Kultūra

2020.10.13 21:40

Teatrai po truputį pildo scenas, bet dar prisimena pandemijos pasekmes: karantinas nusinešė dešimtis tūkstančių eurų

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.10.13 21:40

Įsibėgėjant naujam teatrų, kultūros renginių sezonui žiūrovai vis drąsiau grįžta į renginių sales. Scenas vėl atgyti verčia ir spektakliai, kurie dėl karantino buvo atšaukti. Tiesa, juos išvys ne visi prieš pandemiją bilietus įsigijusieji – dalis žiūrovų vis dėlto pareiškė norą atgauti pinigus ir atsisakyti bilietų. Kultūros įstaigos prarastiems žiūrovams turėjo išmokėti dešimtis tūkstančių eurų.

Aktoriams – iššūkiai

Pagreitį įgaunantis naujas kultūrinių renginių sezonas uostamiestyje kol kas dėmesio nestokoja.

Klaipėdos dramos teatro direktorius Tomas Juočys teigė, kad dar prieš mėnesį žmonės bilietus į spektaklius pirkdavo kone paskutinę dieną, o šiuo metu apsilankymus teatre planuoja ir bilietus įsigyja kur kas labiau iš anksto – graibstomi bilietai ir jau į lapkritį planuojamus spektaklius.

„Dirbame. Ramiai dirbame“, – apibendrino T. Juočys.

Vadovas tikino, kad teatre dirbama griežtai paisant visų šiuo metu nustatytų saugumo reikalavimų – žiūrovų, kurių priimama tik pusė salės, reikalaujama dėvėti apsaugines veido kaukes, salėje visu pajėgumu veikia ventiliavimo sistemos, sudaromos sąlygos dezinfekuotis rankas.

„Aktoriams sunkiau dirbti, kai surenkama tik pusė salės žiūrovų, nes aktoriai negauna grąžos. Jiems labai svarbi žiūrovų reakcija, nes būtent ji aktorių papildo, paskatina, pataiso. Sunku įžvelgti žmonių reakcijas, kai jų visų veidus dengia kaukės. Nebent žmonės jau aiškiai kvatoja“, – pastebėjo Klaipėdos dramos teatro vadovas.

Grąžinto dešimtis tūkstančių eurų

Šį mėnesį teatre jau rodomi ir tie spektakliai, kurie pavasarį prasidėjus karantinui nebuvo parodyti. Visų žiūrovų, kurie į šiuos spektaklius buvo įsigiję bilietus ir jų dėl pandemijos nespėjo pamatyti planuotu laiku, prieš dabar numatomus rodymus prašoma registruotis. Tačiau ši procesą suvaldyti sunkoka.

Tikėtina, kad į spektaklį „Mūsų klasė“, pagal dabar galiojančius reikalavimus, netilps apie 80 žmonių, tačiau apie tai juos informuoti iš anksto galimybių nėra.

„Tačiau stengsimės nesugadinti žmonėms vakaro. Juk jie vis tiek ateis, tad numatėme parengti alternatyvą – kitoje salėje vyks kitas renginys, kuriame šie žmonės galės dalyvauti“, – išeitį įvardijo T. Juočys.

Anot teatro vadovo, kovą šalį sukausčius griežtam karantinui buvo žmonių, kurie nusprendė nelaukti, kada situacija sušvelnės ir bus galima išvysti neįvykusius spektaklius. Tuomet pinigai už įsigytus bilietus žiūrovams buvo grąžinti.

„Labiausiai tai jautėme karantino pradžioje. Vien pirmąjį mėnesį gražinome apie 40 tūkst. eurų“, – įvardijo pašnekovas.

Tiesa, teatro vadovas tvirtino, kad ši situacija ypač didelių bėdų nesudarė, mat iš anksto už spektaklius žiūrovų sumokėti pinigai nebuvo liečiami, tad prireikus juos grąžinti neteko ieškoti papildomų resursų.

„Iki parodant spektaklius mes tų pinigų neliečiame. Buvome sukaupę tokius „lašinukus“ šia prasme, tai tiesiog netekome tų „lašinių“, – apibendrino T. Juočys.

Kai kurie teatro mylėtojai nusprendė pinigų neatsiimti ir laukė situacijos atomazgos, kiti, pasak T. Juočio, pinigų už neįvykusių spektaklių bilietus nereikalavo – paliko juos kaip paramą teatrui sunkmečiu.

Galimybė paremti teatrą išliko ir iki šiol – žmonės, pirkdami bilietus internetu gali rinktis mokėti įprastą kainą arba kiek didesnę, taip papildomai palaikydami menininkus. Teatro vadovo teigimu, didesnę kainą mokėti renkasi apie 5–10 proc. perkančiųjų.

Pakoregavo planus

Nors teatras neteko nemenkos pinigų sumos, tačiau kūrybine prasme šie metai įstaigai esą nebuvo prasti. Žiūrovus išvydo net vienu spektaklių daugiau nei buvo planuota – pandemijos metu gimė spektaklis „Tinklas“.

Vis dėlto, šalį pasiekęs COVID-19 perdėliojo kai kuriuos Klaipėdos dramos teatro planus.

Kitaip nei planuota vyksta tarptautinis festivalis „Theatrium“ – tarptautiniai judėjimo suvaržymai neleido pasikviesti užsienio svečių, teko keisti kai kurių numatytų renginių formatą, tačiau, pavyzdžiui, Avinjone planuota Oskaro Koršunovo teatro premjera „Otelas“ įvyks būtent Klaipėdoje.

Pasekmės – uždelstos

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras iš pavasario į rudenį perkėlė 11 renginių, kurie jau vyksta.

Teatro vadovės Laimos Vilimienės teigimu, žmonės grąžinti pinigus aktyviau pageidavo tik į pirmus tris neįvykusius renginius.

„Vėliau, kai apie perkeltus spektaklius buvo komunikuojama aktyviau, kai galų gale atsirado vadinamieji kuponai – situacija nurimo. Mes turime ne itin daug norinčių, kurie būtų aktyviai kreipęsi dėl bilietų grąžinimo. Tai buvo pirminė reakcija“, – apibendrino L. Vilimienė.

Dabar esą matyti, kad dauguma žmonių ateina į perkeltus spektaklius.

Vis dėlto, kai kurie nuostoliai išryškės dar po kurio laiko, mat visi į rudenį perkelti spektakliai užėmė beveik visą rugsėjį, šiek tiek spalio – tad neliko laisvų laikų kai kuriems šiųmečiams spektakliams.

„Ir reikalavimai saugumo mums neleidžia 100 proc. užpildyti salių, kad ir kaip to norėtume. Tai yra sudėtinis efektas, kuris metų pabaigoje matysis“, – prognozavo teatro vadovė.

Įžvelgia privalumų

Šiuo metu, kol vyksta Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastato rekonstrukcija, spektakliai rodomi Žvejų rūmų scenoje, kur įprastai žiūrovų salėje telpa daugiau nei 1 tūkst. žiūrovų, tad nekyla problemų, nepažeidžiant saugumo reikalavimų, įleisti kelis šimtus anksčiau bilietus įsigijusių žmonių.

Dar daugiau, teatro vadovė pastebėjo, kad šiuo metu meno mylėtojams sudaromos ypač palankios sąlygos išvysti spektaklius.

„Tai yra išskirtinai geros sąlygos stebėti spektaklį ar koncertą – žmonės yra „išmėtyti“ šachmatų tvarka, paliekami daugiau nei 1 m atstumai iš visų pusių, niekas neužstoja. O kai mūsų salė yra didelė, žiūrovų sąlyginai nedaug – trečdalis – tikrai yra patogu, nėra sangrūdų. Reikia naudotis proga“, – dėstė L. Vilimienė.

Prognozuoja mažesnes pajamas

Klaipėdos koncertų salės direktorė Danutė Žičkuvienė teigė, kad ir ši įstaiga jau kurį laiką žiūrovus kviečia į pavasarį dėl karantino negalėjusius renginius ir žmonių sulaukiama.

Tiesa, dėl pandemijos teko atsisakyti iš užsienio turėjusių atvykti atlikėjų, į renginius, kaip ir visur, priimama mažiau žmonių, laikomasi kitų saugumo reikalavimų.

Pašnekovė neslėpė, kad dėl susiklosčiusios situacijos prognozuojamos šiųmetės Klaipėdos koncertų salės pajamos prognozuojamos 40–50 proc. mažesnės, nei buvo numatyta metų pradžioje. Ir tai esą optimistinė prognozė.

„Tačiau manome, kad reikia gyventi toliau. Situacija yra tokia, kokia yra. Labai stengiamės, kad meninė vertė nenukristų“, – situaciją apibendrino D. Žičkuvienė.

Tiesa, Koncertų salės vadovė pastebėjo, kad dabartinė situacija yra kiek palanki jauniems atlikėjams, mat jie šiuo metu turi geras sąlygas pradėti karjerą, nes dėl pandemijos nekviečiami koncertuoti užsienio atlikėjai, kurių vietas gali užimti jauni, mokslus neseniai baigę, talentingi žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt