Kultūra

2016.01.07 21:01

Kaune eksponuojamos 19 a. mėgėjiškos fotografijos

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.07 21:01

Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejuje atidaryta paroda iš grafo Stanislovo Kazimiero Kosakovskio fotografijų rinkinio. Taip pat pristatyta antroji dailės istorikės Jolitos Mulevičiūtės knyga apie grafo fotografijas.

Eksponuojamuose grafo darbuose – moterų ir vaikų portretai. Fotografuoti jis pradėjo 57 erių, įsteigė laboratoriją, kurią pavadino mėgėjiška foto studija, o fotografuodavo visur – Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje. Bet daugiausiai – Varšuvoje, kur gyveno žiemą, ir netoli Ukmergės, gimtajame Vaitkuškyje, kur leisdavo laiką šiltuoju sezonu – šios gimtosios apylinkės tapo svarbiausia grafo kūrybos vieta.

Per 10 metų jis sukaupė apie 8000 stiklo negatyvų, kurių dalis dingo per Pirmąjį pasaulinį karą. Didžiausia, daugiau nei 6 tūkst. iki šių dienų išlikusi S. K. Kosakovskio fotografijų kolekcija yra saugoma Čiurlionio dailės muziejuje, o nedidelė jų dalis demonstruojama parodoje.

„Pasirinkta moterų ir vaikų portretų tema, nes tai, neskaitant S. K. Kosakovskio peizažų, yra įdomiausia jo kūryboje – portretai išsiskiria ypatingu kompoziciniu išradingumu, tipažų raiškumu“, – pasakojo dailės istorikė dr. Jolita Mulevičiūtė.

Tyrinėtojų žiniomis nė vienos iš Vaitkuškyje darytų nuotraukų grafas nėra pardavęs – jas kaupė albumuose ar dovanodavo draugams, giminaičiams, dvaro tarnautojams. 

S. K. Kosakovskio kūrybą tyrinėjanti dr. Jolita Mulevičiūtė, tai išsamiai aprašė knygoje „Vaitkuškis“: grafas Stanislovas Kazimieras Kosakovskis ir XIX-ojo a. mėgėjų fotografija“.

Paroda ir leidinys – bendras Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir Lietuvos kultūros tyrimų instituto projektas skirtas paminėti 110-ąsias Kosakovskio mirties metines.