Kultūra

2016.01.12 14:08

R. Una: „Atjunk“ – tarsi siaubo knyga be siaubo elementų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.01.12 14:08

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“  Vaikų literatūros kritikas dr. Kęstutis Urba su rašytoja Rebeka Una kalbėjosi apie jos romaną „Atjunk“. Ši knyga yra viena iš 5, pretenduojančių tapti Metų knyga paaugliams.

„Tai yra knyga, pasakojanti apie ateities pasaulį. Laikas, kuriame mes gyvename, ten yra senovė. (...) Pirmą kartą skaitant tekstą, man be galo įsiminė  epizodas, kuriame du berniukai sėdi ant suolo ir bando bendrauti tiesiogiai, gestikuliuoja, bet nieko neišeina. Tada jie įsijungia užrašines, tą sistemą, apie kurią kalba autorė, ir bendrauja normaliai. O kita detalė, kuri priverčia krūptelėti, – kai pagrindinė veikėja, keturiolikmetė mergaitė Grita, samprotaudama apie savo mamą, baisisi, kad jos mama turėjo tik 4 draugus. O ji ir jos karta turi tūkstančius draugų. Bet, deja, niekada nesusiduria su jais tiesiogiai“, – apie kūrinį kalbėjo kritikas. 

„Kas mano knygoje yra baisiausia ir liūdniausia – tai nėra kažkokios detalės ar priešas, kuris puola mus iš išorės (...) – baisiausia yra tai, kad žmogus po truputį praranda savo pojūčius ir jausmus. Pagal tradicinę fiziologiją yra skiriami 5 pjūčiai: klausa, uoslė, rega, lytėjimas ir skonis, bet pagal kitas pasaulėžiūras jų yra išskiriama daugiau. Savo knygoje aš ir pabrėžiu, kad mes visi tai prarandame“, – pasakojo autorė. 

Pasak jos, „Atjunk“  yra kaip siaubo knyga be siaubo elementų – nėra nei kraujo, nei vampyrų, bet kūrinys baugina.  

Knygų paaugliams penketukas: Akvilina Cicėnaitė, „Niujorko respublika“ („Alma littera“); Kristina Gudonytė, „Jie grįžta per pilnatį“ („Tyto alba“); Daina Opolskaitė, „Eksperimentas gyventi“ („Alma littera“); Rebeka Una, „Atjunk“ („Alma littera“); Renata Šerelytė, „Rebekos salos“ („Alma littera“).

Daugiau apie „Atjunk“ – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.