Kultūra

2020.10.16 23:25

Naujajame Bumšteino garso spektaklyje – paletė būdų įsigilinti į žodžio skambesį

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.16 23:25

Jaunimo teatre sekmadienį kompozitorius Arturas Bumšteinas pristato eksperimentinį garso spektaklį „Urbančičiaus metodas“, sukurtą pagal Tomo Bernhardo romaną „Kalkverkas“, kuriame jis tyrinėja klausą.

Rašytojo Tomo Bernhardo „Kalkverkas“ – vienas ankstyvųjų rašytojo kūrinių, kuriame jis pasakoja apie garsų tyrinėtoją Konradą, apie jo pastangas parašyti studiją apie klausą. Siekdamas tą padaryti, jis vykdo eksperimentus su savo žmona. Prikaustyta prie invalido vežimėlio ji priversta daryti visus klausos pratimus. A. Bumšteinas savo režisuojamą spektaklį pavadino pagal Konrado klausos eksperimentuose taikomą metodą, kurį išrado ir taikė austrų otologas Viktoras Urbančičius.

Jaunimo teatre – eksperimentinio garso spektaklio „Urbančičiaus metodas” premjera

„Iš Bernhardo romano aš paėmiau tik tuos tekstus, kur kalbama apie klausos eksperimentus, kuriuos jis atlieka su savo žmona. Norėjau, kad tuo subjektu taptų žiūrovas, kad šitam spektaklyje tai vyktų tarp atlikėjo ir klausytojo“, – sako režisierius.

Šį garso spektaklį Bumšteinas įvardija kaip performatyvų skaitymą, kai teksto galima klausytis ir atsiribojus, mėgaujantis pačiu žodžių skambesiu. „Spektaklis ne apie tai, ką parašė Bernhardas, bet apie patį metodą“, – pabrėžia A. Bumšteinas.

„Šiame performanse išskleidžiama paletę būdų, kaip galima mėgautis tekstu – labai sulėtinus teksto pateikimo tempą, nugrimztant į monotoniją, įsigilinant į žodžio skambesį, kaip jis skamba, kai jis sakomas ir dainuojamas. Kartojasi vienas ir tas pats tekstas, rezultatas ganėtinai mazochistinis“, – aiškina A. Bumšteinas.

„Urbančiaus metode“ dalyvauja Jonė Dambrauskaitė, Mantas Zemleckas, Justina Mykolaitytė, Viktorija Damerell. Premjera sekmadienį Jaunimo teatre.