Kultūra

2020.10.10 09:33

Nomedos Kazlaus laidoje – pasaulinio garso pianistas Alexanderis Paley atskleis, kodėl močiutė nutraukė bisus

LRT.lt2020.10.10 09:33

Aleksander Paley – pasaulinio garso pianistas, savęs neįsivaizduojantis be muzikos. „Jei galėčiau, koncertuočiau nors ir kas vakarą, mano vieta čia, scenoje, su muzika“, – sako jis.

Jis nuo trejų metų gavo bilietą į muzikos pasaulį. „Dabar prasidės koncertas!“ – šią frazę prisimena maestro, ją tardavo visai garbingai autobuso publikai ir atkartodavo visas girdėtas melodijas.

Pirmasis pianinas ir pažadas tėvams, Bethoveno sonatų tomelis irgi buvo vienas iš muzikinio lavinimosi priemonių, kuriuo pirmoji mokytoja neretai trinktelėdavo jaunam pianistui, primindama, kad pianinas – tik materija, kurį reikia prakalbinti.

Kaip sako maestro – svarbu ne tik muzika, bet ir visas kultūrinis kontekstas, kurį svarbu suvokti, kad galėtum perteikti kompozitorių, jo epochą ir taptum muzikinės misterijos dalimi.

Muzikantas virtuozas, eruditas, sugėręs visas didžiųjų savo pedagogių pamokas, taip apibūdina savo santykį su atlikėjo misija: „Muzika – tai šventovė ir norint įeiti į ją, reikia gauti vizą. Vieniems tai vienkartinė viza, kitiems – tai bilietas į muzikinį gyvenimą.“

Iškilus atlikėjas ir laisvės ieškantis žmogus A. Paley tai daro ryžtingai – gastrolių užsienyje metu, pabėgęs nuo priskirtų „globėjų“ ir sovietinės tvarkos, su, kaip sako jis „su 200 dolerių kišenėje ir trimis su puse angliškų žodžių bagažu“, pradėjo naują savo gyvenimo etapą.

„Nuo pat vaikystės suvokiau muziką kaip gyvą žmogų“, – sako A. Paley.

Dialogas tęsiasi pagarbus ir gilus. Pasaulis, dažnai pasireiškiantis visa beprotiška jėga ir konfliktais, gali išgirsti ir tikrąją savo prigimtį – žmogaus ir muzikos dialogą.

Pirmoje pokalbio dalyje dviejų žymių muzikų pokalbis apie paskutinės viešnagės Lietuvoje nuotykius ir pandemijos pamokas, ką jam reiškia būti paryžiečiu ir šeimoje įskiepytas kultūros paieškas bei močiutės nutrauktus bisus.

Pokalbį stebėkite laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ šeštadienį, spalio 10 dieną 17.30 val. per LRT PLIUS arba portale LRT.lt.