Kultūra

2020.10.20 08:38

Karaliaus Mindaugo skreite atsirado didžiulė menkė: tapatybės neatskleisiantis autorius kelia opią problemą

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.20 08:38

Spalio 19 dieną Liuksemburge susirinko Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos nariai, jie siekė nustatyti žvejybos Baltijos jūroje apribojimus 2021 m. Gatvės menininkai Vilniuje esančios Karaliaus Mindaugo skulptūros rankose įtaisė masyvią menkę. „Sinkevičius vis žada priimti kvotas pramoninei žuvininkystei. Norėta patraukti jo dėmesį šia akcija“, – LRT.lt teigė vienas iš kūrinio autorių.

Lietuvoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Danijoje atsirado meninių ir aktyvistinių žinučių, raginančių nutraukti pernelyg gausią žvejybą. Žinutės skirtos Europos Komisijos nariui, atsakingam už aplinkosaugą, vandenynus ir žvejybą, – Virginijui Sinkevičiui ir kitiems Žemės ūkio ir žuvininkystės (AGRIFISH) tarybos nariams, praneša „Our fish“ organizacija.

Gatvės menininkai Karaliaus Mindaugo skulptūros rankose įtaisė masyvią menkę. Kūrinį lydėjo šūkiai #IsgelbekBaltijosjura ir #EndOverfishing (liet. „Nutrauk per didelę žvejybą“).

„Mane sunervino, kad apie tokį dalyką kaip žuvų rūšių išnykimas Baltijos jūroje stinga informacijos. Radau tik kelis abstrakčius straipsnius. Dėl to man atrodo, kad ši akcija svarbi – parodo didelę, įsisenėjusią problemą“, – LRT.lt pasakoja anonimiškumą išsaugoti paprašęs kūrinio iniciatorius.

„Tai nebuvo sankcionuota. Toks ir yra gatvės meno principas. Pirmadienį 6 val. ryto ji buvo patupdyta ir iki 9 val. ryto dar buvo. 11 val. buvo likusi tik ašara Mindaugo akyje“, – teigia autorius.

„Mintis tokia: Mindaugas verkia, kad visas žuvis Baltijos jūroje išgaudė, jis laiko paskutinę likusią menkę. V. Sinkevičius vis žada priimti kvotas pramoninei žuvininkystei. Situacija Baltijos jūroje labai prasta. Norėta patraukti jo dėmesį šia akcija“, – pasakojo vienas iš kūrinio autorių.

Pašnekovas tvirtina, kad vieta pasirinkta dėl to, kad ji yra vieša, matoma, fone – Gedimino pilis, tad visi simboliai vienoje vietoje ir pati skulptūros poza tinkama įkomponuoti objektą. Žuvis pagaminta iš putplasčio.

Pagal reformuotą Bendrąją žuvininkystės politiką (BŽP), taigi ir pagal įstatymą, ES turėjo nustatyti limitus remdamasi mokslinėmis rekomendacijomis iki 2015 m. arba vėliausiai iki 2020 m. 2019 m. spalį AGRIFISH nariai penkis iš dešimties Baltijos jūroje sugaunamų žuvų žvejybos limitus 2020 metams nustatė tokius, kurie gerokai viršijo mokslines rekomendacijas ir BŽP reikalavimus.

„Komisaras V. Sinkevičius yra kilęs iš Baltijos regiono, čia ateities kartos paveldės jo veiksmų palikimą. Vos prieš dvi savaites, atidaręs „Mūsų Baltijos“ konferenciją, komisaras pažadėjo, kad tvarus žvejybos lygis yra prioritetinis ES tikslas. Mes tikimės, kad komisaras laikysis žodžio, – lietuviai ir visi europiečiai iš jo vadovybės siekia ne tik retorikos“, – sakė programos „Our fish“ direktorė Rebecca Hubbard.

Savaitgalį Vokietijoje atsirado vėliava su pranešimu „Rettet Die Ostsee, Überfischung Stoppen, Jetzt!“ („Išgelbėkime Baltijos jūrą, nustokime per daug žvejoti dabar!“).

Lenkijoje prie Varšuvos „Undinės“, miesto simbolio, statulos įvyko akcija, raginanti Baltijos šalių sprendimus priimančius asmenis nutraukti pernelyg gausią žvejybą.

Kopenhagoje garsioji „Undinėlės“ statula buvo pastebėta apkabinusi menkę, ji taip pat siuntė žinią, raginančią nutraukti pernelyg gausią žvejybą.