Kultūra

2020.10.09 11:40

Sovietinių daugiabučių kvartalas papuoštas etnografiniais motyvais: mena buvusį obelų sodą

Vesta Tizenhauzienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.10.09 11:40

Lietuvos daugiabučiai puošiami unikaliais kūriniais. Etnografinio stiliaus motyvai – jaunų menininkių užmojis parodyti, kad liaudies menas gali būti pateikiamas ir šiuolaikiškai. Menininkių darbais taip susižavėjo kai kurie miestai, kad planuoja kurti net etninius kvartalus.

Rokiškyje esantis penkiaaukštis niekuo nesiskyrė nuo kitų aplinkinių namų. Dabar patraukia ne vieno praeivio akį. Taikos gatvės 5-ojo namo siena papuošta įspūdingu kūriniu – karpiniu.

Vienai prestiziškiausių JAV aukštųjų mokyklų – Jeilio universitetui – 319 metų

„Norime savo miestą matyti gražesnį, jaukesnį. Norisi, kad nebūtų vien plikas mūras, nors jis, aišku, po renovacijų yra gražesnis negu prieš tai buvęs. Bet jis yra šaltas, o norisi kažko šilto“, – kalbėjo Rokiškio turizmo centro direktorė Lina Valotkienė. „Miegamieji kvartalai, jie yra šiek tiek ramesni, dėl to ir norėjosi kažko tokio subtilaus“, – teigia ji.

Projekto sumanytojai tikina, kad piešinio tikslas – ne tik puošti namą, bet ir populiarinti etnokultūrą, parodyti, kad liaudies menas gali būti pristatomas įvairiai ir šiuolaikiškai. Sovietinių daugiabučių kvartalas, anot projekto sumanytojų, puikus pavyzdys, kaip nepalankią menui vietą galima prikelti naujam gyvenimui.

„Mes siekiame populiarinti tautodailę, karpinių kultūrą, priminti apie ją žmonėms, edukuoti jaunimą apie mūsų tautodailės paveldą. Paveldą populiariname naujomis priemonėmis, prikeliame jį naujam gyvenimui ir suteikiame naują prasmę“, – kalbėjo menininkė Goda Skėrytė.

Puošdama pastatus, menininkė laikosi griežtos nuostatos: miestą turi puošti šio krašto kūrėjų darbai. Daugiabučio sienai pasirinktas Rokiškio rajono Obelių kaimo tautodailininkės Gitos Kolosovienės karpinys, kuriame – rudeninis obuolių derlius.

„Manau, jog kiekviena karpytoja trokšta, kad karpinys surastų savo vietą mieste. Ne tik langus puoštų, bet ir tokį netradicinį objektą kaip daugiabutį“, – sakė tautodailininkė G. Kolosovienė.

Obels karpinys pasirinktas neatsitiktinai. Rokiškio senbuviai prisimena, kad daugiabučių kvartalas atsirado vietoj obelų sodų. O ir dabar tarp penkiaaukščių kasmet pavasarį pražysta kelios obelys.

„Kuo daugiau bus medžių mūsų žemėje, kuo daugiau bus obelų, tuo bus smagiau. O taip pat ir mene lygiai taip pat. Kuo mes giliau žvelgsime į gyvybės medį, galvosime, kodėl jį pasirenkam, ką įdedame į karpinį, jį kurdami, tuo bus gražiau ir įdomiau į jį žiūrėti“, – tvirtino G. Kolosovienė.

Nors iš pradžių gyventojai šį projektą vertino skeptiškai, išvydę rezultatą, nuomonę pakeitė.

Planuojama Rokiškyje karpiniais papuošti visą daugiabučių namų mikrorajoną ir jį pavadinti Etniniu kvartalu. Karpiniai ant daugiabučių sienų jau yra išpiešti Marijampolėje, Telšiuose ir Utenoje.