Kultūra

2020.10.13 09:47

Nauja LATGA tarybos prezidentė Raminta Naujanytė-Bjelle: jaučiuosi savo vietoje

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.13 09:47

Spalio 10-ąją LATGA išsirinko naują vadovę – ja tapo muzikos autorė Raminta Naujanytė-Bjelle. „Pasiryžau pretenduoti, nes muzikos srityje turėjau plataus konteksto patirčių, domiuosi ir kitais menais“, – teigė ji.

LATGA tarybą sudaro 13 narių. Pretenduodama į tarybą ir pajutusi kolegų pasitikėjimą R. Naujanytė-Bjelle ryžosi kandidatuoti ir į tarybos prezidento vietą.

Paklausta, ar nekyla nerimo dėl galimos laiko stokos kūrybinei veiklai, dainų autorė ir atlikėja teigė šį klausimą gerai apsvarsčiusi: „Studijuoju, dėstau, kuriu dainas, albumus. Be šių veiklų nesuprasčiau, kas vyksta muzikos lauke.“

Pretenduodama autorė akcentavo sieksianti įvairių meno kūrėjų bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, horizontaliosios komunikacijos.

Pastebėjusi, kad dauguma tarybos narių yra populiariosios muzikos atstovai, autorė tvirtino tai vertinanti kaip pliusą. „Natūraliai susiklostė, kad daugiau LATGA narių taip pat yra muzikos kūrinių autoriai, tad tos pačios srities atstovai geriausiai galės atsakyti į narių klausimus“, – tvirtino ji.

Į tarybą taip pat pateko muzikos autoriai Leonas Somovas, Laurynas Šarkinas, Stanislavas Stavickis-Stano, Gintaras Zdebskis ir kino režisierius Donatas Ulvydas.

Dailininkų sąjunga pranešė į tarybą deleguojanti Eglę Gandą Bogdanienę, Kinematografininkų sąjunga – Arūną Matelį, Kompozitorių sąjunga – Faustą Latėną, Rašytojų sąjunga – Birutę Jonuškaitę-Augustinienę, Tautodailininkų sąjunga – Vytautą Vaicekauską, Žurnalistų sąjunga – Vytautą Kvietkauską.


R. Naujanytė-Bjelle kaip vieną iš problemų įvardijo tai, kad autoriai ne visuomet išmano teisinius procesus, susijusius su autoriaus teisėmis. Kitas – piratavimo klausimas, kuris, jos nuomone, yra neblogai sprendžiamas. Dar vienas didelis klausimas – naujosios interneto platformos: „Spotify“, „iTunes“ ar jutubas turi visai kitokį požiūrį į autorių, ten yra mažesnis atlygis.“

Apie LATGA tarybai nuo 2012 metų vadovavusį Teisutį Makačiną R. Naujanytė-Bjelle sakė: „Jis buvo pirmasis mano kaip kompozitorės mokytojas, dėstytojas, jaučiu jam asmeninę pagarbą.“

R. Naujanytė-Bjelle tvirtino išbandžiusi įvairias meno rūšis, „kai ką profesionaliai, kai ką mėgėjiškai“.

„Jaučiu kolegų pasitikėjimą. Jaučiuosi savo vietoje, į pareigas žiūriu atsakingai“, – kalbėjo kūrėja.

R. Naujanytė-Bjelle nuo mažens mokėsi akademinės muzikos, išmėgino alternatyviąją, linko į elektroniką, išbandė lietuvių liaudies muziką, visada mėgo tapyti, domisi poetų veikla. Šiuo metu kuria ir tiria interaktyviuosius muzikos instrumentus, studijuoja ir dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Jai yra tekę filmuotis filmuose, vesti LRT laidas. Yra koncertavusi Europoje, Azijoje, Amerikoje.

„Visi šie kontekstai atrodo labai reikšmingi“, – teigė atlikėja.

Naujoji LATGA taryba ir jos pirmininkė veiklą pradeda nuo lapkričio 13 dienos.