Kultūra

2020.10.02 11:27

„ArtVilniaus“ popuri: Tarasovo akmens būgnas, stiklinis Dirsytės kalėjimas ir atominiai Serapino mezginiai

videoįrašas
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.02 11:27

Spalio 2-ąją „Litexpo“ prasideda 11-oji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“. „Nors ir sumažėjusi dėl pandemijos, kokybe meno mugė išliko nepakitusi“, – teigia mugės meno vadovė Sonata Baliuckaitė. Lankytojams pristatomos 37 galerijos ir 150 menininkų iš 9 pasaulio šalių.

Mugės metu vyks daug ekskursijų, žiūrovus po Lietuvos parodų ir kongresų centro sales lydės Jurgita Ludavičienė, Danutė Zovienė, Raminta Jurėnaite.

Transliacijos įrašas:

Ekskursija po „ArtVilnius“: Tarasovo akmens būgnas, stiklinis Dirsytės kalėjimas ir atominiai Serapino mezginiai

S. Baliuckaitė džiaugėsi, kad meno mugėje išliko visos sudedamosios renginio dalys: tarptautinės meno kolekcijos, instaliacijų, skulptūrų ir performansų paroda „Takas“, vyks susitikimai su meno žvaigždėmis, diskusijos, konferencijos ir edukacijų programa.

Projektų zonoje įsikurs menininkas Donatas Jankauskas-Duonis. Šioje erdvėje taip pat pristatomas pasaulinio garso menininko ir džiazo virtuozo Vladimiro Tarasovo projektas.

V. Tarasovas pristato naują videoinstaliaciją. „Kelias valandas nedideliu džipu važinėjome po senovės Gobustano trasas netoli Baku. Tai antroji mano ekspedicija šiose vietose. Vis dar puoselėjau viltį pamatyti pirmąjį akmens būgną žmonijos istorijoje. Dar kartą nusivyliau, abejojau, ar kada nors muziejui priklausančioje teritorijoje atrasime ką nors daugiau nei nedidelį rezonansinį akmenį. Tačiau Baku menininkas Ali patikino Vitalijų Patsiukovą ir mane, kad prisimename tą vietą ir tikrai ją rasime“, – pasakoja V. Tarasovas.

Anot menininko, buvo jau beveik vakaras, kai kalno šlaite pasirodė didžiulis riedulys, balansuojantis ant dar dviejų akmenų. „Supratome, kad tai yra didysis ritualinis instrumentas. Aišku, taip ir turėjo būti. Akmuo skvarbiu garsu, skriejančiu per visą šios senovinės žmonių stovyklos teritoriją, mums buvo atskleistas tik po atkaklių paieškų“, – teigia jis.

Šiemet mugėje ypatingas dėmesys skiriamas fotografijos menui. Specialioje „ArtVilnius“ projektų zonoje taip pat bus galima pamatyti garsaus latvių fotografo Arnio Balčaus kūrybą, iš JAV savo darbus atgabens Vytenis Jankūnas.

Šių metų mugės naujovė – performansų erdvė, kurioje vyks garsių menininkų Evaldo Janso, Dr. Gora Parasit, Monikos Dirsytės, Augusto Serapino ir Rūtos Matulevičiūtės pasirodymai.

Žiūrovų geriausia „ArtVilnius`15” menininke paskelbta M. Dirsytė šių metų mugėje parodys net du performansus. Pirmasis – „Pan/demos“ – visoms mugės darbo valandoms, su trumpomis pertraukomis, menininkę įkalins stiklinėje dėžėje.

Spalio 2 dieną, penktadienį, 16 valandą, šeštadienį, 14 valandą, o sekmadienį – 12 valandą bus galima pamatyti M. Dirsytės performansą „Kamuolys“. M. Dirsytė kvies ir patiems tapti jo veikėjais, performanso dalimi.

Menininkas A. Serapinas, atstovavęs Lietuvai Venecijos meno bienalėje, dalyvavęs „Frieze London“ ir „Riboca“ meno bienalėse, pristatys performanasą „Jelena ir Vera“.

Kaip pasakoja menininkas, jis paprašė dviejų moterų iš Visagino, anksčiau dirbusių atominėje elektrinėje, numegzti megztinius, kurių raštas – kaip branduolinio reaktoriaus grafitinis klojinys. „Meno mugėje vienos salės savanoriai vilkės mano megztiniais“, – teigia menininkas.

Visas tris mugės dienas meno mugėje veiks ir speciali LRT studija (stendas 5.18). Joje vyks įdomūs susitikimai ir diskusijos, o jas tiesiogiai transliuos LRT.lt portalas.

Užsukę į LRT stendą mugės lankytojai taip pat galės stebėti tapytojos Monikos Plentauskaitės performansą. Baltijos šalių jaunųjų menininkų konkurse „Jaunojo tapytojo“ prizą pelniusi M. Plentauskaitė kurs visas mugės dienas. LRT stendas virs improvizuota drobe, joje tapytoja įamžins mugės dalyvius ir lankytojus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt