Kultūra

2016.01.20 16:04

Vilniaus meras: ant Žaliojo tilto nebesvarstoma statyti naujų skulptūrų

BNS2016.01.20 16:04

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad ant sostinės Žaliojo tilto nebesvarstoma statyti naujų skulptūrų, kurios pakeistų čia stovėjusius sovietinius kūrinius.

„Ta diskusija buvo labai intensyvi prieš nuimant skulptūras arba tik nuėmus, ką ten daryti. Dabar viskas yra gerokai aprimę ir, man atrodo, priežastis labai aiški: iš kurios pusės bepažiūrėsi, ten nelabai ko ir betrūksta. Ateis laikas, kai galbūt tas klombas reikės pritaikyti labiau dizainiškai, kad jos labiau tiktų prie tilto architektūros, bet iš principo, tokio matymo, kad būtinai ten reikėtų kažką pastatyti, nėra“, – žurnalistams sakė R. Šimašius.

Jis taip pat priminė, kad savivaldybė neketina restauruoti ar grąžinti ant tilto čia buvusių sovietinių skulptūrų – jos ir toliau bus saugomos savivaldybės įmonės aikštelėje.

Daugiau nei 60 metų ant Žaliojo tilto buvusios sovietinės skulptūros nukeltos pernai liepą, motyvuojant, jog jos yra avarinės būklės ir kelia pavojų saugumui. Jų nukėlimo oponentai argumentavo, kad skulptūros buvo neatskiriama tilto dalis bei kaltino valdžią politikavimu ir istorinių sąskaitų suvedinėjimu.

Savivaldybė sulaukė net kelių pasiūlymų atiduoti ar parduoti skulptūras – meras žadėjo dėl skulptūrų likimo apsispręsti tik kai ekspertai atsakys, ar jas būtina toliau saugoti. Šiuo metu skulptūros yra įtrauktos į kultūros vertybių registrą.

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė dar pernai sakė, kad ekspertai neskubės spręsti skulptūrų likimo, bet patvirtino, kad savivaldybė skulptūrų restauruoti neprivalo.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais. Pasisakantys už nukėlimą sakė, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.