis dėlto Lietuvos legenda“, – užbaigė V. Landsbergis.

Veidai. Pokalbis su dainininku Vaclovu Daunoru

Jonas Sakalauskas: suteiktas LNOBT emerito garbės vardas

Kaip LRT.lt teigė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas, „tai buvo geriausias Lietuvos bosas.“ Pašnekovui neteko artimai su solistu bendrauti. „Būdamas silpnos sveikatos, jis buvo atvykęs į teatrą, vyko jo knygos pristatymas. Daunorui buvo suteiktas emerito vardas – tik dviem solistam buvo suteiktas šis titulas – Virgilijui Noreikai ir 2018 m. – Daunorui.“

Anot J. Sakalausko, buvo ir daugiau planų pasikviesti V. Daunorą į LNOBT bendradarbiavimui, tačiau jo silpna sveikata neleido įgyvendinti šių planų.

„Esu daug įrašų matęs – tai legenda operos pasaulyje, žinovų mylimas atlikėjas. Jo veiklą stebėjau ir labai jo talentą vertinu. Teatras viskuo prisidės laidojant ir pagerbiant šį iškilų asmenį“, – teigė J. Sakalauskas. Po pokalbio su LRT.lt pašnekovas planuoja susisiekti su artimaisiais ir išklausyti jų valią: „Detales dėl pagerbimo ir laidotuvių paskelbsime netrukus.“

Operos legenda Vaclovas Daunoras per 25 m. nuomonės nepakeitė: dainavimas – ne mano charakteriui

Vladimiras Prudnikovas: keisdavo vienas kitą boso partijose

Vladimiras Prudnikovas tvirtino, kad V. Daunoras prisidėjo prie Lietuvos operos teatro augimo, brandos. Ir kaip pedagogas, ir kaip operos ar kamerinės scenos dainininkas. „Operos pasauliui tai didžiulė netektis“, – pabrėžė V. Prudnikovas.

Daug metų su velioniu juodu dainavo LNOBT, vaidino tose pačiose operose, keisdavo vienas kitą boso partijose. Pašnekovui įsiminė V. Daunoro vaidmenys – Karalius Pilypas Giuseppe Verdi operoje „Don Karlas“, Eskamiljas George`o Bizet operoje „Karmen“, Borisas Godunovas Modesto Musorgskio operoje „Borisas Godunovas“.

Legendos. Vaclovas Daunoras

„Dainavome kartu: jis – Borisą Godunovą, aš – Pimeną. Nors kaip bosas ir baritonas pats atlikdavau ir vieną, ir kitą vaidmenį“, – teigė V. Prudnikovas. V. Daunoras ne kartą dainavo G. Verdi „Requiem“, Ludwigo van Beethoveno Devintąją simfoniją. V. Prudnikovas V. Daunorą vertino ir kaip puikų kamerinės muzikos bei liaudies dainų atlikėją.

Prisiminkime. Dainuoja Vaclovas Daunoras
Veidai. Pokalbis su dainininku Vaclovu Daunoru

Sofija Jonaitytė: dainuodavo iš širdies gelmių

1975 metais Sofija Jonaitytė baigė Lietuvos konservatoriją – V. Daunoro solinio dainavimo klasę. Pašnekovė pasakoja, kad jis buvo grįžęs iš stažuotės Italijoje, atsivežęs daug medžiagos ir ją taikė dėstydamas.

„Buvo labai atsidavęs mokytojas. Balsas – labai subtilu. Esminiai principai vienodi, bet kiekvienas mokinys turi pasitikėti dėstytoju. Tai labai individualus darbus. Jis ieškojo kiekvienam mokiniui, kaip pateikti dainavimo mokyklos metodą – atsižvelgdavo į charakterį, galimybes“, – LRT.lt pasakoja S. Jonaitytė.

Anot pašnekovės, juos sieja ir kitas ryšys: „Jis iš Žagarės, aš irgi iš tų kraštų. Mūsų kraštuose labai mėgstamos liaudies dainos, su seneliais jas dainuodavome. Pats Daunoras yra įdainavęs liaudies dainas iš širdies gelmių.“

Septyni kilometrai dėl Daunoro balso

S. Jonaitytei su V. Daunoru kartu yra tekę ir koncertuoti, ir gastroliuoti su LNOBT. Jis Verdi operoje „Don Karlas“ atliko karaliaus vaidmenį, o S. Jonaitytei teko karalienės vaidmuo. Tai buvo paskutinis V. Daunoro pasirodymas LNOBT teatre, prieš jam išvykstant į JAV, buvo 1993 metai.

„Jis buvo iš viso kūno gelmių dainuojantis žmogus – su juo dainuoti ir vaidinti spektakliuose labai gera buvo, ypač kur buvo duetai – perduodi vienybę žiūrovui“, – LRT.lt teigė S. Jonaitytė.

„Po koncerto viename rajone man vyriškis pasakojo, kad buvo girdėjęs Daunoro įdainuotus kūrinius per radiją ir 7 kilometrus ėjo į jo koncertą, kad išgirstų jį gyvai“, – prisimena S. Jonaitytė.

Koncertuose, anot pašnekovės, Daunoras bendravo su žiūrovais: „Tai buvo ne kokia nors vaidyba, o viskas tikra iš pačios žmogaus širdies.“

Tiesa, kūrybiniame kelyje jie kiek prasilenkė: „Mane priėmė į LNOBT teatrą, o jis išėjo kaip tik tuo metu.“ Tačiau jie kartu vaidino Charles`io Gounodp „Fauste“ jis – Mefistofelį, ji – Margaritą, G. A. Rossini operoje „Sevilijos kirpėjas“ – jis – Don Basilio, ji – Bertą ir t. t.

„Labai šiltas, rūpestingas mokytojas ir kolega. Dainavime atsiskleidė būtent tai, koks yra žmogus – šiltas ir gilus. Tą savo jausmą, gilią meilę atskleidė ne tik scenoje, jis ir tapė. Tuose paveiksluose atsiskleidžia tai, kas ir jo dainavime – gilus mąstymas, jis tapė mintis. Sąjūdyje nedaug buvo artistų, o jis buvo“, – teigė S. Jonaitytė.

Paskutinis susitikimas ir kūrybos jubiliejus

S. Jonaitytė praėjusią savaitę nuvažiavo į slaugos namus ir bendravo su V. Daunoru – ruošė vitriną LNOBT teatre, nes spalio 15 dieną jis minėjo kūrybinės veiklos 60-metį.

„Nelabai stipriai jautėsi, bet buvo linksmas. Vėl Žagarę prisiminėme, nors administracija leido pabūti tik 15 minučių“, – pasakoja S. Jonaitytė.

Vitrinai ji paėmė iš autoriaus skulptoriaus Šerio 1986 metais sukurtą Daunoro portretą, jo vaikystės nuotraukas, du jo tapybos paveikslus, kurių daugumą V. Daunoras išdovanojo.

Basso cantante. Vaclovas Daunoras operos scenoje?
Prisiminkime. Liaudies dainas atlieka Vaclovas Daunoras
LRT taškas Vilniaus knygų mugėje. Pokalbis apie monografiją „Karalių kuria aplinka. Operos artistas Vaclovas Daunoras“.
Kur tas šaltinėlis. Dainuoja Vaclovas Daunoras