Kultūra

2020.10.15 15:41

Paskelbtas manifestas, kurį pasirašyti ketina ir Lietuva: kovojama už laisvę meno pasaulyje

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.15 15:41

60 Europos akademijų grupė suvienijo jėgas kovodama už laisvę meno pasaulyje, sakoma šeštadienį Berlyne paskelbtame manifeste. Šiuo metu Vilniaus dailės akademija laukia oficialaus manifesto iniciatorių kreipimosi ir po rektorato posėdžio planuoja jį pasirašyti.

Europos akademijų aljansas, kaip rašoma jo interneto puslapyje, siekia sukurti meno akademijų ir kultūros institucijų aljansą visoje Europoje – tarptautinį tinklą, remiantį meno laisvę. Naudodamosi naujomis bendradarbiavimo formomis, dalyvaujančios institucijos palaiko viena kitą ir prireikus rodo abipusį solidarumą.

Berlyno manifestas buvo skaitytas Vokietijos dailės akademijos ketvirtadienį Berlyne surengto Europos akademijų atstovų susitikimo metu, praneša DPA.

Tarp aljanso partnerių – ir Lietuvos institucijos: Atviros Lietuvos fondas, Vilniaus dailės akademija, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Manifestą pasirašyti planuoja Vilniaus dailės akademijos (VDA) rektorė doc. Ieva Skauronė, kitos minėtos Lietuvos institucijos dar komunikuoja su aljanso atstovais.

LRT.lt atsiųstame VDA komentare rašoma, kad tarp Aljanso partnerių – daug VDA partnerių, su kuriais institucija bendradarbiauja, vykdydama ERASMUS+ mainų programą, dalyvaudama tarptautiniuose meno mokyklų tinkluose ir asociacijose. „Akademijų Aljansas paskelbė manifestą, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į meno laisvę Europoje ir užtikrinti kultūros ir meno institucijų autonomiją. Šioms idėjoms tikrai pritariame“, – teigė prorektorė studijoms dr. Ieva Pleikienė.

„Tai nėra reakcija į Budapešto įvykius, šio manifesto mintis jau ne vienerius metus buvo planuojama“, – LRT.lt teigė Europos akademijų atstovų susitikime dalyvavusi VDA Tarptautinių ryšių skyriaus vedėja Lina Košeleva.

Visa Budapešto teatro ir kino meno universiteto vyresnioji vadovybė vasaros pabaigoje atsistatydino dėl to, ką apibūdino kaip visišką autonomijos praradimą. Nuo to laiko studentai užėmė pastatą, reikalaudami grąžinti universiteto vadovybę ir kad atsistatydintų Viktoro Orbano sąjungininkas Attila Vidnyánszky, pirmininkaujantis naujai kuriamai universiteto kuratorijai.

Trečiadienį paskelbta, kad naujoji Budapešto teatro ir kino meno universiteto vadovybė teigė, kad blokada ir studentų „mokymo respublika – alternatyvus švietimo ir valdymo modelis, kurį įsteigė streikuojantys mokytojai ir studentai, laikoma baigta“.

„Šiuo metu kai kuriose Europos šalyse vykdoma kultūros politika meną ir kultūrą supranta tik nacionaliniu mastu ir vis labiau juos reguliuoja“, – sakoma bendrame manifeste.

„Tai kelia pavojų daugelio akademijų, muziejų ir kultūros įstaigų autonomijai, – teigė akademijos. – Menas ir kultūra yra būtini veikiančiai demokratijai ir socialinei sanglaudai.“

Aljansas teigė norintis kartu su menininkais ir kitomis institucijomis aptarti kultūrinius ir politinius pokyčius, išsaugoti meninės raiškos ir žodžio laisvės erdves. „Kviečiame politikus visoje Europoje saugoti ir ginti teisę į meno laisvę ir institucijų savarankiškumą“, – rašoma manifeste.

Visas Berlyno manifesto tekstas:

„Berlyno manifestas

Šiuo metu kai kuriose Europos šalyse vykdoma kultūros politika meną ir kultūrą supranta tik nacionaliniu mastu ir vis labiau juos reguliuoja. Tai kelia pavojų daugelio akademijų, muziejų ir kultūros įstaigų autonomijai.

Mes norime pasipriešinti šiai tendencijai: Berlyno dailės akademijos iniciatyva susibūrė jau 60 meno akademijų ir kultūros įstaigų iš Europos Sąjungos šalių, Didžiosios Britanijos, Norvegijos ir sukūrė Akademijų aljansą. Mes kartu remiame teisę į meno laisvę visoje Europoje, įtvirtintą Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 13 straipsnyje.

Už ką pasisako aljansas?

Menas ir kultūra yra būtini veikiančiai demokratijai ir socialinei sanglaudai. Mes pasisakome už meno laisvę, kuri yra būtina sąlyga mūsų kultūriniam, socialiniam ir politiniam gyvenimo būdui. Meninės pozicijos ir institucijų nepriklausomybė nuo politinių, nacionalinių ir religinių nuostatų yra demokratijos pagrindas.

Čia, Berlyne, dėl 20 a. Vokietijos sukeltų katastrofų mes ypač suprantame atsakomybę galvoti apie ES tik kaip apie tarpvalstybinio kultūros (taikos) projekto dalį.

Mes pasisakome už kultūrinę įvairovę Europoje ir mūsų visuomenėse. Norime priminti apie akląsias zonas, kurias pasaulyje paliko Europos užkariavimo karai, apie kolonijinės valdžios struktūras, iki šiol darančias įtaką daugelyje šalių.

Menais mes pasisakome už humanizmą, kuris priešinasi visoms rasizmo, diskriminacijos ir smurto formoms. Mes taip pat giname žmogaus teises tų, kurie nėra gimę Europoje, bet ieško čia galimybių išgyventi ir taikiai sugyventi.

Mūsų reikalavimai ir priemonės:

Mes skatiname Europos meno ir kultūros institucijų solidarumą. Menas, kultūra ir mokslas gali vystytis tik laisvėje. Veikdami kartu, galėsime išsaugoti ir apginti šią laisvę ateityje.

Mes keičiamės tiesiogine informacija apie kultūrinius ir politinius įvykius savo šalyse ir tarpvalstybiniu mastu platiname pranešimus savo komunikacijos kanaluose ir tinkluose.

Mes remiame meno ir menininkų mainus tarp savo įstaigų, ypač tarp tų, kurių socialinės ir politinės priemonės, įgyvendinant savo meninę veiklą ar saviraiškos laisvę, yra ribojamos.

Mes reikalaujame, kad menas ir kultūra taptų neatsiejama Europos politikos dalimi.

Kviečiame politikus visoje Europoje saugoti ir ginti teisę į meno laisvę ir institucijų savarankiškumą pagal ES pagrindinių teisių chartijos 13 straipsnį ir remti meno akademijas bei menininkus, įsiklausant į mūsų aljanso patarimus.

Berlynas, 2020 m. spalio 9 d.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt