Kultūra

2020.10.07 19:39

„Nepatogus kinas“ prasidėjo Lukiškių kalėjime: festivalio atidaryme – premjera apie kalinius

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.07 19:39

Trečiadienį tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ prasidėjo Lukiškių kalėjime. Būtent šioje tuomet dar veikusioje įstaigoje nufilmuotas ir atidarymo filmas. Anot festivalio direktoriaus Gedimino Andriukaičio, festivalio programoje lietuviška dokumentika atsiduria retai.

Anot G. Andriukaičio, festivalio programoje lietuviška dokumentika atsiduria retai, nors festivalio kūrėjai mielai pristatytų lietuvišką produkciją. „Lietuvoje vyraujanti dokumentinė mokykla kreipia dėmesį į universalias, filosofines temas, tie filmai būna mažiau politiški“, – LRT.lt pasakojo festivalio direktorius. Vis dėlto, pasak jo, tai keičiasi – atsiranda vis daugiau besikoncentruojančiųjų į žmogaus teisių problemas, tai aktyviai daro jaunesnioji kūrėjų karta.

Festivalis pradėtas lietuviška premjera – Audriaus Mickevičiaus ir Nerijaus Mileriaus filmu „Pavyzdingas elgesys“. Anot G. Andriukaičio, tai išskirtinis dokumentinis filmas. „Jame esmingai, paveikiai pažvelgiama į problematiką. Mums garbė, kad šio filmo premjera vyksta mūsų festivalyje“, – LRT.lt kalbėjo jis.

Nužudyto brolio netektį išgyvenęs A. Mickevičius Lukiškių kalėjime susitinka su nuteistaisiais iki gyvos galvos Rimu ir Rolandu. Režisieriaus nuostatų kaita nuo pykčio iki atleidimo filme tampa radikalia kelione, kurią nutraukia paties mirtina liga. Po bendražygio netekties filmą užbaigia N. Milerius.

Žiūrovai iš bet kurios Lietuvos vietos galėjo stebėti tiesioginę atidarymo transliaciją festivalio svetainėje, po to kartu žiūrėti filmą, o po seanso pasilikti virtualioje kino salėje susitikti pasikalbėti su N. Mileriu.

„Tas renginys – pirmiausia pagarbos ženklas tiems, kurie dirbo su A. Mickevičiumi, N. Mileriu. O prie ekranų esantiems žiūrovams stengsimės maksimaliai perteikti jausmą“, – kalbėjo G. Andriukaitis. Pašnekovas sako, kad žiūrovus turėtų veikti galimybė būti toje erdvėje, kur filmas ir buvo kurtas. Nedažnai apskritai esama galimybės atsidurti dokumentinio kūrinio veiksmo vietoje.

Šiemet ypatingą dėmesį organizatoriai skiria pilietiškumui ir demokratijai – 2020-ieji, lydimi politinių rinkimų įvairiose šalyse, savaime padiktavo pagrindinę temą. Specialioji programa, brėžianti šių metų festivalio kryptį, pavadinta „Vienas balsas“.

„Ką gali lemti vienas balsas? Galbūt jis gali paraginti dešimt kolegų streikuoti, o kartais – įkvėpti milijoną žmonių pakeisti visuomenės kryptį“, – svarsto G. Andriukaitis.

Laukiant rinkimų ir žiūrint filmus, festivalio organizatoriai kviečia atsakingai pagalvoti, už ką balsuosime. „Supratome, kad būtina kalbėti apie demokratiją. Pakvietėme apmąstyti netikras naujienas, autokratizmo atgimimą“, – LRT.lt teigė festivalio vadovas.

Anot jo, Lietuvoje demokratija taip pat susiduria su nemažai iššūkių. „Tai tampa akivaizdu pamačius debatų laidas: primityvūs pažadai, populizmas. Yra politinių jėgų, kurios atvirai deklaruoja antidemokratines vertybes, kursto neapykantą, tam tikrų visuomenės grupių marginavizavimą. Apie tai reikia kalbėti“, – komentavo G. Andriukaitis.

Programoje „Panorama“ žiūrovai išvys rinktinę, pasaulinio pripažinimo jau sulaukusią dokumentiką, apkeliavusią svarbiausius tarptautinius festivalius. Konkursinė „Nepatogaus kino“ programa skirta kino režisieriams, sukūrusiems pirmą arba antrą ilgametražį filmą. Programoje „Filmai, padedantys augti“ – dokumentiniai filmai, sukurti specialiai vaikams ir jaunimui.

Keturiose „Nepatogaus kino“ programose bus parodyta daugiau nei 50 filmų. G. Andriukaitis su LRT.lt pasidalino keliomis asmeninėmis rekomendacijomis. Anot jo, vienas šviesiausių filmų – režisierės iš Čilės Maite Alberdi darbas „Slaptasis agentas“, pasakojantis apie į senelių namus infiltruotą vyriškį. „Tokia jautri tema kaip senatvė ir vienišumas perteikiama pozityvia nuotaika“, – teigė G. Andriukaitis.

Feraso Fayyado dokumentinis filmas „Požemis“ apie Sirijos ligoninę ir joje vykstančias dramas jau nominuotas „Oskarui“ ir yra laimėjęs „Emmy“ apdovanojimą. G. Andriukaitis taip pat rekomenduoja jauno režisieriaus Michele Pennettos filmą „Mano kūnas“, kuriame susikerta dvi siužeto linijos: skurde gyvenančio berniuko ir migranto.

Festivalio vadovas taip pat atkreipia dėmesį į François Jacobo filmą „Po ta pačia saule“, kuriame kalbama apie konflikto Kalnų Karabache ištakas. Anot G. Andriukaičio, šis filmas galėtų padėti suprasti, kuo gyvena žmonės tame krašte, kokios šio atsinaujinusio susipriešinimo priežastys.

Dar vienas filmas, kurį pamini festivalio vadovas, – „Mėlyna kaip apelsinas žemė“. Šio filmo viena iš prodiuserių yra Giedrė Žickytė. Festivalio metu vyks filmo premjera.

Festivalio programoje kiekvieną dieną numatomi kolektyviniai kino seansai internetu, juos lydinčios diskusijos. „Ribojimai paskatino padaryti ką nors radikaliai naujo. Atsivėrė galimybių pasiekti daug platesnį žiūrovų ratą“, – teigia G. Andriukaitis.

Tuos, kurie neturi techninių ar finansinių galimybių filmus žiūrėti namie, organizatoriai kvies juos nemokamai išvysti daugiau nei 180 šalies bibliotekų. Šiuolaikinio meno centre bus rengiami keli nedideli „Nepatogaus kino“ seansai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt