Kultūra

2020.10.19 14:49

Atnaujintas Gyvasis lėlių muziejus tapo atradimų vieta: netikėčiausi sprendimai namų teatrui susikurti

Monika Petrulienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.10.19 14:49

Po kelerius metus trukusio remonto Vilniaus teatre „Lėlė“ pradėjo veikti atnaujintas Gyvasis lėlių muziejus. Ilgus metus ekspozicijoje svarbiausia buvo meno vertybės. Naujose erdvėse susitelkta į edukaciją, pagalbą mokytojams, jauniems tėvams. Čia bus galima sužinoti, kaip iš antrinių žaliavų sukurti visą namų teatrą.

Vilniaus teatro „Lėlė“ režisierius, dailininkas Rimas Driežis apie Gyvojo lėlių muziejaus eksponatus pasakoja įdomiausias istorijas.

Sostinėje atnaujintas „Lėlės“ teatras tapo netikėtų atradimų vieta: naujose erdvėse – edukacija, pagalba mokytojams ir tėvams

Baigus remontą muziejus tapo netikėtų atradimų vieta – čia galima liesti, pažinti mechanizmus iš vidaus, sužinoti, kaip vienas ar kitas triukas kuriamas.

„Žinoma, lankytojui labai svarbu pamatyti, koks mechanizmas judina lėles. Publikai rodome tik fasadinę dalį“, – pasakoja R. Driežis.

Pasak muziejaus vadovo, naujoji ekspozicija – lyg neišsemiamas šulinys, iš kurio kiekvienas atėjęs galės semtis nieko nekainuojančių, pačių netikėčiausių sprendimų namų teatrui.

„Labai daug eksponatų daryta iš antrinių žaliavų. Paprasčiausias dėžės kartonas puikiai gali būti panaudotas. Puikiausia širma pirštininių lėlių teatrui, paprasta sandėliuoti, uždarei, susidėjai ir pastatai į tamsų kambarėlį iki kitos pramogos. Daugelis eksponatų yra prieinama pasigaminti, kurti pačiam ir kartu yra į ką lygiuotis“, – teigė režisierius ir dailininkas R. Driežis.

Lėlių teatro istorijai skirtoje erdvėje – ir išlikę istoriniai eksponatai, liudijantys liaudiško lėlių teatro Lietuvoje užuomazgas. Tradicija įsitvirtino su Užgavėnių karnavalu, kai žmonės ėmė persirenginėti, gamintis kaukes.

Prieš 14 metų įkurtas muziejus yra sukaupęs žinomų menininkų (Vitalijaus Mazūro, Stasio Ušinsko ir kitų) sukurtos scenografijos, lėlių.

„Gerai žinomas ir puikus dailininkas Mikalojus Vilutis mums sukūrė vienam spektakliui popieriaus teatro modelį. Malonumas didžiulis tokį teatrą namuose turėti. Matome, kaip šv. Jurgis karalaitę gina nuo slibino ir matome jau nudobtą slibiną“, – eksponatus pristato R. Driežis.

Muziejuje pristatoma visa lėlių teatrų įvairovė – lėlių tipai, žanrai. Čia ir pirštinių lėlės, „Šėpos“ teatras, net iš degtukų dėžutės padarytas kino projektorius. Lėlių teatro tradicija Europą pasiekė iš Kinijos. Tarp užsienio šalių eksponatų – Indijos, Kinijos, net Indonezijos lėlės.